PODSTAWY KARMIENIA PIERSIĄ

Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia. Pokarm wytwarzany w gruczołach piersiowych podczas laktacji jest zawsze odpowiednio dostosowany składem do potrzeb dziecka, jest stale w odpowiedniej temperaturze oraz jest sterylny. Karmienie piersią posiada wiele korzyści zarówno dla matki jak i dla dziecka. Dziecko karmione piersią otrzymuje o każdej porze mleko o składzie, jaki jest dla niego najlepszy. Inne składniki zawiera mleko matek, które urodziły wcześniaka, a inny dla dziecka urodzonego o czasie. Skład mleka zmienia się również w ciągu doby oraz podczas trwania pojedynczego karmienia. Tuż po przystawieniu do piersi dziecko wysysa pokarm rzadszy, gaszący pragnienie, a im dłużej ssie pierś tym mleko staje się bardziej treściwe i sycące. W godzinach nocnych pokarm mamy zawiera więcej cennych tłuszczy i jest gęstszy. Nie do przecenienia jest również wygoda towarzysząca karmieniu piersią. Karmienie na żądanie możliwe jest o każdej porze dnia i nocy oraz na spacerze czy w podróży, bez konieczności zabierania ze sobą wielu akcesoriów koniecznych do przygotowywania i podania mieszanki mleka modyfikowanego. Laktacja to dla organizmu kobiety dodatkowy wydatek energetyczny, zatem łatwiej jest powrócić do formy z przed ciąży.

Proces wytwarzania pokarmu zaczyna się samoistnie w chwili urodzenia dziecka. Powstaje głównie za sprawą wyrzutu hormonu odpowiedzialnego za laktację wytwarzanego w przysadce mózgowej, czyli prolaktyny. Maluszek ssąc pierś pobudza gruczoły mlekowe do dostosowanej do jego potrzeb laktacji. Inny hormon przysadki – oksytocyna – reguluje wypływ mleka z piersi. Jeśli dziecko ładnie i efektywnie ssie brodawkę, proces laktacji samoistnie się reguluje. Jeśli występują jakiekolwiek kłopoty z przystawieniem dziecka do piersi czy aktem ssania, połykania – wskazana jest porada doradcy laktacyjnego. Tacy specjaliści przyjmują w każdym większym ośrodku położniczym oraz pediatrycznym.

SAVOIR VIVRE KARMIENIA PIERSIĄ

Pomimo braku uregulowań prawnych w tym zakresie w Polsce, istnieje coraz większa przychylność i akceptacja społeczna dla karmienia piersią w miejscach publicznych. W galeriach i centrach handlowych, niektórych sklepach, restauracjach, terminalach lotniczych, dworcach powstają specjalne kąciki lub nawet pomieszczenia, w których można intymnie nakarmić oraz przewinąć dziecko. Każda mama podejmuje własną decyzję dotyczącą karmienia piersią maluszka w miejscu publicznym. Instynkt sam podpowie jak i gdzie to robić, aby czuć się swobodnie i komfortowo. Dotyczy to samej kobiety, dziecka, jak i otoczenia. Przesada nie jest wskazana w żadną stronę, gdyż należy brać pod uwagę również inne osoby przebywające w otoczeniu, np. w komunikacji miejskiej, sklepie czy restauracji. Komfortowe karmienie piersią ułatwi właściwie przemyślany strój np. rozpinana od dołu bluzka i biustonosz do karmienia. Można również użyć przerzuconego przez jedno ramię kocyka czy przewiewnej większej apaszki lub karmić w chuście. Wówczas dziecko i pierś są zasłonięte, co zminimalizuje ewentualne uczucie skrępowania. Każda kobieta ma inne odczucia i warto je uszanować. Karmienie piersią w miejscach publicznych również w pracy czy na uczelniach jest na szczęście coraz bardziej akceptowalne społecznie. Dzieje się tak głównie dzięki prowadzonym kampaniom społecznym na rzecz karmienia piersią oraz edukacji.

Mama karmi dziecko piersią w miejscu publicznym.
Mama karmi dziecko butelka po odstawieniu od karmienia piersią.

ODSTAWIENIE DZIECKA OD PIERSI

Nie ma reguły, kiedy należy odstawić dziecko od piersi – każde dziecko i każda sytuacja jest inna. Niektóre maluszki same wybierają moment, w którym odmawiają już ssania piersi, a inne za nic nie chcą się z piersią mamy rozstać. W Polsce statystycznie ok. 97% kobiet tuż po porodzie decyduje się na karmienie piersią. Połowa z nich, z różnych przyczyn, zaprzestaje karmienia naturalnego po 2-3 miesiącach. Zatem średni okres karmienia piersią w Polsce wynosi około 5 miesięcy. Tylko kilkanaście procent niemowląt jest karmione wyłącznie piersią do ukończenia 6 miesiąca życia. Moment odstawienia od piersi zazwyczaj wybiera mama, gdy dziecko i ona sama jest do tego gotowa. Maluszek otrzyma wówczas w zależności od wieku butelkę z odpowiednio dobranym mlekiem modyfikowanym lub w starszym wieku pokarmy podawane łyżeczką lub w kubeczku. Najbardziej popularną metodą odstawiania od piersi jest opuszczanie po jednym karmieniu piersią i podaniu w zamian innego posiłku. Po około kilku, kilkunastu dniach dziecko oraz nasilenie laktacji dostosowują się do nowej sytuacji. Odstawienie od piersi najczęściej zbiega się z powrotem mamy do pracy. Wówczas w ciągu dnia i godzin nieobecności mamy dziecko zjada posiłki warzywno-mięsne, owoce i kaszki podawane łyżeczką. Ponieważ karmienie piersią nie jest jedyną metodą budującą więź emocjonalną z dzieckiem jego zakończenie nie jest w stanie tej bliskości i miłości osłabić.

MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ BLISKOŚCI

Od samego początku wyczekiwanego rodzicielstwa pomiędzy dzieckiem a opiekunami pojawia się unikalna emocjonalna i fizyczna więź. Towarzyszy jej miłość, bliskość, intymność, zaufanie. Wartości te celebrowane są podczas Międzynarodowego Tygodnia Bliskości, inaczej zwanego Międzynarodowym Tygodniem Noszenia. Powstał on z inicjatywy międzynarodowej organizacji Babywearing International Inc. W obchody Tygodnia Noszenia w Polsce co roku włączają się liczne stowarzyszenia parentingowe. W większych miastach organizowane się spotkania, wykłady, zajęcia dla dzieci oraz warsztaty propagujące wzmacnianie bliskości pomiędzy opiekunem a dzieckiem poprzez noszenie w chustach i miękkich nosidełkach. Zalet noszenia maluszka w chuście blisko ciała mamy jest wiele w tym zaspokojenie podstawowej potrzeby bliskości, ograniczenie ilości płaczu dziecka towarzyszącego kolkom, ząbkowaniu, infekcjom, sprzyja dyskretnemu karmieniu piersią, wspomaga kangurowanie i zapewnia rodzicowi komfort możliwości wykonywania czynności domowych z obiema rękami wolnymi.

Mama nosi dziecko w chuście.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady