Jesień i zima to pory roku charakteryzujące się często zmienną pogodą. W naszej szerokości geograficznej trzeba się do tego przyzwyczaić i przygotować, zwłaszcza jeśli mamy w domu niemowlę lub małe dziecko. Choć nie ma sztywnej granicy temperatury zewnętrznej, przyjmuje się, że w przypadku dzieci do piątego roku życia temperatura nie powinna być niższa niż –10 stopni Celsjusza. Większe dzieci bez trudu dają sobie radę z niższymi temperaturami, głównie dzięki rozpierającej je energii i ogrzewającemu ciało ruchowi.

Odpowiednie, dostosowane do pogody, ciepłe ubranie

W zależności od wieku dziecka i jego aktywności na dworze należy dostosować strój. Sprawdza się ubiór „na cebulkę”. Najbliżej ciała powinna znaleźć się oddychająca i przepuszczająca powietrze bielizna termiczna, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższy pobyt dziecka na dworze przy ujemnych temperaturach. Bielizna termiczna składa się z przylegającej bluzki oraz legginsów, ewentualnie również skarpet, rękawiczek, czapki czy kominiarki/komina. Dobrej jakości materiały mogą zawierać domieszkę ciepłej wełny, na przykład z merynosa. Podczas zimowych zabaw dziecka na śniegu warto zadbać o nieprzemakalny strój, np. jednoczęściowy lub dwuczęściowy kombinezon z membraną. Do tego obowiązkowo ciepłe skarpety termiczne i wodoszczelne długie rękawice. Buciki również powinny być wykonane z ciepłego, wodoodpornego materiału z membraną. Wtedy żadna zabawa na mokrym śniegu nie spowoduje przemoknięcia czy przemarznięcia dziecka. Czapka powinna być miękka, wygodna i zakrywać uszy. Jeżeli planujemy zimowy wyjazd na narty, koniecznie warto zabrać drugi komplet ubrań, butów i akcesoriów. Gdy pierwszy będzie się suszył po przedpołudniowej zabawie w śniegu czy jeździe na sankach, na popołudniową aktywność gotowy będzie drugi zestaw. Dzieci będące jeszcze w wózku warto okryć dodatkowym kocykiem lub ułożyć w odpowiednio dopasowanym ciepłym śpiworku. Świetnie sprawdzają się wyroby z wełny i puchu, ale również innych, nowoczesnych ciepłych tkanin z membranami.

rodzina na zimowym spacerze
dziecko bawi się na śniegu

Zimowe zagrożenia

Nie ulega wątpliwości, że najgroźniejsza dla organizmu jest długotrwała ekspozycja na temperatury poniżej zera, czyli mróz oraz na silny wiatr. Podczas spacerów z dzieckiem, szczególnie malutkim, należy unikać ekstremalnych warunków pogodowych. Oczywiście w trakcie ujemnych temperatur można nadal wychodzić z dzieckiem na spacery. Nie dotyczy to niemowląt w wieku poniżej miesiąca, które nie powinny być zabierane na spacer podczas mroźnych dni. Przed spacerem ze starszym dzieckiem konieczne jest zaplanowanie odpowiedniego stroju oraz czasu trwania pobytu na dworze.

Zapobieganie przesuszeniom skóry, czyli jak zadbać o barierę lipidową

Odsłoniętą skórę, która wystawiona jest na bezpośrednie działanie mroźnego powietrza, należy zabezpieczyć odpowiednim kremem. Są to zwykle kremy natłuszczające i ochronne barierowe. W sezonie grzewczym jesienią i zimą skóra dzieci ma tendencję do przesuszeń i podrażnień. Bariera lipidowa naskórka jest wystawiana na próbę przez mroźne powietrze, zmienne temperatury, wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach. O tej porze roku niezmiernie ważne jest więc codzienne, regularne stosowanie emolientów nawilżających i natłuszczających, które wzmacniają barierę lipidowową. Do pielęgnacji skóry w warunkach domowych wystarczy emolient nawilżający, który zmiękczy i odżywi skórę. Na spacery w mroźne dni zamiast nawilżania należy zastosować natłuszczanie poprzez aplikację na odsłoniętą skórę specjalnych kremów barierowych. Kremy te uzupełniają płaszcz lipidowy i tworzą ochronną barierę.

mama smaruje dziecko kremem
dziecko leży pod ciepłym kocem po odmrożeniu

Przemarznięcie i przemoczenie, odmroziny

Choć każdy rodzic będzie tych stanów unikał, warto wiedzieć jak się zachować, gdyby jednak doszło do przemarznięcia. Częściami ciała najbardziej narażonymi na przemarznięcie, a nawet odmrożenie są czubek noska, uszy, policzki, końcówki palców u rąk i stóp. Nie wolno pozwolić na to, aby stały się one białe czy sinożółte. Odmrożenia (odmroziny) mogą wymagać specjalistycznego leczenia i nawet pozostawić trwałe następstwa. Odmrożenie to zamarznięcie płynu w tkankach ciała, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz komórek. Dochodzi do powstania reakcji zapalnej odpowiedzialnej za obrzęk, zaczerwienienie, niedokrwienie, a wtórnie do mikrozakrzepów w tkankach. Trzeba odróżnić przemarznięcie od odmrożenia, które jest już bardzo poważnym stanem. Odmrożenie już nie wiąże się z uczuciem pieczenia. W poważnym odmrożeniu ból ustaje, a odmrożone części ciała bledną. W tym stanie dzieckiem musi się zająć już lekarz. Najważniejsze jest niedopuszczenie do wychłodzenia całego organizmu, czyli hipotermii. W przypadku lekkiego i umiarkowanego przemarznięcia należy zabrać dziecko do ciepłego pomieszczenia, rozebrać z mokrych, zimnych ubrań, przebrać, otulić ciepłym kocem, podać do picia ciepły napój lub mleko. Dobrym pomysłem może okazać się również ciepła kąpiel w temperaturze około 38 stopni Celsjusza.

Dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu

Aby zapobiec łatwemu wychłodzeniu organizmu koniecznie należy pamiętać o zapewnieniu dziecku przed spacerem energetycznego, kalorycznego posiłku. Uzupełnianie ciepła w organizmie wymaga spalania kalorii. Do picia proponujmy tylko ciepłe płyny.

Oparzenie słoneczne może także mieć miejsce zimą

Do oparzenia słonecznego może dojść nie tylko latem. Zimowe słońce również może spowodować poparzenie słoneczne. Spora część promieniowania ultrafioletowego jest bowiem odbijana od śniegu i dociera do odsłoniętej skóry. Aby temu zapobiec wskazane jest stosowanie kremów ochronnych zawierających przeciwsłoneczne filtry ochronne SPF (sun protection factor). Dla dzieci polecane są wyroby z filtrami mineralnymi o sile SPF 30 lub 50. Aplikujemy je na odsłoniętą skórę ciała minimum pół godziny przed planowanym pobytem na słońcu.

dziecko bawi się na śniegu w słoneczny dzień

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady