Noworodek już jest na świecie, Mamo, Tato poznajmy się!

Długo wyczekiwane, pierwsze dziecko zawitało już na świat. Bez obaw, na ten moment przygotowania trwały już co najmniej kilka miesięcy. Niestety, nie sposób przewidzieć wszystkiego, tym bardziej, że czym innym jest teoria, a czym innym praktyka. Warto jednak zachować spokój, miłość rodzicielska oraz zaufanie instynktowi macierzyńskiemu pomoże we właściwym postępowaniu. Ciąża fizjologiczna kończy się zwykle pomiędzy 38. a 40. tygodniem. Lekarz ginekolog – położnik, położna oraz lekarz neonatolog/pediatra czuwać będą nad bezpiecznym przebiegiem porodu.

Sala porodowa - pierwsze spotkanie, czyli miłość od pierwszego wejrzenia

Tuż po fizjologicznym porodzie, jeszcze na sali porodowej, mama i dziecko mają ze sobą kontakt. Zdrowy, donoszony noworodek zostaje położony na brzuchu mamy, aby móc się przywitać, poczuć ciepło i zapach mamy, possać pierwsze mleko z piersi, czyli siarę. Dziecko zostanie również zbadane przez lekarza neonatologa lub pediatrę. W razie potrzeby może mieć oczyszczone ssakiem drogi oddechowe, poprzez odessanie nadmiaru wód płodowych z dróg oddechowych, dodatkowo odcięta i zaklipsowana zostanie pępowina. Lekarz oceni stan dziecka w skali Apgar w kolejnych minutach życia. Punktacja Apgar zakłada uzyskanie maksymalnie 10 punktów. Po 2 punkty na 5 obserwowanych cech: oddech dziecka, prawidłowe zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe z przewagą mięśni zginaczy, częstość bicia serca oraz reakcje kichania na wprowadzany do noska cewnik.

Następnie położna waży i mierzy dokładnie dziecko. Urodzeniowa waga ciała jest niemiernie istotna dla oceny jak duży jest późniejszy, fizjologiczny spadek ciała w pierwszych 2-3 dobach życia dziecka. Nie powinien on przekraczać 10% urodzeniowej masy ciała. Mierzony jest obwód głowy i klatki piersiowej dziecka oraz oceniana jest wielkość ciemiączka przedniego. Lekarz dokładnie bada dziecko sprawdzając po kolei wszystkie części ciała. Osłuchiwane jest serce i płuca dziecka. Jednocześnie na ręce i kostki zakładane są odpowiednie opaski identyfikacyjne. Ich zdjęcie możliwe jest dopiero po wypisie dziecka ze szpitala. Rutynowo podawane są jednorazowo do oczu krople z antybiotykiem, w celu zapobiegania bakteryjnym zapaleniom spojówek po porodzie naturalnym oraz podawana jest witamina K, w celu zapobieżenia późnym krwawieniom noworodkowym. Jeśli stan zdrowia i kondycja noworodka i matki na to pozwalają, dziecko pozostaje już w jednej sali z matką. Sprzyja to karmieniu piersią na żądanie oraz tworzeniu więzi uczuciowej z dzieckiem.

Jak wygląda i zachowuje się noworodek

Nowo narodzone dziecko dalekie jest w wyglądzie od noworodków pokazywanych w filmach czy na zdjęciach w gazetach. Kolor skóry jest czerwono-sinawy, ciało pokryte jest resztkami błon płodowych oraz białawą mazią płodową. Czaszka bywa nieco stożkowato wydłużona, gdyż dopasowywała się przez kilka godzin do kanału rodnego matki. Bywa, że na szczycie główki stworzy się niewielki krwiaczek, który samoistnie wchłonie się w najbliższych dniach po porodzie. Noworodek urodzony w terminie głośno płacze, a nóżki i rączki są  zgięte i podkurczone. Oczy zwykle ma zamknięte. Po dokładnym badaniu lekarskim położna opiekująca się maluszkiem wytrze go, ubierze i owinie w kocyk lub rożek. Noworodki łatwo tracą ciepło, dlatego wszystkie czynności wykonywane przy dziecku odbywają się w pobliżu specjalnego promiennika ciepła.

Pobyt zdrowego dziecka w oddziale noworodkowym

Będzie on trwał tak długo, ile wymaga tego stan mamy i dziecka. Zwykle przy fizjologicznym porodzie zdrowego dziecka siłami i drogami natury są to 2-3 doby. Podczas tego czasu dziecko przejdzie kilka testów przesiewowych wykonywanych w celu wykrycia niektórych poważnych schorzeń. W ramach tego zostaje wykonane również przesiewowe badanie słuchu dziecka. Wynik zostaje odnotowany na specjalnej wklejce w Książeczce Zdrowia Dziecka. Jeśli istniały lub nadal obecne są czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu, dziecko zostanie skierowane w późniejszym terminie na wizytę kontrolną do Poradni Audiologicznej. Kontrolne badanie słuchu ma miejsce zwykle około 2-3 miesiąca życia. Przed wypisem z oddziału noworodkowego, dziecku zostanie również pobrana krew z pięty na specjalną bibułę w celu wykrycia chorób wrodzonych, w tym m.in. wrodzonej niedoczynności tarczycy, fenyloketonurii i mukowiscydozy. Badania te są przesiewowe i obowiązkowe dla każdego nowo narodzonego dziecka. Kolejną procedurą ważną dla przyszłego zdrowia dziecka jest podanie pierwszych szczepień, czyli przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz gruźlicy BCG.

Wypis do domu i co dalej?

Zanim dziecko wypisane zostanie do domu, lekarz odwiedza rodziców wręczając im Książeczkę Zdrowia Dziecka, wypis ze szpitala oraz kartę uodpornienia/szczepień. Książeczka Zdrowia Dziecka jest niezmiernie istotnym dokumentem, w którym notowane będą ważniejsze wizyty lekarskie, szczepienia ochronne, przebyte choroby zakaźne i bilanse zdrowia. Warto zadbać, aby dokument ten służył rodzicom i lekarzom do 18. roku życia. W karcie informacyjnej pobytu szpitalnego, czyli karcie wypisowej ze szpitala, widniały będą ważne informacje dotyczące porodu, wagi ciała dziecka oraz wyniki wykonanych badań krwi, moczu czy badań obrazowych. Najważniejsze dla świeżo upieczonych rodziców są zalecenia lekarskie zwykle ujęte w punktach. Obejmują one m.in. wskazówki dotyczące dalszej pielęgnacji, postępowania z pępowiną, karmienia dziecka, kolejnych wizyt lekarskich, szczepień ochronnych, podawania ewentualnych witamin i leków. Po wypisie do domu dziecko zgłaszane jest do Poradni Dziecięcej Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Do domu kilkukrotnie przyjdzie położna środowiskowa na wizytę patronażową. Położna oceni ogólny stan dziecka, obecność ewentualnej żółtaczki, efektywność karmień, wagę ciała i gojenie kikuta pępowiny. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, warto wyjaśnić je właśnie z położną. Wyznaczy ona również termin pierwszego szczepienia w Poradni Dzieci Zdrowych w wieku 6-8 tygodni życia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady