Według obecnej wiedzy wybór karmienia noworodka i niemowlęcia piersią przynosi wiele korzyści zdrowotnych, zarówno dziecku, jak i matce. Jest wymieniane jako jeden ze sposobów na ograniczenie występowania chorób cywilizacyjnych, m.in. otyłości. Bywa, że ten sposób karmienia przychodzi z łatwością urodzonemu w terminie dziecku i gotowej na to matce. Jednak bywa również trudniej, wówczas rozpoczęcie czy utrzymanie karmienia piersią wymaga wysiłku i wiedzy specjalistów czyli doradców laktacyjnych i położnych.

Początki karmienia piersią

Bywają trudne, ale nie warto się poddawać, aby później cieszyć się jego korzyściami, komfortem i wygodą. Zdrowy noworodek zwykle przystawiany jest do piersi w pierwszych chwilach po porodzie naturalnym czy cięciu cesarskim. To niezmiernie ważna chwila. Dziecko donoszone posiada już silny odruch ssania, pozwalający na chwycenie i aktywne ssanie piersi. W piersi matki obecna jest siara (colostrum), czyli pierwsze mleko, które składa się z niezmiernie ważnych dla dziecka składników wspierających odporność i zawierających kaloryczne składniki odżywcze. Pod wpływem ssania piersi przez noworodka, w organizmie mamy dochodzi do zwiększonego wydzielania hormonu odpowiedzialnego za laktację, czyli prolaktyny. Im więcej dziecko ssie pierś, tym więcej mleka zostanie wytworzone. Podczas ssania piersi mleko wypływa swobodnie z przewodów i gruczołów mlecznych, co wspomagane jest kolejnym hormonem, czyli oksytocyną. Najlepszym czynnikiem pobudzającym laktacje jest jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. Należy pamiętać, aby podczas karmienia piersią pić dużą ilość płynów, najlepiej wody.

Mleko mamy dostosowuje się do potrzeb dziecka

Skład mleka z piersi jest różny w zależności od wieku dziecka, stopnia donoszenia ciąży, pory dnia, a nawet fazy pojedynczego karmienia. Niestety, efektu tego nie ma podczas karmienia mieszanką mleka modyfikowanego. Pierwsze mleko, które wypływa z piersi podczas pojedynczego karmienia jest nieco bardziej wodniste dla zaspokojenia głównie pragnienia dziecka. Im dłużej jedna pierś jest ssana i opróżniana, tym mleko staje się tłustsze, kaloryczne i bardziej sycące. Dlatego warto zadbać o dokładne opróżnianie piersi przez dziecko podczas jednego karmienia.

Ważne jest zaciszne i wygodne otoczenie

Zadbajmy o ciche, spokojne i komfortowe otoczenie, gdzie nie będzie nic rozpraszało mamy i dziecka. Ponieważ karmienie piersią może trwać od kilku do kilkunastu minut, wskazana jest wygodna pozycja siedząca lub leżąca. Zapewni to komfort dziecku oraz mamie, która może jeszcze odczuwać poporodowe dolegliwości, jak dyskomfort w okolicy krocza czy bóle kręgosłupa. Dobór niezbędnych akcesoriów jest indywidualny, w zależności od upodobań i oczekiwań kobiety i dziecka. Dostępnych jest wiele pomocy, w tym miękkie, specjalnie profilowane poduszki do karmienia czy komfortowe fotele do karmienia.

Pozycje przy karmieniu

Ważne jest przestrzeganie zasady, że to dziecko przystawiane jest do piersi, a nie pierś do dziecka. Wybór pozycji do karmienia piersią można zmieniać dowolnie w miarę preferencji dziecka i mamy. Najczęściej wybieraną pozycją podczas karmienia piersią jest pozycja, w której mama siedzi, a dziecko całym ciałem zwrócone jest ku piersi, bez skręcenia główki. Podczas nawału mlecznego, który klasycznie występuje w 2-3 dobie po porodzie, wygodną do usunięcia zastojów mleka w gruczołach mlecznych staje się pozycja spod pachy. Ta pozycja jest również wygodna dla mam po operacji cięcia cesarskiego, gdyż dziecko jedząc nie uciska na brzuch mamy.

Prawidłowa technika karmienia

Tuż po porodzie lekarz neonatolog sprawdza długość wędzidełka języka. Jeśli jest ono zbyt krótkie, konieczny może okazać się zabieg delikatnego jego podcięcia. Jest to bezpieczna i właściwie bezbolesna procedura przeprowadzana w oddziale noworodkowym. Uwolnienie zbyt krótkiego wędzidełka języka pozwala na większą, swobodną ruchomość języka, a co za tym idzie, na efektywne ssanie i połykanie mleka. Przy prawidłowym karmieniu piersią ideałem jest, jeśli dziecko obejmuje ustami zarówno brodawkę, jak i otoczkę brodawki. Zbyt płytkie chwytanie piersi może doprowadzić do pękania brodawki i jej krwawienia, co jest bolesne dla mamy. Jeśli akt ssania piersi jest bolesny dla mamy lub słyszalne jest mlaskanie, najlepiej spróbować jeszcze raz przystawić dziecko do piersi.

Najczęstsze problemy w trakcie karmienia piersią

Jeśli karmienie piersią jest bolesne, brodawki popękane, krwawiące, obecne jest mlaskanie, a dziecko mało przybiera na wadze, może okazać się, że konieczna jest konsultacja z doradcą laktacyjnym w Poradni Laktacyjnej. Tego typu poradnie mieszczą się zwykle przy większych szpitalach położniczych i ośrodkach pediatrycznych.

Jak długo i często karmić piersią?

Dla noworodka przeciętny czas karmienia to 20-30 minut. Z upływem miesięcy czas ten skraca się nawet do kilku minut aktywnego ssania, które wystarczają, aby dziecko się najadło. Zwykle staramy się podawać tylko jedną pierś na jedno karmienie, aby została opróżniona do końca. Obowiązuje zasada karmienia dziecka piersią „na żądanie”. Czyli przystawiamy maluszka tak często, jak często on tego potrzebuje. Przystawianie do piersi nie powinno odbywać się rzadziej niż co 3 godziny, co daje minimum 8 karmień na dobę. Zwykle jednak karmień tych jest znacznie więcej (>12 razy na dobę). Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy maluszek się najada jest regularny pomiar przyrostów wagi ciała dziecka. Jeśli jest on w normie to oznacza, że karmienie piersią jest efektywne i wystarczające.

Przeciwskazania medyczne do karmienia piersią

Lekarz prowadzący ciąże i opiekujący się potem noworodkiem może ustalić, że istnieją okoliczności zdrowotne uniemożliwiające lub ograniczające częściowo karmienie piersią. Całkowitych przeciwskazań do podania mleka mamy jest niewiele. Lekarz na pewno poinformuje mamę o takich sytuacjach. Do chorób dziecka wykluczających karmienie piersią należy, m.in. galaktozemia (rzadka choroba metaboliczna) i zakażenie wirusem HIV. Bywa również przeciwskazane podczas terapii mamy niektórymi, mocnymi lekami. Zawsze należy zasięgnąć w tej kwestii porady lekarza.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady