Aktywny rozwój dziecka od 1. Dnia życia – pierwszych dwanaście miesięcy

Własne tempo rozwoju

Każde niemowlę i dziecko ma własne tempo rozwoju. To normalne, że dzieci zdobywają różne umiejętności w różnym czasie, oczywiście w zakresie przyjętych norm rozwojowych (kamienie milowe). W pierwszym roku życia dziecka lekarz pediatra, podczas regularnej wizyty ocenia rozwój fizyczny, społeczny i ruchowy każdego dziecka. Jeśli coś zaniepokoi rodzica, warto mówić o tym śmiało i rozwiewać te wątpliwości w trakcie wizyt szczepiennych i profilaktycznych. Jeśli potrzebne jest wsparcie rozwoju, lekarz informuje o tym rodzica i kieruje na odpowiednią konsultację specjalistyczną lub rehabilitację.

Niepokój mogą budzić niektóre objawy

Takie objawy jak: stale zaciśnięte piąstki, preferencja układania się na jednym boku, znaczna asymetria główki, odgięciowe ustawianie ciała, krzyżowanie nóżek powinny być skonsultowane z lekarzem. Mogą one dać sygnał, że konieczna będzie rehabilitacja.

Bez poganiania – wszystko w swoim czasie

Niezmiernie ważne jest, aby u zdrowego niemowlęcia nie starać się przyspieszać poszczególnych faz rozwoju. Turlanie, dźwiganie główki, siadanie, stawanie czy chodzenie przyjdą z czasem, bez konieczności nadmiernego stymulowania, np. sadzania dziecka w otoczeniu poduszek, pionowego noszenia czy wymuszonego chodzenia. Warto wiedzieć, że prawidłowo rozwijające się dziecko nie musi przechodzić przez wszystkie etapy rozwoju w określonej kolejności. Niektóre mogą zostać nawet pominięte, np. czworakowanie, gdyż dziecko od razu z fazy pełzania przechodzi do stania i następnie chodzenia przy meblach.

Dla rozwoju konieczna jest swoboda ruchów. Zadbajmy o to

Aby doskonalić umiejętności, dziecko potrzebuje swobody ruchów i stabilnego, nieśliskiego podłoża. Wszelkie ograniczanie aktywności ruchowej źle wpływa na rozwój. Ortopedzi i rehabilitanci dziecięcy zgodnie odradzają korzystanie z chodzików i długiego korzystania z huśtawek. Oba te urządzenia powodują nieprawidłowe ustawienie miednicy, co może skutkować zaburzonym procesem uczenia się chodu. Dozwolone i polecane są natomiast chodziki-pchacze, które pchane przed dzieckiem jedynie stabilizują postawę maluszka rozpoczynającego samodzielne chodzenie.

Mądre, aktywne stymulowanie rozwoju – co może się przydać?

Najmniejsze niemowlęta najlepiej widzą przedmioty i zabawki z wyraźnymi kontrastowymi kolorami. Interesują się źródłem światła, np. patrzą w okno. Z czasem uczą się wodzić oczyma za kolorowymi przedmiotami przesuwanymi w odległości około 20-30 cm od twarzy. Warto zawiesić nad łóżeczkiem zabawki, np. karuzelę, pałąk, aby maluszek mógł się im przyglądać. W tym czasie ćwiczeniem wspierającym rozwój wzroku jest powolne przesuwanie kolorowej zabawki przed oczkami dziecka.

Dopiero około 3. miesiąca dziecko podejmie próby sięgania po interesującą go zabawkę. Następnie będzie próbować dotykać zabawek o różnych fakturach, obracać je w rączkach w linii środkowej ciała. Ciekawe będą też dla niego własne paluszki. Wszystko będzie wkładać do buzi, dlatego zabawki muszą mieć odpowiednie atesty oraz być wykonane z bezpiecznych, ekologicznych materiałów. To niezmiernie ważne! Każda drobna część może okazać się groźna i być powodem zakrztuszenia lub zadławienia. Zabawkami przydatnymi w tym okresie będą lekkie grzechotki, gryzaczki z wypustkami, interaktywne pałąki z zawieszonymi zabawkami, kiwajki. Ciekawe dla dziecka są zabawki, które potrącone wydają delikatny dźwięk. W 5. miesiącu sprawne rączki dziecka pewnie chwytają ciekawe zabawki, maluch ogląda je i następnie ochoczo wkłada do buzi. W tym wieku warto już układać dziecko na interaktywnej macie edukacyjnej z zawieszonymi pałąkami i zabawkami.

W 7-8. miesiącu życia dziecko chętne jest do dotykania wszystkiego co go otacza, chętnie również strąca i obserwuje spadające przedmioty. Sprawnie przekłada przedmioty z ręki do ręki. W 9. miesiącu jest w stanie chwytem pęsetowym chwycić drobny przedmiot pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym (uwaga na drobne części). Zabawkami przydatnymi w tym wieku są wszelkie sortery, zabawki z elementami do przekręcania, suwania, przyciskania, postukiwania. Sortery doskonale wspomagają ćwiczenie koordynacji oko-ręka, skupienie uwagi i precyzję ruchów. Przydadzą się również odpowiednie proste książeczki. Ciekawski maluch będzie próbował przewrócić strony, dotykać obrazków, otwierać okienka, głaskać różnorodne faktury (włochate, szorstkie, chropowate).

Starszemu niemowlęciu w doskonaleniu umiejętności wykonywania obrotów z brzuszka na plecy i odwrotnie, pomocne będą rozrzucone na macie na podłodze ciekawe zabawki. Wszystkie zabawy na brzuchu doskonale wspierają rozwój czworakowania. Pomysłowy rodzic wielokrotnie sam może stworzyć ciekawą zabawkę z przedmiotów codziennego użytku, jednak warto zadbać o bezpieczeństwo, unikając wszystkich drobnych części mogących zagrażać dziecku.

W wieku około 8-12. miesięcy dzieci rozpoczynają naukę wstawania. Pierwsze próby to podciąganie się rączkami i ustawianie na podłożu stóp. W tym okresie najlepszą podporę dającą stabilizację stanowi bosa stópka lub ubrana w antypoślizgową skarpetkę. Na tym etapie jeszcze nie są potrzebne buciki, które przydadzą się dopiero podczas pierwszych spacerów. Początkowo stopki mogą być stawiane nieporadnie, koślawo. Otoczenie maluszka w tym wieku powinno być w miarę możliwości wolne od zagrożeń. Meble, po których wspina się dziecko powinny być stabilnie umocowane do podłoża lub ściany, a z półek będących w zasięgu rączek dziecka warto usunąć mogące spaść przedmioty. Szafki, szuflady, gniazdka elektryczne, leki, płyny czystości należy zabezpieczyć w odpowiedni sposób.

Basen

Doskonałym pomysłem na aktywne wspieranie rozwoju niemowlęcia są zajęcia na basenie. Niemowlę stara się przezwyciężyć opór wody ćwicząc siłę mięśni oraz koordynację ruchów. Stale ma bliski kontakt z rodzicem. Najlepiej wybierać baseny z ciepłą, ozonowaną wodą. Warto zapoznać się z ofertą okolicznych pływalni, gdyż na niektórych można znaleźć specjalne zajęcia dla niemowląt, gdzie pod okiem instruktora niemowlaki mają okazję regularnie wykonywać podwodne zadania.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady