Co to za choroba to przeziębienie? Jak rozpoznać zakażenie bakteryjne I wirusowe?

W sezonie jesienno-zimowym, w okresach przejściowych wczesnowiosennych dzieci dość często zapadają na wirusowe infekcje dróg oddechowych, czyli chorobę potocznie zwaną przeziębieniem. Jest to nieżyt górnych dróg oddechowych spowodowany wirusowym zakażeniem.

Ponad 200 wirusów

Chorobę przeziębieniową może wywoływać ponad 200 typów wirusów, w około połowie przypadków są to rhinowirusy, w dalszej kolejności koronawirusy, wirusy paragrypy, grypy, wirus RV (RSV) i inne. Nie ma zatem skutecznej szczepionki, ani leku przyczynowego chroniącego przed tą uciążliwą chorobą. Do zakażenia dochodzi w większości przypadków drogą kropelkową od innego chorego człowieka. Zwykle po około
1-3 dniach od kontaktu z wirusem ujawniają się pierwsze objawy przeziębienia. Jest to tak zwany okres wylęgania. Choroba przeziębieniowa trwa od kilku do kilkunastu dni.

Uciążliwe objawy przeziębienia

Uciążliwe objawy

Wirus wnikając do komórek nabłonka dróg oddechowych rozpoczyna swoje namnażanie (replikację), prowadząc do powstania objawów miejscowego stanu zapalnego z obrzękiem, nadmiarem śluzowej wydzieliny, bólem gardła. Początek choroby zwykle jest łagodny, odczuwane bywają drapanie
w gardle, nosie, bóle mięśni, bóle głowy. U dzieci dość często przez pierwsze 1-3 doby choroby pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, czyli temperatura powyżej 38.5 stC. Zwykle dobrze reaguje ona na podanie powszechnie stosowanych u dzieci leków przeciwgorączkowych. Rozwija się nieżyt błony śluzowej nosa objawiający się jej obrzękiem, przekrwieniem, wysiękiem śluzowej, wodnojasnej wydzieliny. Dziecko kicha, ma wyraźną blokadę drożności nosa.

Po kilku dniach wydzielina obecna w nosie gęstnieje i może zmienić swój kolor na żółtawy, zielonkawy. Nie jest to jeszcze dowód na zakażenie bakteryjne. Prawie zawsze przeziębieniu towarzyszy ból gardła oraz uciążliwe uczucie drapania. Łuki podniebienne są żywoczerwone, dodatkowo mogą być widoczne na nich wirusowe pęcherzyki oraz wybroczyny. Migdałki zwykle pozostają bez nalotów. Kolejnym objawem mogącym się pojawić jest kaszel, początkowo zwykle suchy, męczący, utrzymujący się również w nocy, a z czasem przechodzący w wilgotny, łatwy do odkrztuszenia. U dzieci wirusowe zakażenia dróg oddechowych mogą przebiegać z jednoczesnym wirusowym zapaleniem spojówek, różnymi rodzajami wysypek skórnych oraz niekiedy lekką biegunką. Warto podkreślić iż pojawienie się w kolejnych dniach infekcji podbarwionej na żółto, czy zielono wydzieliny z nosa nie świadczy jeszcze o konieczności zastosowania antybiotyku ogólnego.

Jak długo?

Przeziębienie jest chorobą wirusową, która ma tendencje do samoistnego ustępowania w ciągu 7-10 dni. U dzieci po przebytej chorobie może pozostać tzw. kaszel poinfekcyjny, który stopniowo ustępuje w przeciągu 2-3 tygodni. U niektórych dzieci okresy przeziębień nakładają się na siebie, pozornie sprawiając wrażenie iż jedna infekcja trwa 2-3 tygodnie, a nawet miesiące. Dotyczy to szczególnie dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym w okresie jesienno-zimowym. Takie ciągi infekcji można przerwać np. wyjazdem połączonym ze zmianą klimatu.

Czas trwania przeziębienia
Leczenie przeziębienia

Leczenie - objawowe

Niestety z powodu tak dużej ilości wirusów powodujących zakażenie nie ma skutecznego leczenia przyczynowego. Dostępne są jedynie leki objawowe mogące pomóc łagodzić uciążliwy przebieg zakażenia.

 

 • Niezmiernie ważny jest odpoczynek w domu. Jeśli dziecko gorączkuje, nie powinno wychodzić na spacery na dwór. Gdy tylko temperatura ciała unormuje się, można zaczerpnąć świeżego powietrza i udać się na krótki spacer, oczywiście przy niezbyt ostrej pogodzie.
 • Dużo pić. Zapotrzebowanie na wodę rośnie bowiem u gorączkującego dziecka. Odpowiedni stan nawodnienia organizmu sprawia iż temperatura nie wzrasta już tak wysoko. Prawidłowe nawodnienie ułatwia również upłynnianie śluzu, a co za tym idzie łatwiej dochodzi do odkrztuszania zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych.
 • Leki przeciwgorączkowe, gdy temperatura wzrośnie powyżej 38,5 stC. Dla dzieci polecane są preparaty paracetamolu i ibuprofenu. Dostępne są w aptece bez recepty w postaci syropów i czopków dla młodszych dzieci oraz w postaci granulek, żelowych kapsułek lub tabletek dla starszych. Dawkowanie tych leków zawsze powinno być zgodne z opisem na opakowaniu. Podczas nawracającej gorączki oba leki mogą być podawane naprzemiennie. Innymi, pomocniczymi sposobami na radzenie sobie w sytuacji wysokiej gorączki są okłady ze zmoczonej tetrowej pieluszki na czoło, kark, pachwiny, czy krótka kąpiel w ciepłej (1-2 stopnie niższej od aktualnej temperatury ciała dziecka) wodzie.
 • Aerozole i tabletki do ssania mające działanie znieczulające i odkażające chore gardło.
 • Aerozole do nosa ułatwiające oddychanie. Niektóre z nich można stosować krótko, czyli 3-5 dni.
 • Inhalacje/nebulizacje z soli fizjologicznej nawilżające dolne drogi oddechowe, upłynniające wydzielinę.
 • Antybiotyki są nieskuteczne w leczeniu przeziębienia, gdyż nie działają na wirusy.

Kiedy z przeziębionym dzieckiem należy zgłosić się do lekarza?

Na wizytę do przychodni powinni zgłosić się rodzice:

 

 • z niemowlęciem w wieku poniżej 1. roku życia
 • z dzieckiem z nawracającą wysoką temperaturą powyżej 39 stC
 • gdy gorączka powyżej 38,5 stC utrzymuje się powyżej 2 dób
 • z kaszlem
 • oraz w każdym innym przypadku, gdy stan dziecka niepokoi opiekuna
Przeziębienie - kiedy zgłosić się do lekarza
Powikłania bakteryjne po przeziębieniu

Powikłania bakteryjne przeziębienia

Są rzadkie. Szacuje się, że tylko około 2% infekcji rozwinie się
w tym kierunku. Zwykle dochodzi do nich kilka-kilkanaście dni od rozpoczęcia choroby. Są to najczęściej ropne zapalenia zatok przynosowych, ropne zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, odoskrzelowe zapalenia płuc. Taki postęp choroby wymaga konsultacji lekarza i podania odpowiednio dobranego antybiotyku.

A może to grypa?

Gdy przeziębienie ma cięższy niż zwykle przebieg, łączy się ze złym samopoczuciem, gorączką, bólami mięśni i stawów należy pomyśleć o możliwym zakażeniu wirusem grypy. Szczególnie jeśli jest to sezon zachorowań na tego wirusa. W niektórych przychodniach dostępny jest szybki, paskowy test, który w kilka minut może potwierdzić lub wykluczyć zakażenie wirusem A i B grypy. Wystarczy pobrać wymaz z nosa. Warto pamiętać, że dzieci, które nie mają przeciwwskazań, od 6. miesiąca życia mogą być szczepione przeciwko grypie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady