Wpisz swój adres e-mail w celu odblokowania pełnej zawartości artykułu.


Przy odrobinie fantazji i chęci niemal cały grudzień można potraktować jako 24 dni przygotowań domu, ciała i ducha do Świąt. Podpowiem, jak ciekawie spędzić ten czas z dzieckiem na wspólnych projektach, zabawach i zadaniach. Ten czas może być pełen dobrej zabawy, wyczekiwania i wspólnych chwil, które szczególnie teraz, kiedy staramy się ograniczyć wyjścia z domu, są cenne dla całej rodziny.

Rozpoczynamy odliczanie, czyli kalendarz adwentowy

Ciekawą propozycją wydaje się być zaplanowanie formy kalendarza adwentowego. Może to być kartonowa choinka czy tablica z numerkami od jeden do dwadzieścia cztery. Każda cyfra to kolejny dzień grudnia i każdego dnia może czekać tam małe, słodkie „co nieco” lub drobiazg-niespodzianka, obrazek, karteczka, zadanie do wykonania, dobry uczynek do spełnienia. Różnorodnych pomysłów może być bardzo wiele. Frajdą dla dziecka na pewno okaże się samo oczekiwanie co przyniesie kolejny dzień.

Dzień ciasta pierniczkowego i kruchych ciasteczek

Tradycyjne receptury na ciasto piernikowe wymagają jego dużo wcześniejszego przygotowania, aby mogło dojrzewając nabierać smaku i aromatu korzennych przypraw. Im dłużej bowiem ciasto leżakuje, tym smaczniejsze będą później pierniczki. Dlatego już początek grudnia jest dobrym momentem na jego wykonanie. Odpowiednio przygotowane ciasto może leżakować nawet kilka tygodni. Przydatne składniki to do wyboru: miód, cukier, mąka, mleko, orzechy, skórka pomarańczy, rodzynki, kakao, cynamon, imbir, goździki, kardamon i inne według przepisu i uznania. Pierniczki i kruche ciasteczka mogą być wycinane specjalnymi foremkami w wesołe, świąteczne kształty. Ich dekorowanie kolorowym lukrem to świetna, wspólna zabawa.

kalendarz adwentowy
dziewczynka pisze list do Mikołaja

Dzień pisania listu do Mikołaja

Dla naszej pociechy może to się okazać bardzo ważny dzień. Dzieci, z pomocą rodziców, lubią pisać lub rysować swoje fantazje o wymarzonych prezentach. To porusza ich bujną wyobraźnię. Kolorowe, zaklejone koperty ze znaczkami mogą zostać wspólnie wrzucone do skrzynki pocztowej. Taki dzień na pewno podsyci atmosferę oczekiwania na świąteczne prezenty, a dla rodziców będzie doskonałym sposobem na zweryfikowanie listy zakupów Jako rodzic sądzę, że warto takie listy dyskretnie zachować i pokazać dziecku za kilkanaście lat 😊

Dzień planowania wigilijnego stołu i miejsc dla gości

Oczekiwanie jest częścią świątecznej atmosfery. Planowanie kogo zaprosić i jak usadzić oraz nakryć stół to część wyprawiania Świąt. Można wspólnie wybrać i zaplanować świąteczne nakrycia, serwetki, świeczki i dekoracje domu, balkonu czy ogrodu. Dla chętnych do prac plastycznych rączek dobrym pomysłem mogą okazać się ręcznie wykonane ozdobne zaproszenia dla gości. Przy tej okazji warto wspomnieć o dodatkowym nakryciu dla nieznanego gościa.

Dzień pamięci o innych dzieciach i osobach starszych, aby wszystkie dostały prezenty

W okolicy na pewno znajdą się miejsca lub organizacje planujące świąteczne akcje charytatywne dla seniorów czy dzieci pozostających w placówkach opiekuńczych. Warto zainteresować dziecko udziałem w jednej z nich. Nic bardziej nie cieszy w świąteczny czas, jak sprawianie przyjemności innej, potrzebującej lub samotnej osobie.

dziecko dostaje prezent
ciastka i mleko dla Mikołaja

6 - grudnia – Mikołajki

Mały prezent dla Mikołaja i jego reniferów zrobi im dużą frajdę. W wieczór poprzedzający Mikołajki dziecko może przygotować spodeczek z ciasteczkiem dla Mikołaja i marchewkę dla reniferów, aby nie pozostali głodni podczas odwiedzania wielu domów w których pozostawią małe podarunki dla czekających na święta. To świetna zabawa.

Inne pomysły na grudniowe wyczekiwanie:

Dni plastyczne

Przed świętami jest wiele do zrobienia. Stroik i wieniec na świąteczny stół i dekorację drzwi wejściowych. Dzień pracy nad piękną szopką bożonarodzeniową. Dzień dekorowania domu. Dzień wykonywania własnoręcznych ozdób i łańcuchów choinkowych oraz kolorowych bombek.

Dni spędzone aktywnie na dworze

Jeśli zimowa pogoda dopisze, na dworze można doskonale się bawić z dzieckiem. Można zaplanować wycieczkę po leśne skarby, połączone z zabawą na sankach. Znaleziska będą bardzo przydatne podczas wykonywania ozdób świątecznych. Gdy spadnie trochę więcej śniegu zaplanować można dzień lepienia bałwana. Pretekstem do dłuższego spaceru może okazać się również oglądanie szopek w kościołach czy kolorowych, świątecznych iluminacji.

przygotowanie ozdob świątecznych
ubieranie choinki

Dni artystycznych przedstawień

W przedszkolach, klubikach czy innych miejscach spotkań maluszków organizowane są kameralne przedstawienia i spektakle przedświąteczne. To wyśmienita okazja na ujawnienie się w niektórych dzieciach prawdziwych talentów aktorskich, tanecznych i scenicznych. Zaproszeni bliscy z rodziny będą oczarowani, nawet jeśli obejrzą tylko nagraną relację z takiego wydarzenia. Taka pamiątka pozostanie na długo.

Dzień ubierania choinki, czyli drzewka bożonarodzeniowego

Mało kto nie wspomina z rozrzewnieniem ubierania choinki. Dziecko na pewno chętnie pomoże w zawieszaniu kolorowych ozdób, łańcuchów, cukierków, pierniczków i bezpiecznych lampek. Jej blask będzie od tego czasu umilał grudniowe, domowe wieczory.

Dzień słuchania i nauki śpiewania kolęd

Grudzień to jedyny, wyjątkowy okres w roku kiedy możemy delektować się słuchaniem i wspólnym śpiewaniem przepięknych kolęd. Od małego warto zapoznawać i osłuchać dziecko z tą tradycją. Można wspólnie słuchać ich i nucić podczas jazdy samochodem czy wieczorem do snu zamiast bajeczek.

śpiewanie kolęd
oglądanie świątecznych filmów

Dzień opowiadań i filmów świątecznych

Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele pięknych opowiadań i legend. Warto zapoznać z nimi dziecko. Tworzy to niepowtarzalną atmosferę, a przy tym jest wyśmienitą okazją do poznania dziedzictwa i tradycji kultury, w której żyjemy. Dla nieco starszych dzieci doskonałym pomysłem będą wspólne, rodzinne wieczory filmowe. Pozycji obowiązkowych jest wiele, od ekranizacji legend po zabawne, świąteczne komedie familijne.

Bezpieczeństwo podczas świątecznych przygotowań

Drodzy Rodzice, uważajcie na swoje pociechy. Szczególnie na trujące owoce jemioły oraz szkodliwy ostrokrzew czy drażniącą gwiazdę betlejemską. Zagrożeniem przy połknięciu mogą również okazać się igły sosnowe. Ozdobami świątecznymi niebezpiecznymi dla mniejszych dzieci mogą okazać się również szklane bombki, włosy anielskie, świece, świąteczne opakowania czy sztuczny śnieg.
Życzę wszystkim zdrowych, bezpiecznych, wspaniałych, wspólnych przygotowań oraz WESOŁYCH ŚWIĄT!

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady