Tata, tak samo potrzebny jak mama - ojcostwo i rola taty w życiu dziecka

Przez dziewięć miesięcy ciąży tata mógł czuć się dumny, potrzebny, wspierać przyszłą mamę w każdym radosnym, ale i też trudnym momencie. Jednak to nie on czuł ruchy dziecka pod sercem, nie musiał dbać o siebie, prawidłowo się odżywiać, chodzić na regularne, nie zawsze miłe badania lekarskie i przyjmować leki czy witaminy. Tak stworzyła to natura. Z momentem porodu wszystko się jednak zmienia, a role się równoważą. Tata z mamą zostają pełnoprawnymi partnerami w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem. Opieka nad maluszkiem może być podzielona na równie ważne role. Mama karmi, tata przewija, kąpie, usypia, towarzyszy w wizytach lekarskich, podczas szczepień, spacerów, zakupów. Słowem, może brać czynny udział we wszystkich czynnościach radosnego, pełnego, niekiedy wymagającego rodzicielstwa.

Zmiany w aktywności zawodowej

Nie da się ukryć, że z narodzinami potomka zmienia się wiele, również kwestie zawodowe. Obecnie istnieje możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego/ojcowskiego, który wspiera i odciąża nieco mamę. Pracodawca ma również możliwość zaoferowania świeżo upieczonemu tacie choćby częściowej pracy zdalnej. Tata może też w tym czasie wykorzystać wcześniej zaoszczędzony urlop wypoczynkowy. W końcu wakacje będą co roku, a pierwsze kroki dziecka widzi się tylko raz. Niektóre pary podejmują decyzję o modelu opieki nad noworodkiem, w którym to tata pozostaje w domu, a mama wcześniej wraca do aktywności zawodowej. To również bardzo dobre rozwiązanie jeśli oboje partnerzy tego chcą. Może być to decyzja oparta na przesłankach finansowych czy związanych z rozwojem kariery lub potrzebą taty dłuższego bycia razem z maluszkiem. Nagrodą za pozostanie w domu i zajmowanie się licznymi obowiązkami domowymi jest bycie pierwszą osobą, która widzi pierwszy uśmiech czy słyszy pierwsze słowo.

Wspieranie siebie nawzajem. Zmiany i wyrzeczenia, czasem nawet chwilowa depresja.

Zarówno mama, jak i tata mogą mieć wspólne, czasem odmienne, a nawet i niekiedy skrajne emocje dotyczące pojawienia się nowego członka rodziny. To naturalne. Urodzenie się zwłaszcza pierwszego dziecka w związku do tej pory opartego na potrzebach dorosłych zmienia ich życie o sto osiemdziesiąt stopni i jest nieodwracalne. A będzie to trwało minimum 18 lat. Pomimo przygotowań do tego wydarzenia, nie wszystko da się przewidzieć. Rodzicielstwo to piękny okres, ale również pełen zmian i wyrzeczeń. Wówczas wsparcie ze strony najbliższych jest bardzo ważne, wręcz bezcenne. Troskliwy ojciec uważnie przygląda się potrzebom maluszka, swoim i jego partnerki. Niekiedy po narodzinach pięknego, zdrowego, wyczekanego dziecka okazuje się, że mama jest przygnębiona, nerwowa, nieszczęśliwa i płacze. Tylko dlaczego? Jak pokazują badania, około połowa kobiet po porodzie i w okresie połogu, czyli w 6 tygodni po porodzie, cierpi na obniżenie nastroju. W części przypadków można rozpoznać u nich nawet depresję poporodową. Jest ona związana ze zmianami w wyglądzie, bólem, zmęczeniem, niewyspaniem. Taki obraz macierzyństwa rzadko wyobrażamy sobie podczas ciąży. Wahania hormonalne również odgrywają tu istotną rolę. Całe szczęście jest tata, który wie, jak załagodzić sytuację. Tata może zadbać o potrzebną, w razie kłopotów z opieką nad maluszkiem fachową pomoc, wesprzeć partnerkę dobrym słowem, drobnym komplementem, małą przyjemnością, taką jak miły gest w postaci kwiatów, czekoladek czy dobrą muzyką podczas wspólnego wieczoru.

Problemy i rozterki młodych ojców

Dla odpowiedzialnego człowieka naturalnym jest rozmyślanie nad zabezpieczeniem przyszłości swojej rodzinie. Szczególnie wtedy, gdy na świat przychodzi nowy jej członek. Zaplanować należy przecież karmienie, ubieranie, wykształcenie, zapewnienie mu godnej przyszłości. To rodzi niekiedy nie lada wyzwanie dla rodzica. Młody ojciec stara się temu sprostać finansowo, co niesie za sobą stres o pracę i wydatki.
Kolejnym wyzwaniem emocjonalnym, z jakim może się spotkać mężczyzna, to poczucie braku bycia jedynym w centrum uwagi w związku, odsunięcie, zmiana zachowania partnerki, która nie zaspokaja już tylko jego potrzeb, gdyż pojawił się ktoś dla kogo poświęca większość swojego czasu. Kolejnym problemem może być nie do końca chciana zmiana stylu życia. Szczególnie dotyczy to par prowadzących przed narodzinami dziecka bogate życie towarzyskie. A tu teraz więcej czasu trzeba poświęcić na pozostanie w domu i opiekę nad dzieckiem.

Brak snu to problem nie do zbagatelizowania

Nie jest tajemnicą jak działa nasz umysł i psychika. Jeśli jesteśmy wypoczęci, wyspani, łatwiej jest nam podołać każdemu wyzwaniu oraz jesteśmy mniej podatni na stres. Niestety, w byciu rodzicem niemowlaka z ilością snu bywa różnie. Zazwyczaj w pierwszych miesiącach po porodzie dziecka opiekunowie niewiele śpią i są często wybudzani w nocy przez płaczące dziecko. Fizyczne zmęczenie i mniej regenerującego snu nakładają się na siebie. Warto wtedy wspierać się wzajemnie – dzięki wymiennemu dzieleniu się obowiązkami jeden z opiekunów może pospać dłużej, a potem zrewanżować się chwilą oddechu dla drugiego rodzica.

Posiadanie dziecka to wielka radość i dar

Uświadomienie sobie możliwych trudności i przyczyn ich powstania ułatwi odnalezienie sposobów na radzenie sobie z nimi. Zaakceptowanie wyzwań w byciu rodzicem oraz zmian zaistniałych we wspólnym życiu pomoże uniknąć wielu trudności, depresji, frustracji i z pewnością odpłaci się w radości z posiadania wspaniałego potomka. Każdy dzień spędzony z dzieckiem przynosi nowe jego umiejętności, obserwowanie jego rozwoju, uśmiechu, radości, co przynosi ukojenie i jest nagrodą za włożony w wychowanie trud. Na pewno warto.

Tata to bardzo ważna osoba w życiu dziecka

W rozwoju dziecka obecność obojga rodziców jest niezmiernie istotna. Każdy ma swoją rolę do odegrania i oboje są równie ważni. Tradycyjnie mama karmi, przebiera, przewija, gotuje, a tata uczestniczy w zabawach, wyzwaniach, wspiera poczucie bezpieczeństwa i wartości dziecka. Dzieci, które mają ojca towarzyszącego w ich rozwoju, z którym czują silną więź, częściej, według ekspertów, mają poczucie pewności siebie, są lubiane i śmiałe. To wystarczające powody, aby zachęcić tatusiów do codziennej bliskości z dziećmi.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady