Każdy poród jest ważnym wydarzeniem dla samej kobiety, jak i całej rodziny. My – kobiety mamy prawo, aby odbywał się w intymnych warunkach, w atmosferze zrozumienia, wsparcia i szacunku. Aby edukować, uświadamiać i wspierać kobiety powstały liczne fundacje i stowarzyszenia zapewniające kobiecie godność i poszanowanie podczas porodu i połogu. W Polsce obowiązuje dokument prawny zawarty w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2018 roku, czyli Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej. Obowiązuje on wszystkie placówki medyczne. Ma on na celu ujednolicenie oraz poprawę jakości opieki nad kobietą ciężarną i rodzącą oraz jej dzieckiem. Jest zbiorem praw kobiet, określa organizację opieki nad kobietą ciężarną, podczas porodu i w połogu. Określa również standardy opieki nad noworodkiem.

Bezpiecznie, jak najbardziej naturalnie i bez wykonywania zbędnych procedur medycznych

Dokument gwarantuje jak najmniejszą ingerencję w przebieg ciąży, porodu czy karmienia piersią. Jednak tylko pod warunkiem fizjologicznego ich przebiegu. Jeśli istnieją wskazania medyczne, położna czy lekarz ginekolog położnik mają obowiązek ingerencji medycznej.

Poród to ważne wydarzenie rodzinne

Kobieta podczas porodu naturalnego ma prawo wskazać osobę bliską, która może jej towarzyszyć. Osobą tą jest każda wskazana przez rodzącą niezależnie od tego kim jest ta osoba dla rodzącej.

Porody a epidemia wirusa SARS-Cov2

Zależnie od danego szpitala, jego sytuacji epidemicznej oraz ilości zachorowań w danym regionie, szpitale położnicze wydają wewnętrzne zalecenia dotyczące możliwości odbywania się porodów rodzinnych. Na niektórych salach porodowych może być wymagane założenie maseczki przez kobietę rodzącą lub wcześniejsze wykonanie testu genetycznego lub antygenowego w kierunku COVID-19. Warto upewnić się wcześniej, jakie regulacje obowiązują w wybranym przez nas oddziale położniczym. Polskie Towarzystwo Neonatologiczne wydało zalecenia dotyczące postępowania z noworodkiem w przypadku podejrzenia/potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 u matki oraz z rozpoznaniem u niej zakażenia SARS-CoV-2. W tym dokumencie zawarte są wskazówki dotyczące pobierania wymazów, postepowania z noworodkiem tuż po porodzie oraz karmienia piersią w zależności od wyników testów PCR u mamy i dziecka.

Standardy opieki nad ciężarną

W standardzie organizacyjnym opieki okołoporodowej znajdują się wykazy konsultacji i badań, które należy wykonać w poszczególnych okresach trwania ciąży. Według prawa, kobieta może rodzić w dowolnych szpitalu w Polsce, również w domu narodzin lub własnym domu. Nie dotyczy to kobiet ciężarnych zakażonych lub podejrzanych o zakażenie SARS-Cov2. Dla tych osób wyznaczone są szpitale jednoimienne oraz wydzielone specjalne sale porodowe i operacyjne. Zdrowa kobieta w ciąży fizjologicznej może zdecydować o tym, kto będzie prowadził jej ciążę. Może być to położna lub lekarz. Wizyty odbywają się zwykle co 3-4 tygodnie. Lekarze, pielęgniarki oraz pozostały personel medyczny powinien szanować prywatność i intymność kobiety rodzącej. Powinien on również rzetelnie informować o planowanych procedurach i wynikach badań. Przed wykonaniem zabiegu lub procedury medycznej kobieta powinna być zapytana o zgodę. Preferowane jest używanie technik wspierających naturalny przebieg porodu. Warto porozmawiać z osobą prowadzącą poród o planie przebiegu porodu oraz o dostępnych sposobach łagodzenia bólu. Podczas porodu fizjologicznego kobieta ma prawo do swobodnego przyjmowania dogodnej dla siebie pozycji, czasem jest możliwość skorzystania z prysznica, za zgodą personelu medycznego podczas porodu można pić wodę. Można prosić o ochronę krocza.

„Skóra do skóry”

Tuż po przyjściu dziecka na świat następuje ważny i niepowtarzalny moment, kiedy mama i dziecko przytulają się przez chwilkę do siebie. Jeśli noworodek jest zdrowy i nie ma medycznych przeciwskazań, może on trwać nawet dwie godziny. Korzyścią jest nie tylko nawiązywanie intymnej więzi pomiędzy mamą a dzieckiem, ale także kolonizacja skóry maluszka korzystną florą bakteryjną matki. Zabezpiecza to przed niektórymi zakażeniami szpitalnymi. Kontakt „skóra do skóry” sprzyja również wczesnemu i właściwemu rozpoczęciu karmienia piersią. Ważenie i mierzenie noworodka oraz ocena w skali Apgar może być przeprowadzona bez zdejmowania dziecka z brzucha mamy.

Karmienie piersią

Tuż po porodzie pojawia się pokarm w piersiach. Pierwsze mleko nazywane jest siarą i ma wiele wartości odżywczych dobroczynnych dla dziecka. Personel medyczny będzie pomocny w pierwszym przystawieniu dziecka do piersi i w rozwiązywaniu ewentualnych problemów z karmieniem. Sztuczne mieszanki mleka modyfikowanego powinny być podawane po wyrażeniu na to zgody matki lub na jej prośbę. Zabiegi medyczne wykonywane u dziecka powinny odbywać się w Twojej obecności i za Twoją zgodą. Masz prawo do informacji o stanie zdrowia dziecka oraz do pomocy psychologicznej.

Po porodzie

Po powrocie do domu, każda mama może spodziewać się wizyty położnej. Położna powinna odwiedzić nie mniej niż cztery razy. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce w ciągu 48 godzin od zgłoszenia narodzin dziecka do przychodni rejonowej POZ. Z położną można wyjaśnić nurtujące kwestie dotyczące zdrowia, pielęgnacji i karmienia dziecka.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady