Jest to bardzo częsta przypadłość wśród najmłodszych dzieci. Ciemieniucha jest jednym, a czasami jedynym objawem dziecięcego łojotokowego zapalenia owłosionej skóry głowy (DŁZS). Najczęściej występuje ona w wieku niemowlęcym i jest dla niego typowym schorzeniem i dolegliwością martwiącą opiekunów. Objawia się powstawaniem tłustych, żółtawych, drobnych łuseczek na szczycie główki dziecka. Potrafią one nawarstwiać się tworząc dość grubą pokrywę. Pomiędzy nimi, bez zaburzeń i łysienia, rosną włoski dziecka. Niekiedy u noworodków i niemowląt podobne łuseczki można zaobserwować pomiędzy brwiami dziecka. Wygląda to wówczas podobnie do zmian na główce. Ciemieniucha typowo ma łagodny przebieg i mija bez pozostawienia śladu, lecz może być uporczywa i nawracająca nawet przez okres kilku tygodni lub pierwszych miesięcy życia dziecka. Dla uspokojenia, warto wspomnieć, iż jest to choroba łagodna, ustępująca z czasem bez pozostawienia śladów czy blizn oraz nie wpływająca na wzrost czy trwałe wypadanie włosków dziecka. Podstawową zasadą prawidłowej pielęgnacji skóry dotkniętej tym problemem jest działanie mające na celu zmiękczenie łuseczek, nawilżanie naskórka oraz wspomaganie złuszczania nadmiernie zrogowaciałych nawarstwień. Następnie po nawilżeniu i zmiękczeniu można przystąpić do delikatnej eliminacji zrogowaciałej łuski poprzez działanie mechaniczne, czyli wyczesywanie ich za pomocą miękkiej szczoteczki dla niemowląt. Zwykle preparaty przeznaczone do walki z objawami ciemieniuchy stosujemy na 40-60 minut przed kąpielą dziecka, a po niej i tuż po zmyciu preparatu, czyli po kąpieli, przystępujemy do wyczesywania nawarstwionych łuseczek. Warto zaznaczyć, iż nie należy na siłę, nadmiernie lub z użyciem paznokcia odrywać łusek od skóry głowy dziecka. Skuteczne preparaty leczące ciemieniuszkę zwykle zawierają substancje olejowe nawilżające i natłuszczające naskórek oraz substancje działające złuszczająco i zatrzymujące wodę, na przykład mocznik w różnych stężeniach, (przyjmuje się, że wystarczające jest stężenie około 10%). Zawartość mocznika w preparacie zapewnia wystarczającą skuteczność bez powodowania podrażniania delikatnej skóry dziecka. Dodatkowo substancje nawilżające wspomagają proces trudnego procesu regeneracji naskórka.

Stosowanie preparatów na ciemieniuchę

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na tę dolegliwość. Większość z nich można stosować zarówno u noworodków, niemowląt, dzieci starszych oraz u dorosłych. Są one skuteczne i bardzo pomocne w pozbyciu się lub zmniejszeniu nawarstwień żółtawych łusek pojawiających się na owłosionej skórze głowy. Te stosowane w domu, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, powinny być bardzo delikatne, aby nie podrażnić wrażliwej skóry dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Efekty zastosowanych preparatów mogą być natychmiastowe, jeśli połączymy je z mechanicznym wyczesywaniem złuszczonego naskórka specjalną miękką szczoteczką. Ciemieniuszka może się pojawić u dziecka jednorazowo i nigdy więcej nie powrócić. Często jednak bywa dolegliwością nawracającą, dlatego warto nauczyć się prawidłowych zasad pielęgnacji skóry z tym problemem. Z upływem czasu, wiekiem i dojrzewaniem gruczołów łojowych owłosionej skóry głowy dolegliwość ta mija, nie pozostawiając trwałego śladu. Preparaty używane do radzenia sobie z ciemieniuchą powinny być dobrane indywidualnie. Najczęściej składają się one z mieszanki olejów różnego pochodzenia, w tym naturalnych oraz różnorodnych substancji złuszczających i pielęgnujących, aby zapewnić skuteczność, a zarazem ochronę przed utratą właściwego nawilżenia i nawrotem objawów oraz umożliwić optymalne warunki do regeneracji naskórka.

ciemieniucha_niemowlak

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt bywa czasem nawracającym problemem – co wówczas?

Niekiedy bywa tak, że problem łojotokowego zapalenia skóry głowy uporczywie nawraca, co martwi niesłychanie rodziców i opiekunów. Estetycznie również nie jest to objaw mile widziany. Stwarza pewne problemy nie tylko zdrowotne, ale również kosmetyczne. Warto wiedzieć, iż prawidłowa edukacja, wiedza i umiejętne radzenie sobie z tak problematyczną dolegliwością doprowadza zawsze do skutecznego zaleczenia lub nawet, z czasem całkowitego wyleczenia. Oprócz specjalnie przeznaczonych do tego preparatów w walce z ciemieniuszką pomocne są także delikatne szampony. Czasem, przy nasilonych objawach i bardzo silnie nawarstwionej łusce konieczna jest konsultacja lekarza oraz stosowanie silniej działających substancji czynnych, w tym na przykład kwasu salicylowego, mocznika, siarczku selenu czy cynku. Gdy ciemieniuszce towarzyszy nasilony stan zapalny skóry lekarz może zadecydować o konieczności zastosowania leków działających przeciwzapalnie, czyli glikokortykosteroidów miejscowych oraz, jeśli jest taka konieczność, o zastosowaniu miejscowych antybiotyków czy leków przeciwgrzybiczych. Czasem dochodzi do takiej sytuacji, gdzie pod nawarstwioną łuską na owłosionej skórze głowy dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych skóry.

Równowaga skóry

Zarówno podczas występowania u dziecka ciemieniuchy czy u dorosłego objawów łojotokowego zapalenia owłosionej skóry głowy konieczna jest właściwa diagnoza, najlepiej postawiona w gabinecie specjalisty dermatologa. Kluczowe dla pacjenta jest zrozumienie przez niego istoty choroby, jej przyczyn, przebiegu, zasad pielęgnacji i leczenia. W procesie zdrowienia ważne jest uświadomienie sobie konieczności systematycznego stosowania właściwie dobranych preparatów pielęgnacyjnych, a czasem nawet leczniczych. Zawarte w preparatach aktywne, starannie dobrane i przebadane składniki mają za zadanie długotrwale nawilżyć, uelastycznić oraz przede wszystkim zmiękczyć powstałą na główce łuskę, aby ułatwić jej złuszczenie i delikatne usunięcie.

Staranna, dobrze dobrana pielęgnacja kluczem do sukcesu

Aby uniknąć ewentualnych powikłań, w tym wtórnych nadkażeń bakteryjnych czy grzybiczych, nie należy nigdy bagatelizować tej pozornie łagodnej dolegliwości. Wiedza, staranna pielęgnacja oraz właściwie dobrane preparaty wspomagające będą gwarancją udanego poradzenia sobie z problemem.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady