Kąpiel i pielęgnacja noworodka. Co warto wiedzieć, czyli krótki poradnik pielęgnacji noworodka i niemowlęcia.

Niektóre maluszki uwielbiają kąpiel i jest ona dla nich ukochanym codziennym rytuałem. Inne muszą oswoić się z wodą, dlatego warto sprawić, aby zabiegi higieniczne były dla nich przyjemnym rytuałem. Kluczem jest ich regularność i powtarzalność.

Zwykle porą dnia wybieraną na kąpiel jest wieczór, jednak może ona odbywać się w dowolnym momencie dnia. Warto unikać kąpieli tuż po karmieniu dziecka, gdyż może to spowodować nasilone ulewanie pokarmu. Z drugiej strony, dziecko głodne może być niespokojne i poddenerwowane w trakcie kąpieli. Dlatego z kąpielą warto odczekać ok. godzinę po karmieniu.

uśmiechnięte dziecko w pianie
tata myjący dziecko

Przyjemny rytuał kąpieli – komfort dziecka i rodzica

Dla właściwego nastroju, swojego komfortu i dobrego samopoczucia dziecka warto zadbać o wystarczającą ilość czasu na spokojną kąpiel. Pośpiech nie jest wskazany choćby ze względów bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie wolno, nawet na krótką chwilkę, pozostawić dziecka bez opieki podczas kąpieli. Do kąpieli noworodków i malutkich niemowląt najlepiej nadają się specjalne wanienki lub wiaderka kąpielowe. Oczywiście w zależności od warunków można dziecko kąpać w wannie dla dorosłych lub pod prysznicem w brodziku z zachowaniem odpowiednich zasad higieny, takich jak każdorazowe mycie wanny czy brodzika przed użyciem jej przez dziecko. Temperatura powietrza w pomieszczeniu gdzie kąpane jest dziecko powinna wynosić minimum 22 stopnie Celsjusza, pomieszczenie powinno być zaciszne, jasne, wygodne i wolne od przeciągów.

Kikut pępowiny – jak właściwie go pielęgnować na co dzień

Pierwszych kilka lub kilkanaście dni po wypisie z oddziału noworodkowego dziecko ma jeszcze nieodpadnięty kikut pępowiny. Jego pielęgnacja sprawia świeżo upieczonym rodzicom niekiedy sporo kłopotu. Obecnie zalecana jest głównie pielęgnacja `na sucho`, czyli bez używania środków odkażających czy antyseptyków. Zaniedbanie higieny kikuta pępowiny, szczególnie jeśli jego odpadnięcie jest przedłużone, niesie za sobą ryzyko bakteryjnego zapalenia pępka. Na szczęście dotyczy to zaledwie maksymalnie 2% noworodków. Do zapalenia pępka dochodzi zwykle pomiędzy 5. a 9. dniem życia. Objawy to jego zaczerwienienie, ropna, cuchnąca wydzielina i nasilone podkrwawianie. Wymaga to pilnej wizyty u lekarza. U zdrowych noworodków urodzonych o czasie, do domowej pielęgnacji kikuta pępowinowego wystarcza mycie wodą z mydłem, a następnie staranne jego osuszenie. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nie zaleca rutynowego stosowania antyseptyków w domu. O ewentualnych wyjątkach decyduje lekarz prowadzący dziecko.

Kąpiel niemowlęcia krok po kroku:

  • odpowiednie miejsce – najlepiej wybrać łazienkę lub ewentualnie kuchnię, ważne jest odpowiednie oświetlenie, temperatura otoczenia, bezpieczny blat lub wanna, ochrona przed chlapaniem.

Zanim dziecko będzie już rozebrane trzeba wcześniej przygotować potrzebne do kąpieli akcesoria:

  • delikatną emulsja do kąpieli lub bezpieczne, przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia mydełko w kostce lub płynie oraz odpowiedni szampon dla niemowląt;
  • czystą myjkę lub gąbkę, choć ze względów higienicznych lepiej użyć do mycia własnej ręki;
  • waciki bawełniane do przemywania okolic twarzy i oczu;
  • miękki, wygodny ręcznik kąpielowy lub specjalny ręcznik z kapturem;
  • pieluszkę, czyste ubranko – niekoniecznie musi być to piżamka;
  • produkty do nawilżenia i natłuszczania skóry oraz maść do pielęgnacji okolicy pieluszkowej.
przygotowanie do kąpieli dziecka
dziecko w pianie

Idealna temperatura wody będzie wynosiła około 37 stopni Celsjusza. Opiekun powinien podtrzymywać dziecko w taki sposób, aby nie było obaw o jego wyślizgnięcie. Skórę namydlamy ręką, po czym spłukujemy czystą, ciepłą wodą. Kolejność mycia może być taka: zaczynamy od mycia główki raz lub dwa razy w tygodniu szamponem, należy dokładnie spłukać włoski, uważając aby szampon nie dostał się do oczu. Można główkę już osuszyć i przejść do mycia kolejnych części ciała. Twarz najlepiej myć przecierając wacikiem bawełnianym nasączonym wodą. Oczy przemywamy później wacikiem nasączonym solą fizjologiczną jednym ruchem w kierunku od zewnętrznego kącika oka do nosa. Potem myjemy szyję i tułów, rączki, paluszki i przestrzenie międzypalcowe, nóżki, stópki i na końcu krocze. U dziewczynek okolice krocza przecieramy zawsze w kierunku od przodu do tyłu, aby nie narażać na rozwój bakterii kałowych w okolicy cewki moczowej. Wymyte dziecko ostrożnie przenosimy w bezpieczne miejsce, np. na przewijak, i starannie osuszamy ręcznikiem główkę, uszy, szyję oraz wszystkie fałdki i zagięcia skóry.

Kąpiel atopika, czyli skóra pod specjalnym nadzorem

Kąpiel dziecka z problemem skórnym niewiele różni się od zwykłej kąpieli, jednak zalecane jest stosowanie indywidualnie dobranych preparatów. Taka kąpiel nie powinna być zbyt ciepła, ani zbyt długa, aby dodatkowo nie wysuszyć i nie podrażnić skóry. Często osoby z atopowym zapaleniem skóry wolą krótką kąpiel prysznicową zamiast wannowej. Potem na przesuszenia czy podrażnienia warto zastosować odpowiedni produkt nawilżający lub natłuszczający, odpowiedni do codziennej pielęgnacji skóry najmniejszych dzieci. Niektóre dzieci cierpią na nasilone przesuszenia, ich skóra jest sucha, swędząca i wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Szczególnie skóra dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Specjalistyczne produkty emoliencyjne mogą występować w formie żelów myjących, emulsji do kąpieli, micelarnych szamponów czy pianek. Do kilku minut po kąpieli na podrażnioną, swędzącą i przesuszoną skórę nakłada się nawilżająco-natłuszczające preparaty odpowiednie do rodzaju skóry. Mogą one być w formie balsamu lub kremu. Częstotliwość stosowania emolientów zależy od indywidualnych potrzeb, jednak zazwyczaj jest to 1-2 razy dziennie.

problemy skórne u dziecka
mama kąpie dziecko

Mycie głowy maluszka szamponem

Początki bywają trudne, ale na pewno każdy rodzic dojdzie do wprawy i w tej czynności. Jedna ręka podtrzymuje nadal ciałko dziecka, a wolną ręką zwilżany ostrożnie główkę i nakładamy kolistymi ruchami odrobinę szamponu dziecięcego na włoski. Wystarczy kilka kropel lub jedna doza szamponu, aby uniknąć konieczności spłukiwania nadmiaru preparatu ze skóry. Spłukiwanie może ułatwić np. niewielki kubeczek, którym nabieramy ciepłą wodę z wanienki.
Po zakończonej kąpieli owijamy dziecko ręcznikiem i delikatnie osuszamy skórę. Raczej powinien być to ruch dotykania, niż tarcia.
Na sam koniec zakładany czystą pieluszkę i ciepłe ubranko.
Dobranoc!

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady