Zakażenia nieżytowe górnych dróg oddechowych potocznie nazywane przeziębieniami mogą być spowodowane bardzo wieloma wirusami – wyróżnia się nawet 200 różnych wirusów. Ich mnogość powoduje to, że jeszcze przez wiele lat nie będzie możliwe leczenie przyczynowe, np. w postaci skutecznego leku antywirusowego lub szczepionki podawanej profilaktycznie. Przeziębienie, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych ma charakter samoograniczającej się choroby, której objawy ustępują w przeciągu 7-10 dni. Ponieważ nie ma jednego skutecznego leku na przeziębienie, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych stosowane są leki objawowe łagodzące przebieg choroby i poprawiające komfort pacjenta.

Wyniki obserwacji oraz badań naukowych potwierdzają skuteczność:

  • odsysania wydzieliny z nosa u niemowląt gruszką lub aspiratorem;
  • inhalacji/nebulizacji z soli fizjologicznej, czyli 0,9% NaCl;
  • irygacji/płukania nosa;
  • podawania leków przeciwgorączkowych (choć brak jest danych, aby wpływały one na przebieg infekcji).

Leki objawowe stosowane w wirusowych zakażeniach górnych dróg oddechowych:

Leki przeciwgorączkowe – podstawa każdej apteczki

Dwa najbardziej popularne, zalecane i skuteczne leki stosowane już u najmłodszych niemowląt i dzieci to paracetamol i ibuprofen. Oba skutecznie obniżają gorączkę, poprawiają komfort i samopoczucie, choć brakuje danych na to, że mogą skracać czas trwania infekcji. Preparaty zawierające oba te leki powinny być w każdej domowej apteczce. Dostępne są w formie syropów dla dzieci, czopków odpowiednich do wieku oraz saszetek z proszkiem na język i kapsułek czy tabletek dla starszych dzieci. Dawkowanie zawsze powinno być zgodne z ulotką producenta dołączoną do opakowania. Dostępne są również internetowe kalkulatory i aplikacje, gdyż u dzieci każdy lek stosowany jest w przeliczeniu na kilogramy masy ciała. Ibuprofen, oprócz działania przeciwgorączkowego, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Tego ostatniego działania nie posiada jednak paracetamol. Ibuprofen i paracetamol można stosować naprzemiennie, ale czasem nie ma takiej potrzeby i wystarczy stosować jeden z nich. Odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami tego samego leku wynoszą dla paracetamolu 4-6 godzin, a dla ibuprofenu 6-8 godzin. Oba leki można łączyć ze sobą w dowolnym odstępie czasu.

Leki zmniejszające obrzęk śluzówek nosa – ulga przy katarze

Leki te w formie aerozolów i sprayów do nosa zawierają w składzie substancje obkurczającą śluzówkę nosa, takie jak m.in. xylometazolina, oksymatazolina. Poprawia to komfort dziecka podczas kataru, pozwala zasnąć czy efektywnie oddychać noskiem podczas jedzenia i ssania. Niestety, nie mogą one być stosowane dłużej niż trzy, maksymalnie 5 dni ze względu na swoje działanie wysuszające oraz uzależniające śluzówkę od swojego działania. Alternatywą mogą być aerozole do nosa zawierające sól morską, fizjologiczną lub hipertoniczną (stężoną), które można stosować dowolne długo według potrzeby pacjenta.

Witamina C – sprzeczne dane, naukowo niepotwierdzone

Pomimo wieloletniej już tradycji podawania podczas przeziębienia i grypy witaminy C, zarówno profilaktycznie jak i leczniczo, nie ma dowodów naukowych na jej zbawienne działanie. Na pewno nie ma zaleceń aby podawać ją dzieciom długotrwale czy zapobiegawczo w okresie jesienno-zimowym.

Maści, plasterki, kropelki, sztyfty zawierające naturalne olejki eteryczne

Preparaty te działają objawowo, łagodząc objawy infekcji, jednak nie mają działania leczniczego pozwalającego na skrócenie czasu trwania infekcji. Pomagają one w odetkaniu nosa i poprawiają jakość snu.

Leki przeciwwirusowe

Leki przeciwwirusowe stosuje się w przypadku zakażenia wirusem grypy. Są one dostępne na receptę, z przepisu lekarza. Mają one postać tabletek lub zawiesiny doustnej dla dzieci. Ważne jest, aby zastosować je jak najwcześniej po wystąpieniu objawów (najlepiej w ciągu 48 godzin), po potwierdzeniu zakażenia szybkim testem z wymazu z nosa lub bez niego jeśli prawdopodobieństwo zakażenia jest duże (sezon zachorowań, bliski kontakt z chorym).

Miód

Stosowane są różne rodzaje miodów i trudno jest wskazać jednoznacznie na najskuteczniejszy rodzaj miodu. Istnieją dane potwierdzające tezę, iż podany przed snem łagodzi nasilenie i zmniejsza częstotliwość kaszlu u dzieci. Nie powinien być jednak stosowany u niemowląt poniżej pierwszego roku życia ze względu na ryzyko zatrucia toksyną botulinową.

Dużo pić!

Odpowiedni stan nawodnienia organizmu, szczególnie u dziecka z infekcją przebiegającą z gorączką, jest bardzo ważny. Podczas każdej gorączki dochodzi do zwiększonej utraty płynów przez skórę i podczas oddychania. Odwodnione dziecko będzie miało wyższą temperaturę i ciężej będzie ją zbić lekami.

Antybiotyki

Ponieważ przeziębienia są powodowane przez wirusy, zastosowanie antybiotyku jest nieskuteczne. Antybiotyki działają jedynie na bakteryjne infekcje. Oczywiście lekarz może zadecydować o jego podaniu jeśli w przebiegu infekcji wirusowej z czasem dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.

Leki przeciwkaszlowe

Leki przeciwkaszlowe dostępne są w kroplach i syropach oraz w tabletkach dla starszych dzieci. Część z nich można kupić bez recepty. U dzieci mogą one wywołać działania niepożądane – szczególnie te z nich, które wykazują działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Eksperci zalecają, aby unikać podawania tak działających substancji u dzieci poniżej drugiego roku życia, a tylko w wyjątkowych sytuacjach można je podawać dzieciom poniżej czwartego roku życia. Należy zawsze przestrzegać ulotki producenta, zaleconych dawek i częstotliwości podawania. Bywają one zasadne w stosowaniu w przypadku suchego, napadowego kaszlu utrudniającego sen.

Syropy, soki z naturalnych składników (czarny bez, cebula, lipa, wierzba, babka lancetowata, dziewanna, bluszcz, maliny, aronia, pelargonia afrykańska)

Ich stosowanie ma wielowiekową tradycję w medycynie ludowej. Są one bezpieczne, jednak mają ograniczoną skuteczność kliniczną. Na pewno jednak poprawiają komfort chorego i mogą złagodzić objawy infekcji.

dziecko pije syrop na kaszel

Podsumowując, należy zaznaczyć iż z pozoru banalna infekcja wirusowa dróg oddechowych (przeziębienie) jest chorobą samoograniczającą się i rzadko dochodzi u dzieci do jej powikłań. W leczeniu można stosować leki objawowe, łagodzące przebieg choroby i poprawiające komfort pacjenta. Z pomocą w tej kwestii na pewno przyjdzie wiedza oparta na medycynie ludowej oraz kontakt z lekarzem pediatrą, który doradzi, które leki warto stosować.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady