SUCHA SKÓRA MALUSZKA

Skóra noworodka, niemowlęcia i małego dziecka jest bardzo wrażliwa. Wynika to z jej budowy i niedojrzałości, a co za tym idzie większej wrażliwości na drażniące czynniki zewnętrzne i środowiskowe. Od momentu narodzin można zaobserwować na skórze maluszka delikatne złuszczanie powierzchownej warstwy skóry całego ciała. To fizjologiczny proces pozbywania się martwego naskórka powstałego jeszcze w środowisku wewnątrzłonowym. Aby przyspieszyć i złagodzić ten proces warto wiedzieć jak prawidłowo pielęgnować delikatną skórę maluszka. Do mycia najbardziej godne polecenia są emulsje do kąpieli, żele i szampony nie zawierające wysuszającego mydła, które odbudowują i wzmacniają barierę naskórkową oraz utrzymują właściwe pH skóry, przez co zapobiegają suchości skóry i jej podrażnieniom. Stosowanie prawidłowej pielęgnacji może działać profilaktycznie, zapobiegając wystąpieniu objawów atopowego zapalenia skóry w przyszłości. Po kąpieli warto zastosować emolient odpowiedni do codziennej pielęgnacji ciała. Powinien być dobrze tolerowany oraz odpowiedni dla wieku dziecka. Zwykle są to balsamy bądź kremy o składzie zapewniającym ochronę bariery skórno-naskórkowej poprzez działanie nawilżająco-natłuszczające. Emolient do suchej skóry powinien zapobiegać łuszczeniu się naskórka, tworzyć ochronną warstwę, mieć właściwości kojące, niwelujące podrażnienia i świąd oraz posiadać lekką, dobrze wchłaniającą się konsystencję.

JAK RADZIĆ SOBIE Z OBJAWAMI ATOPII I ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY?

Atopia to rodzinna, genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernej reakcji na powszechnie obecne w środowisku alergeny. Szacuje się, że w Europie żyje 50 milionów osób dotkniętych tą chorobą. Około 20% z nich to dzieci i młodzież. Pierwsze objawy schorzenia u dzieci zwykle pojawiają się w okolicy 6 tygodnia życia do 3 miesiąca życia. Objawami charakterystycznymi dla atopowego zapalenia skóry są uporczywy świąd skóry, typowa lokalizacja i wygląd zmian skórnych w zależności od wieku pacjenta. Przebieg AZS jest przewlekły i nawrotowy, a ponieważ ma ono podłoże genetyczne zwykle również chorują inni członkowie rodziny.

małe dziecko z azs
drapanie zmian skórnych w azs

LOKALIZACJA ZMIAN SKÓRNYCH

W okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym lokalizacja rumieniowo-złuszczających, swędzących zmian skórnych to zwykle policzki, twarz, ramiona, klatka piersiowa i podudzia. W późniejszym okresie dzieciństwa i dorastania zmiany skórne lokalizują się w okolicy zgięć dużych stawów (łokciowych, kolanowych), nadgarstkach, dłoniach, szyi i stopach. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia i prawidłowej pielęgnacji skóry chory na atopowe zapalenie skóry odczuwa dokuczliwy, nieustanny, nasilony świąd skóry. W efekcie niepohamowanego drapania bariera ochronna skóry zostaje stale uszkadzana, co w mechanizmie błędnego koła ponownie ułatwia wnikanie alergenów i czynników drażniących w głąb skóry, prowadząc do zaostrzenia stanów.

DIETA W AZS

Wśród dzieci cierpiących na AZS prawie połowa z nich będzie również dotknięta problemem alergii pokarmowej. U dzieci z atopowym zapaleniem skóry dietę, odpowiedni moment oraz kolejność wprowadzania nowych pokarmów stałych należy konsultować z lekarzem prowadzącym. Za najsilniejsze alergeny pokarmowe uważane są: mleko krowie, kozie i owcze, białko i żółtko jaja kurzego, gluten, ryby, skorupiaki, orzechy, soja, pomidor, seler, cytrusy, kakao.

alergeny azs
używanie emolientów przy azs

DIAGNOSTYKA I LECZENIE AZS

Diagnostyka chorób atopowych pozostaje w gestii lekarza dermatologa oraz alergologa, zwykle składa się ze specyficznych badań panelowych krwi, testów skórnych, płatkowych oraz prób eliminacji i ekspozycji lub prowokacji danymi alergenami. Osoba cierpiąca na atopowe zapalenie skóry wymaga właściwego leczenia prowadzonego przez lekarza specjalistę. Leczenie dobierane jest indywidualnie w zależności od wieku, nasilenia, rodzaju zmian skórnych, chorób towarzyszących i obecności ewentualnych nadkażeń skóry. Najczęściej stosowane są leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne, antybiotyki i leki przeciwświądowe. W postępowaniu uzupełniającym i wspomagającym leczenie zalecone przez dermatologa lub alergologa stosuje się kąpiele w odpowiednich emolientach oraz specjalistyczne preparaty emolientowe do nawilżania i natłuszczania skóry. Nie bez znaczenia pozostaje również psychoterapia i grupy wsparcia, gdyż stres zwykle nasila objawy skórne AZS u tych pacjentów.

ABC NOCNYCH RYTUAŁÓW ATOPIKÓW

Jednym z bardziej uciążliwych i obniżających jakość życia objawów jest świąd. Zwykle jest on bardziej nasilony wieczorem i w porze nocnej. Warto zadbać o właściwy ubiór dziecka do spania. Na rynku obecny jest szeroki wybór specjalistycznej odzieży dla osób z atopowym zapaleniem skóry, która chroni przed zgubnymi skutkami drapania. Odzież ta jest wykonana z materiału z domieszką jedwabiu lub dobrej jakości bawełny oraz może zawierać jony srebra o działaniu zapobiegającym nadkażeniom. Przylega ona dość ściśle do skóry, a jej sposób uszycia uniemożliwia wysunięcie rączek i nóżek w celu drapania. Celem używania tej odzieży jest poprawa komfortu i jakości życia pacjentów zmagających się z AZS. Aby zminimalizować nocne uczucie swędzenia należy również zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia panującą w sypialni dziecka. Nie powinna ona przewyższać 19-20 stopni Celsjusza. Równie ważne jest unikanie przegrzewania skóry, czyli dostosowanie ubioru do temperatury.

rytuały przed zaśnięciem atopika
czysta pościel dla atopikow

NIE KAŻDA POŚCIEL ODPOWIEDNIA DLA DZIECKA Z AZS

Czynniki drażniące obecne w otoczeniu osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry niespecyficznie mogą wyzwalać lub nasilać dolegliwości. Mogą to być detergenty, mydła, farby, lakiery, chemia gospodarcza, szorstkie materiały, np. wełna, pot czy roztocza. Każde nowo zakupione ubranie i pościel powinny być uprane w delikatnym i posiadającym właściwy atest produkcie przed jego pierwszym założeniem lub użyciem. Zalecane jest używanie dodatkowych cykli płukania. Najlepszymi materiałami do produkcji odzieży i pościeli dla atopików są tkaniny naturalne, przewiewne, ograniczające pocenie. Wypełnienie pościeli nie powinno zawierać uczulającego pierza ani wełny. Polecane są pościele łatwe do prania w wysokich temperaturach. co ogranicza ich kolonizację przez roztocza kurzu domowego.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady