Nastanie niebawem wielki dzień, czyli kilka słów o porodzie

Wiadomość o ciąży jest wielką radością, czasem wyczekiwaną, a czasem niespodziewaną. Wiąże się z oczekiwaniem na narodziny nowego członka rodziny. Warto dobrze się przygotować do przyjścia na świat małego człowieczka.

Szkoła rodzenia – czy warto?

Poród, nawet kolejny w życiu kobiet jest wielkim wydarzeniem, na które warto przygotować się jak najlepiej. Obecnie dostępna jest dość szeroka oferta szkół rodzenia, które przygotowują oboje partnerów do porodu i bycia rodzicem. Prawie każdy szpital położniczy dysponuje taką ofertą dla przyszłych rodziców. Spotkania są zwykle płatne lub finansowane przez lokalne samorządy. Na zajęciach oswajany jest temat porodu tak, aby każda kobieta miała świadomość, co po kolei będzie się działo z jej ciałem i nowonarodzonym dzieckiem. Zwykle w szkole rodzenia przeprowadzany jest cykl wykładów dotyczących ciąży, porodu, połogu, podstaw naturalnego karmienia piersią, opieki nad noworodkiem, w tym kąpieli i pielęgnacji. Wykładowcami są specjaliści ochrony zdrowia najczęściej pielęgniarki, położne, czasem lekarze, psychologowie, doradcy laktacyjni czy doświadczeni rodzice.

Zajęcia praktyczne zwykle obejmują ćwiczenia przygotowujące do samego porodu, nauki prawidłowego oddechu podczas parcia, odpowiednich zachowań podczas napotkanych trudności, postępowania z noworodkiem, karmienia piersią, masażu noworodka, ćwiczeń w okresie połogu. Tematów do omówienia jest bardzo wiele. Zwykle na pierwsze spotkanie zgłaszają się kobiety w końcu II lub na początku III trymestru ciąży, aby spokojnie mieć czas na niezbędne przygotowania. Warto również zapytać czy dana szkoła rodzenia, w ramach zajęć, umożliwi odwiedzenie wybranego oddziału położniczego i obejrzenie sali porodowej oraz ewentualnego poznania personelu, który będzie się opiekował pacjentką podczas porodu. Rodzice uczestniczący w zajęciach grupowych i wykładach są lepiej wyedukowani, a co za tym idzie, lepiej przygotowani i mniej boją się nieznanego. Kolejną korzyścią jest poznanie innych par, będących w podobnej sytuacji i zawiązywanie z nimi długotrwałych przyjaźni.

Poród domowy, dom porodowy czy poród w szpitalu?

Każda matka, para, rodzina ma prawo do samodzielnej decyzji, gdzie i przez kogo będzie prowadzona ciąża oraz w jaki sposób i gdzie planowane jest jej zakończenie, czyli poród. Zawsze decyzję należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym ciążę.

  • Poród domowy

To rozwiązanie nie dla każdej kobiety. Przede wszystkim kobieta musi tego chcieć i być do niego przekonana. W ten sposób powinny kończyć się jedynie ciąże fizjologiczne, bez komplikacji i towarzyszących chorób matki i płodu (m.in. cukrzyca, nadciśnienie, nieprawidłowe położenie i choroby dziecka). Nadzór nad porodem domowym warto powierzyć doświadczonemu lekarzowi lub położnej.

  • Dom porodowy, przyszpitalny dom narodzin

To warta uwagi alternatywa pomiędzy porodem domowym a szpitalnym. Porody nie są przyspieszane środkami medycznymi, a metody łagodzenia bólu są jedynie naturalne. Jeśli wystąpią komplikacje, poród przenoszony jest do sali porodowej szpitala.

Poród w szpitalu

  • Poród naturalny

Poród naturalny jest to najbardziej bezpieczny sposób na zakończenie fizjologicznej ciąży. Prawidłowa kwalifikacja lekarska poprzedzona skrupulatnymi badaniami oraz nadzór intensywny nad przebiegiem akcji porodowej dają duże prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka. Poród naturalny dzielimy na cztery okresy:

– I okres porodu – trwa zwykle kilkanaście godzin, jest to okres skracania się i rozwierania szyjki macicy pod wpływem regularnych skurczów macicy.

– II okres porodu – to przejście dziecka przez kanał rodny pod wpływem intensywnych skurczów partych macicy. W większości przypadków, pierwsza rodzi się główka dziecka. Okres ten trwa od kilku minut do 1-2 godzin i kończy się przyjściem noworodka na świat.

– III okres porodu – to urodzenie łożyska, zwykle po około 15 minutach po urodzeniu dziecka.

– IV okres porodu – to okres obserwacji matki na sali porodowej po urodzeniu dziecka, trwa zwykle około 2 godzin. Położne i lekarze obserwują jak obkurcza się macica i czy nie ma ryzyka późnych krwawień.  Po tym czasie mama i zdrowy noworodek przenoszą się do normalnej sali.

  • Poród rodzinny

Wiele par decyduje się na wspólny poród w towarzystwie partnera. Daje to kobiecie ogromne poczucie bezpieczeństwa. Rola osoby towarzyszącej jest niezmiernie ważna, dodaje siły, otuchy, przypomina o właściwym oddechu, masuje plecy, ociera czoło, trzyma za rękę, podaje wodę… Po prostu jest. Oczywiście partner kobiety powinien wyrazić chęć uczestniczenia we wspólnym porodzie. Są osoby, dla których widok szpitalnej sali, krwi, bólu, wysiłku i cierpienia najbliższej osoby są nie do zniesienia. Na siłę nie powinniśmy zmuszać taty do przełamywania tych obaw. Każda para powinna sama podjąć decyzję w tym zakresie tak, aby zarówno mama, jak i tata czuli się komfortowo. Porody rodzinne zwykle są bezpłatne, choć w zależności od zwyczajów danej placówki może zostać za niego pobrana opłata.

  • Poród w wodzie

Woda ma dobroczynne działanie na mięśnie rodzącej kobiety. Pozwala się odprężyć, zrelaksować, aby łatwiej i szybciej urodzić. Do porodu w wodzie służą specjalne wanny w szpitalach położniczych lub domach narodzin. Profesjonalnie przygotowany i dobrze prowadzony poród w wodzie jest bezpieczny zarówno dla matki jak i dla dziecka. Najważniejsza jest prawidłowa kwalifikacja lekarska i położnicza oraz sterylne warunki porodu.

  • Cięcie cesarskie

W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie cięcia cesarskiego, czyli porodu operacyjnego, podczas którego na sali operacyjnej lekarz ginekolog-położnik nacina skórę nad spojeniem łonowym, rozsuwa mięśnie brzucha oraz przecina mięśnie macicy, aby ręcznie wydobyć noworodka z pęcherza płodowego z pominięciem kanału rodnego. Niekiedy o wskazaniach do wykonania tego typu zabiegu wiemy wcześniej (np. nieprawidłowe ułożenie dziecka w jamie macicy, łożysko przodujące, zbyt duży płód, choroby dziecka lub matki będące wskazaniami do cięcia cesarskiego), a niekiedy dopiero podczas akcji porodowej pojawiają się nagłe wskazania do jego wykonania (np. spadek tętna płodu, spowodowany owinięciem pępowiny wokół szyi dziecka). Dochodzenie matki do zdrowia po porodzie operacyjnym zwykle jest nieco dłuższe niż po porodzie naturalnym i może dojść do przejściowych trudności w karmieniu piersią. Wszystko jednak daje się pokonać przy troskliwej pomocy personelu medycznego i najbliższych.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady