Bliskość z dzieckiem na wiele sposobów – dobre rady dla młodych rodziców

Od samego początku wyczekiwanego rodzicielstwa pomiędzy dzieckiem a opiekunami pojawia się unikalna emocjonalna i fizyczna więź. Towarzyszy jej miłość, bliskość, intymność, zaufanie. Tą więź warto pielęgnować i promować, dlatego co roku organizowany jest Europejski Tydzień Bliskości inaczej zwany Europejskim Tygodniem Noszenia. W obchody Tygodnia Noszenia w Polsce włączają się liczne stowarzyszenia parentingowe.

W większych miastach organizowane się spotkania, wykłady, zajęcia dla dzieci oraz warsztaty propagujące wzmacnianie bliskości pomiędzy opiekunem a dzieckiem poprzez noszenie w chustach i miękkich nosidełkach. Zalet noszenia maluszka w chuście blisko ciała mamy jest wiele, w tym zaspokojenie podstawowej potrzeby bliskości, ograniczenie ilości płaczu dziecka towarzyszącego kolkom, ząbkowaniu, infekcjom, sprzyja dyskretnemu karmieniu piersią, wspomaga kangurowanie i zapewnia rodzicowi komfort możliwości wykonywania czynności domowych z obiema rękami wolnymi.

Co to jest rodzicielstwo bliskości?

Rodzicielstwo bliskości to idea, która promuje nawiązanie i utrzymywanie bliskiego kontaktu w celu polepszenia relacji z drugim człowiekiem, a w szczególności z dzieckiem. Jest ona ważna dla osób, które w taki sposób zamierzają budować swoje rodzicielstwo i relacje z dzieckiem. Idea ta pomaga wielu ludziom identyfikować się konkretnym podejściem do wychowania dzieci, pomaga zaspokoić bardzo ważną potrzebę bycia blisko innej osoby, a co za tym idzie ułatwia czerpanie z bliskiej więzi obopólnego poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji.

Rodzicielstwo bliskości - filary

Jeśli preparat posiada atest to znaczy, że został on poddany szczegółowym badaniom i w swoim składzie ma bezpieczne i skuteczne składniki. Idealny preparat myjący lub nawilżający powinien być hipoalergiczny, co zniweluje ryzyko podrażnień, uczuleń, nie powinien zawierać intensywnych substancji zapachowych.

Filozofia rodzicielstwa bliskości

Rodzicielstwo bliskości to odpowiedni styl wychowywania dziecka -filozofia rodzicielstwa, w której najważniejsze jest zapewnianie dziecku bliskości, wzajemnego szacunku i poszanowania potrzeb obu stron. Uważni rodzice poprzez bliskie obcowanie z dzieckiem uczą się dostrzegać, rozumieć i reagować na pokazywane przez dziecko potrzeby. Oczywiście są również granice zachowań stawiane przez opiekunów z zależności od wieku i aktualnego etapu rozwoju emocjonalnego, psychicznego i fizycznego. Niezmiernie istotna jest umiejętność rozpoznawania i odpowiedniego reagowania na potrzeby dziecka. Nawet na wyrażanie tych trudnych emocji jak złość, lęk, gniew, agresja. Zapewnienie komfortu, akceptacji, bliskości sprzyja dojrzewaniu, zdrowemu rozwojowi bez frustracji i wygórowanych oczekiwań mogących rodzić w dziecku poczucie niskiej wartości i obniżać jego samoocenę.

Wyzwania

Rodziny i opiekunowie, którym bliska jest idea rodzicielstwa bliskości, zdają się na własny instynkt wychowawczy. Starają się unikać ślepego stosowania rad zawartych z poradnikach czy głoszonych przez pedagogów i ekspertów wychowania dzieci. Zdają się na własne obserwacje, potrzeby swoje i dziecka i kierują się własnym sercem. Wymaga to niewątpliwie cierpliwości, czasu, braku pośpiechu. Rodzic podejmuje samodzielne decyzje, jakie wartości są dla relacji ważne, a jakie nie. Nie jest to łatwe zadanie w świecie pędzących i zabieganych ludzi. Wymaga uważności i pochylenia się nad sobą, bliskimi i relacjami.

Co sprzyja budowaniu bliskości?

Bliskość cielesna i ciepło

Od chwili narodzin dziecko potrzebuje bliskiego kontaktu z rodzicem. To naturalne i zapewnia mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa. Bliskość fizyczna buduje od samego początku unikalną więź pomiędzy noworodkiem a matką, sprzyja temu wczesny kontakt skóra do skóry. Opiekunowie od samego początku poznają swoje dziecko, uczą się jego potrzeb i reakcji oraz wzajemnie się do siebie dopasowują.

Karmienie piersią

Rodzicielstwo bliskości promuje długie karmienie piersią. Takie sposób karmienia jest naturalny, zaspokaja potrzebę silną ssania, ułatwia tworzenie się więzi emocjonalnej. Pokarm matki dostosowany jest składem do potrzeb dziecka zależnie od pory dnia, wieku i stanu dziecka. Jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Oczywiście karmienie piersią nie zawsze jest możliwe z różnych powodów, i wówczas podanie mleka modyfikowanego staje się koniecznością, która nie przekreśla tworzenia bezpiecznej i satysfakcjonującej relacji opartej na bliskości.

Tulenie i noszenie dziecka

Od narodzin dziecko potrzebuje bliskiej obecności opiekuna, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. To naturalne. Nie da się rozpieścić dziecka poprzez noszenie na rękach, w chuście, czy nosidełku. Dziecko tej bliskości bardzo potrzebuje.

Wspólne spanie

Każda rodzina wypracowuje swój sposób na spanie z dzieckiem lub oddzielnie. Według idei bliskości, spanie wspólnie z dzieckiem zapewnia sen spokojniejszy, głębszy, a u dziecka wpływa na większe poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście z zachowaniem wszystkich reguł bezpiecznego spania z dzieckiem w jednym łóżku.

Co zrobić, gdy dziecko płacze?

Dziecko poprzez płacz komunikuje się ze światem i opiekunami. Inaczej nie potrafi. Zatem reakcja na płacz dziecka jest bardzo ważna. Buduje w dziecku poczucie zaufania i bezpieczeństwa, gdyż zostają zaspokojone jego potrzeby. Malutkie dziecko nie jest w stanie takim zachowaniem manipulować otoczeniem. Pozwalanie na wypłakanie się dziecka nie jest polecane. Reagowanie na płacz dziecka z troską i uwagą są bardzo istotne. Poprzez płacz dziecko komunikuje się z rodzicem. Zaspokojenie głodu, przewinięcie dziecka, czy przytulenie i noszenie na rękach zwykle przerywają płacz niemowlęcia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady