W 7-8. miesiącu życia dziecko chętne jest do dotykania wszystkiego co go otacza, chętnie również strąca i obserwuje spadające przedmioty. Sprawnie przekłada przedmioty z ręki do ręki. W 9. miesiącu jest w stanie chwytem pęsetowym chwycić drobny przedmiot pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym (uwaga na drobne części). Zabawkami przydatnymi w tym wieku są wszelkie sortery, zabawki z elementami do przekręcania, suwania, przyciskania, postukiwania. Sortery doskonale wspomagają ćwiczenie koordynacji oko-ręka, skupienie uwagi i precyzję ruchów. Przydadzą się również odpowiednie proste książeczki. Ciekawski maluch będzie próbował przewrócić strony, dotykać obrazków, otwierać okienka, głaskać różnorodne faktury (włochate, szorstkie, chropowate).
Starszemu niemowlęciu w doskonaleniu umiejętności wykonywania obrotów z brzuszka na plecy i odwrotnie, pomocne będą rozrzucone na macie na podłodze ciekawe zabawki. Wszystkie zabawy na brzuchu doskonale wspierają rozwój czworakowania. Pomysłowy rodzic wielokrotnie sam może stworzyć ciekawą zabawkę z przedmiotów codziennego użytku, jednak warto zadbać o bezpieczeństwo, unikając wszystkich drobnych części mogących zagrażać dziecku.
W wieku około 8-12. miesięcy dzieci rozpoczynają naukę wstawania. Pierwsze próby to podciąganie się rączkami i ustawianie na podłożu stóp. W tym okresie najlepszą podporę dającą stabilizację stanowi bosa stópka lub ubrana w antypoślizgową skarpetkę. Na tym etapie jeszcze nie są potrzebne buciki, które przydadzą się dopiero podczas pierwszych spacerów. Początkowo stopki mogą być stawiane nieporadnie, koślawo. Otoczenie maluszka w tym wieku powinno być w miarę możliwości wolne od zagrożeń. Meble, po których wspina się dziecko powinny być stabilnie umocowane do podłoża lub ściany, a z półek będących w zasięgu rączek dziecka warto usunąć mogące spaść przedmioty. Szafki, szuflady, gniazdka elektryczne, leki, płyny czystości należy zabezpieczyć w odpowiedni sposób.