Odparzenia pieluszkowe – jak wyglądają, co stosować, jak sobie z nimi radzić?

Skóra niemowląt jest cieńsza od skóry osoby dorosłej, a co za tym idzie jest bardziej wrażliwa na działanie zewnętrznych czynników drażniących. Około 35-40% niemowląt ma nawracające problemy skórne. Jednym z takich problemów jest pieluszkowe zapalenie skóry, czyli rumień pieluszkowy. Najczęściej lokalizuje się on w miejscach, gdzie pieluszka ściśle przylega do skóry dziecka, czyli u dziewczynek na pośladkach, a u chłopców w okolicy jąder i worka mosznowego. Stosowanie pieluszek każdego rodzaju sprzyja zwiększonej wilgotności pod nią oraz słabemu dopływowi powietrza do skóry.

Same składniki moczu i stolca również działają drażniąco na skórę. Zawarty w moczu mocznik silnie maceruje i podrażnia naskórek. Zawarte z stolcu składniki pokarmowe i bakterie również działają drażniąco. Rumień pieluszkowy zwykle nasila się w okolicy 7-9 miesiąca życia, kiedy to rozszerzana jest dieta niemowlęcia o różnorodne posiłki stałe. Rumień pieluszkowy ma zwykle tendencje do nawrotów, szczególnie u dzieci ze skłonnością do atopii i alergii. Zmiany skórne okolicy krocza powstają w wyniki stałego kontaktu czynników drażniących moczu i kału ze skórą pośladków i krocza. Ich powstawaniu sprzyjają również stosowanie ciasnych, mało oddychających pieluszek i zbyt częste używanie nawilżanych chusteczek dla niemowląt czy podawanie niektórych leków, w tym antybiotyków.

Rodzaje rumienia pieluszkowego

Rumień pieluszkowy może być spowodowany bardzo wieloma przyczynami i również w związku z tym wymaga odrębnego postępowania lub leczenia.

Rumień wyprzeniowy wywołany jest obecności licznej flory drożdżakowej na skórze krocza. Często lokalizuje się również w fałdach skóry i pachwinach. Może mu towarzyszyć widoczne sączenie, a na skórze można zaobserwować zaczerwienienie, oraz jasnoczerwone grudki satelitarne oddalone od powierzchni rumienia. Rumień drożdżakowy może być spowodowany stosowaniem doustnych antybiotyków i wymaga miejscowego leczenia kremami przeciwgrzybiczymi. Jeśli jest nasilony, wymaga oczywiście konsultacji lekarskiej i zastosowania odpowiedniej kuracji.

Rumień atopowy może wystąpić również w okolicy pieluszkowej. Są to różowe, czerwone zmiany rumieniowo-złuszczające, niekiedy grudkowe powodujące uporczywy i dokuczliwy świąd. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, na przykład kojącymi i ochronnymi preparatami z zawartością cynku. Niekiedy jednak konieczna jest również interwencja lekarska.

Rumień łojotokowy może też być obecny w okolicach krocza. Spowodowany jest niedojrzałością skóry dziecka i obecnych w skórze gruczołów łojowych. Ma postać zmian rumieniowo-złuszczających, niekiedy pokrytych żółtawą łuską. Mylnie bywa rozpoznawany jako przesuszenia i nadmiernie natłuszczany, co pogarsza jeszcze stan skóry. Zwykle u niemowląt cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry, współistnieje ciemieniucha na owłosionej skórze głowy. W pielęgnacji sprawdzają się wówczas preparaty ściągające, jak płynne pudry, cynk, talk, woda wapienna.

Rumień liszajowaty, czyli liszajec zakaźny okolicy pieluszkowej, przybiera postać rumienia z obecnością wiotkich, wypełnionych surowiczym płynem pęcherzyków i pęcherzy. Po pęknięciu wiotkiej i cienkiej pokrywy pęcherzyka powstaje nadżerka, która z czasem pokrywa się miodowo-żółtym strupkiem. Tego typu zmiany skórne łatwo rozsiewają się na okoliczną skórę lub nawet w odległe obszary. Liszajec zakaźny spowodowany jest przez bakterie bytujące na skórze i wymaga miejscowego zastosowania kremów lub aerozolów z antybiotykiem. Dlatego jego leczenie musi nadzorować lekarz. Ogromnie ważna jest tu właściwa higiena skóry i jej wietrzenie oraz częsta zmiana pieluszek i ubranek.

Najlepsza profilaktyka

Wiadomo, że utrzymanie higieny krocza u niemowlęcia jest trudne. Warto pilnować częstej wymiany odparzenie pieluszek, czy to jednorazowych, czy wielorazowych. Zapobiegnie to wielogodzinnemu kontaktowi moczu ze skórą dziecka. Przewijanie konieczne jest również w ciągu nocy. Ważne jest również codzienne wietrzenie skóry krocza, choćby na kilka minut podczas przewijania. Aby zapobiegać występowaniu zmian odparzeniowych pupy można unikać stosowania zbędnych substancji drażniących, takich jak mydła, dlatego warto używać preparatów myjących przeznaczonych specjalnie dla skóry niemowląt. Nawilżane chusteczki dla niemowląt często zawierają wiele składników mogących podrażnić wrażliwą skórę dziecka. Choć są one bardzo wygodne, szczególnie gdy jesteśmy z dzieckiem poza domem, mogą one doprowadzić do podrażnień.

Najlepiej jest używać do mycia pupy bieżącej wody lub bawełnianych wacików nią nasączonych. Po obmyciu pupy zwykle stosowane są różnorodne preparaty ochronne na skórę krocza. Zabezpieczają one wchłanianie drażniącego mocznika w skórę dziecka. Zwykle w swoim składzie mają wazelinę, eucerynę, parafinę, maść cynkową i inne. Nakładamy je zawsze na starannie osuszoną skórę krocza. Dobrym środkiem absorbującym wilgoć jest również mąka ziemniaczana. Jeśli rumień pieluszkowy jest nasilony, sączący, powiększa się i nie pomagają domowe sposoby i specjalistyczne preparaty dla niemowląt, konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego dziecko – pediatry lub dermatologa Lekarz rozpozna przyczynę powstania nasilonych zmian skórnych i zleci odpowiednio dobrane leczenie. Zwykle wystarcza 5-7 dni stosowania miejscowych leków, aby zaleczyć stan skóry. Niezwykle rzadko konieczne bywa zastosowanie doustnych leków najczęściej przeciwgrzybiczych lub antybiotyków w leczeniu wyprzeń lub zmian o typie liszaja zakaźnego.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady