Jakich preparatów potrzebuje skóra dziecka?

Właściwa pielęgnacja skóry od 1. dnia życia jest niezmiernie istotna. Ma to niebagatelne znaczenie, gdyż zarówno skład, ale i nadmiar lub niedobór preparatów myjących czy pielęgnujących może zaszkodzić. Skóra najmłodszych dzieci jest cienka, wrażliwa i bardzo podatna na szkodliwe i drażniące czynniki z otoczenia. Preparaty od pierwszych dni życia są specjalnie opracowane z uwzględnieniem specyficznych potrzeb skóry dziecka.

Niezależnie od tego, jakich produktów się używa, każdy zakup powinien być poprzedzony dokładną analizą etykiety na opakowaniu. Czy rzeczywiście dany preparat jest przeznaczony dla noworodków? Czy zawiera bezpieczne, hipoalergiczne składniki i jest wolny od substancji, które potencjalnie uczulają? Ile wynosi termin przydatności do użycia? To tylko niektóre z ważnych pytań wymagających odpowiedzi przed podjęciem decyzji o zakupie preparatów do pielęgnacji noworodka.

Jakie kryteria powinny spełniać preparaty pielęgnacyjne dla noworodków?

Powinny być one specjalnie skomponowane, aby zapewnić zarówno skuteczność jak i bezpieczeństwo. Najlepiej jest wybierać produkty dobrane do stanu skóry, wieku, łatwości w aplikacji, warto sprawdzić również czy dany produkt posiada odpowiednie atesty, certyfikaty towarzystw pediatrycznych, wyspecjalizowanych instytucji jak Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) czy Instytut Matki i Dziecka (IMiD).

.Jeśli preparat posiada atest to znaczy, że został on poddany szczegółowym badaniom i w swoim składzie ma bezpieczne i skuteczne składniki. Idealny preparat myjący lub nawilżający powinien być hipoalergiczny, co zniweluje ryzyko podrażnień, uczuleń, nie powinien zawierać intensywnych substancji zapachowych.

Potencjalnie drażniące składniki chemiczne występujących w tradycyjnych kosmetykach:

  • SLS i SLES (Sodium Laureth Sulfate), czyli etoksylowany laurylosiarczan sodu, jest substancją pochodną SLS. Obie są substancjami powierzchniowo czynnymi o właściwościach myjących, wiążących zanieczyszczenia i pianotwórczych.
  • parabeny i konserwanty

Noworodek i niemowlak może wcale nie potrzebować całej gamy oddzielnych preparatów, a im prostszy będzie ich skład, tym lepiej dla skóry dziecka. Do wyprawki mogą być potrzebne:

  • emulsja do kąpieli w płynie bądź delikatna kostka do mycia, najlepiej syndet;
  • emolient, czyli preparat do nawilżania ciała w formie kremu lub balsamu;
  • preparat przydatny do pozbycia się problemu ciemieniuchy;
  • szampon do włosów – choć można również używać przez pierwsze miesiące wielozadaniowego płynu do mycia;
  • krem na odparzenia przyda się każdemu niemowlęciu i jest niezbędnych elementem wyprawki;
  • krem z filtrem UV o wysokim współczynniku SPF (Sun Protection Factor). Dla dzieci polecane są filtry mineralne, czyli fizyczne o wartości SPF minimum 30-50+.

Bezpieczeństwo i skuteczność. Na co zwracać uwagę?

Komponując wyprawkę warto wcześniej się do tego przygotować i poczytać o danych preparatach w domu. Pomocna może okazać się lista zakupów najpotrzebniejszych rzeczy. Podjęcie dobrej decyzji zakupowej może być również poprzedzone konsultacją z lekarzem prowadzącym dziecko, pediatrą lub nawet dermatologiem. Najbezpieczniej jest udać się na zakupy do apteki, a nie do drogerii i zaopatrzyć się w dobrej jakości preparaty.

Emolienty zakupione w aptece są nie tylko przeznaczone do bardziej specjalistycznej pielęgnacji skóry z problemem, lecz również mogą być stosowane profilaktycznie u najmniejszych dzieci. Każdy produkt powinien być dobrany do wieku dziecka. Bardzo istotne jest to u noworodków, gdyż to one wymagają stosowania preparatu od 1. dnia życia. Będą one bezpieczne dla bardzo wrażliwej skóry maluszka, a w swoim składzie będą zawierać wyłącznie bezpieczne i przebadane substancje myjące i pielęgnujące.. Skład powinien być prosty.

Potencjalnie drażniące składniki chemiczne występujących w tradycyjnych kosmetykach:

Emolienty są to delikatne i przebadane preparaty o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i ochronnym. Dzięki nim na skórze powstaje film ochronny, co wspomaga ochronne działanie płaszcza lipidowego skóry. Są doskonałe zarówno do profilaktycznej pielęgnacji skóry zdrowej, jak i są odpowiednie dla skóry z problemem dermatologicznym. Skład emolientów zwykle jest specjalnie dobierany i badany, aby nie zawierał substancji drażniących. Dlatego emolienty są szczególnie polecane do pielęgnacji skóry noworodków, ale też dzieci starszych i dorosłych.

Emolienty powinny być hipoalergiczne, a swoim składzie nie powinny zawierać żadnych potencjalnie drażniących substancji. Jeśli chodzi o działanie to emolienty nawilżają, pielęgnują i poprawiają elastyczności skóry. Dzięki swojemu składowi niektóre emolienty wykazują działanie przeciwzapalne, tworząc na skórze cienką warstwę ochronną, zapobiegają nadmiernemu przesuszaniu. Są bezpieczne i mogą być stosowane od pierwszego dnia życia dziecka.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady