Jak walczyć z przeziębieniem malucha?

Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz powszechne choroby zakaźne wieku dziecięcego są nieuniknione u małych dzieci. Układ immunologiczny małego dziecka jest jeszcze niedojrzały. Stopniowo z wiekiem nabiera on wystarczających umiejętności do skutecznej walki z drobnoustrojami. Dopiero nastolatki mają zbliżony poziom podstawowych przeciwciał do osoby dorosłej. Zdecydowana większość zakażeń u dzieci to infekcje wirusowe.

W tym wieku dominują zakażenia górnych dróg oddechowych, w tym nieżyty nosa, zapalenia wirusowe gardła. Niekiedy zapalenie obejmuje również krtań oraz oskrzela i płuca. U dziecka zdrowego, prawidłowo rozwijającego się, może dochodzić nawet do 8-10 zakażeń dróg oddechowych w ciągu roku. Biorąc pod uwagę miesiące wiosenne i letnie, kiedy tych zakażeń jest mniej, łatwo policzyć, że maluszek może być chory nawet raz na 2-3 tygodnie.

Jeśli są to infekcje dróg oddechowych poddające się leczeniu objawowemu w domu, które nie kończą się za każdym razem w szpitalu, nie wymagają leczenia antybiotykami podanymi dożylnie, to nie ma powodu podejrzewać niedoboru odporności u dziecka. Bowiem są to niejako stany fizjologiczne dla danego wieku. Oczywiście jest to niezwykle męczące dla dziecka oraz jego opiekunów. Powoduje liczne nieobecności maluszka w żłobku, czy przedszkolu oraz wymaga opieki rodzica, co często wiąże się z nieobecnościami w pracy. Całe szczęście ten etap mija. Zwykle już u dziecka w wieku 5-6 lat następuje poprawa, a infekcje stają się rzadkością lub kończą się jedynie niewielkim, wodnistym katarem, czy lekkim bólem gardła.

Przerwanie łańcucha zakażenia – czyli dlaczego warto zatrzymać malucha w domu

Zakażenie górnych dróg oddechowych niesie za sobą nieuchronnie szereg nieprzyjemnych i uciążliwych objawów. Gardło silnie boli i piecze, pojawia się swędzenie nosa, kichanie, wodnisty, lejący katar, ból głowy, niekiedy stan podgorączkowy lub gorączka, drapanie w gardle, chrypka, bóle mięśni, stawów, kaszel, uczucie ogólnego rozbicia. Każdy zna dobrze ten zestaw nieprzyjemnych objawów – dziecko również.

Jeżeli doszło do zwykłego, wirusowego zakażenia, czyli choroby przeziębieniowej (common cold) najlepszym sposobem na szybką poprawę jest pozostanie w domu i „wyleżenie” choroby. Zakażenie wirusowe mija samoistnie i dochodzi do zdrowienia organizmu. Leki stosowane w takich przypadkach jedynie łagodzą uciążliwe objawy choroby. Niestety, nie są dostępne leki przyczynowe czy szczepionka przeciwko przeziębieniu. Wynika to z mnogości i zmienności wirusów powodujących tę chorobę. Znanych jest ich ponad 200 rodzajów. Są to m.in.: rhinowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy, grypy, wirus RV (RSV) i inne. Charakteryzują się one dużą zmiennością genetyczną, stąd wynika trudność w skutecznym zapobieganiu ich zarażeniom.

Dziecko lub dorosły dotknięty przeziębieniem, czy grypą powinien na kilka dni pozostać w domu. Izolacja od otoczenia może zapobiec dalszemu szerzeniu się wirusa wśród populacji. Niestety często w praktyce wygląda to inaczej. Codzienne obowiązki zmuszają do dalszej aktywności. A organizm domaga się odpoczynku, prawidłowego nawodnienia, snu oraz regeneracji.

polecane produkty

Emotopic kremowy żel myjący pod prysznic
Kremowy żel myjącypod prysznic
Emotopic - krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała
KREM EMOLIENTOWY KOJĄCO-ZMIĘKCZAJĄCYdo ciała
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady