Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo naszych pociech to niezmiernie ważny aspekt rodzicielstwa. Dorastające maluchy, intensywnie eksplorując otaczający świat, nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, które czyhają na nie w domu, placówkach wychowawczych, na placu zabaw czy podczas podróży. To rolą dorosłych jest przewidywanie i zapobieganie zdarzeniom i wypadkom, które mogą mieć wpływ na zdrowie czy nawet życie naszych dzieci. Warto więc pamiętać o podstawowych środkach protekcji.

Bezpieczna aktywność fizyczna na powietrzu

Podczas jazdy na rowerze, rolkach, łyżwach czy deskorolce dziecko zawsze powinno mieć założony odpowiednio dobrany, atestowany kask chroniący głowę oraz specjalne ochraniacze na łokcie, kolana, a czasem nawet kręgosłup. Rowery powinny być zaopatrzone w odblaskowe elementy i oświetlenie zwiększające jego widoczność.

Aby bezpiecznie korzystać z basenów i kąpielisk niezbędna jest nauka pływania. Każde dziecko powinno umieć dobrze pływać zanim samodzielnie zacznie zabawę w wodzie. Dzieci mniejsze podczas sportów wodnych należy ubrać w odpowiednie kamizelki ratunkowe. Bezpieczeństwo nad wodą i basenami to korzystanie z kąpielisk i pływalni, gdzie znajduje się wykwalifikowany ratownik. Niezmiernie ważne jest uświadamianie dzieciom niebezpieczeństw jakie wiążą się z kąpielami w nieznanych zbiornikach wodnych oraz zakazywanie skoków na główkę do wód o nieznanej głębokości i dnie.

Zadbajmy o bezpieczne otoczenie domowe dla dziecka

Niemowlęta i małe dzieci powinny zawsze przebywać pod stałą i czujną opieką osoby odpowiedzialnej. Nie zostawiajmy dzieci samych nawet na chwilę. Środowisko domowe powinno być przystosowane do bezpieczeństwa małego, wszędobylskiego dziecka. Stosowanie blokad do okien, kuchenek, kontaktów elektrycznych i kabli jest bardzo ważne. Aby uniknąć przypadkowych zatruć należy odpowiednio zabezpieczyć przed dostępem dziecka domowe apteczki oraz środki chemiczne używane w gospodarstwie domowym. Dobrym pomysłem jest przechowywanie tych substancji w szafce zamykanej na klucz lub inne zabezpieczenie przed otwarciem. Warto wybierać w sklepie te produkty, których opakowania posiadają specjalne zabezpieczenie korka przez odkręceniem przez dziecko. Nie należy przelewać szkodliwych, żrących substancji do butelek czy opakowań po wodzie, czy żywności. Wtedy szczególnie łatwo o fatalną pomyłkę. Zużyte baterie lub baterie znajdujące się w wielu grających zabawkach powinny być zabezpieczone przez wypadnięciem czy możliwym wyjęciem przez dziecko. Płyn elektrolitowy zawarty w bateriach bywa przyczyną wielu groźnych oparzeń chemicznych. Bateria połknięta przez dziecko skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami jak między innymi oparzenie, a potem zwężenie przełyku.

Dziecko powinno być nauczone przyjmowania leków wyłącznie od rodziców i w ich obecności. Ponieważ leki są główną przyczyną zatruć u dzieci, warto zadbać o wyrzucanie zbędnych leków z domu. Po skończonej kuracji istotne jest pozbywanie się resztek leków. W większości aptek prowadzona jest akcja „niepotrzebne leki oddaj do apteki”, gdzie znajdują się specjalne pojemniki na zbędne lub przeterminowane lekarstwa. Leki należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Podobna zasada dotyczy środków chemicznych, które powinny znajdować się w odpowiednio oznakowanych opakowaniach i nigdy nie należy przelewać ich do opakowań po środkach spożywczych. Kolejnym sposobem zmniejszenia ryzyka zatruć jest unikanie nawyku picia prosto z butelki. Przed wypiciem napój z butelki powinno się zawsze przelać do szklanki, by ocenić jego barwę i zapach.

Małe dzieci należy nauczyć, by nigdy nie zjadały samodzielnie znalezionych owoców i grzybów. Ponadto z przydomowych ogródków należy usunąć rośliny trujące, a rodzice i opiekunowie dzieci powinni znać zasady pierwszej pomocy w zatruciu. Małe dzieci muszą przez cały czas pozostawać pod opieką osoby odpowiedzialnej.
Aby uniknąć zatruć i oparzeń warto instalować w pomieszczeniach czujniki dymu i czadu. Można rozważyć zakup gaśnicy czy koca gaśniczego, który powinien znajdować się w miejscu o łatwym dostępie. Zawsze może być przydatny, np. w kuchni lub przy kominku, piecu.
Sprawdzajmy czy domowe rośliny doniczkowe nie są uważane za trujące, jeśli tak to należy się ich pozbyć. To samo dotyczy roślin w przydomowych ogrodach, szczególnie tych kolorowo owocujących.

Bezpieczna szkoła

Najczęściej do wypadków i urazów dochodzi podczas zajęć wychowania fizycznego oraz na korytarzach podczas przerw pomiędzy lekcjami. Należy zadbać o bezpieczeństwo uczniów poprzez odpowiedni nadzór i dostosowanie szkolnych sal lekcyjnych i boisk.

Bezpieczna podróż

Bezpieczne przewożenie dziecka samochodem jest niezmiernie istotne. Warto zadbać o atestowany fotelik samochodowy odpowiednio dobrany do wieku, wagi i wzrostu dziecka oraz prawidłowo zamontowany na tylnym siedzeniu. Unikamy przewożenia dzieci na przednim siedzeniu. Dotyczy to szczególnie dzieci w wieku poniżej 4 lat, ale również później konieczne jest dostosowywanie zapięcia pasami bezpieczeństwa do wzrostu dziecka poprzez specjalne podkładki i regulację pasów bezpieczeństwa. Zapinanie dziecka pasami powinno być odruchem nawet jeżeli wybieramy się w krótką podróż. Dzieci poruszające się samodzielnie w pobliżu drogi samochodowej powinny być wyposażone w odblaskowe elementy ubioru, aby zwiększyć ich widoczność. Nie pozwalajmy dzieciom na zabawy w pobliżu dróg.

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy

Nie ulega wątpliwości, że zarówno rodzice jak i opiekunowie powinni dobrze znać zasady udzielania pierwszej pomocy podczas urazów, oparzeń czy zatruć. Coraz więcej osób jest przeszkolona w szkole, uczelni czy miejscu pracy z zasad udzielania pierwszej pomocy. Jest wiele ofert odpowiednich kursów, które warto regularnie odbywać, aby odświeżać własną wiedzę i umiejętności. Dotyczy to również przyszłych i obecnych rodziców, aby mogli prawidłowo zareagować w razie takiej potrzeby. Najważniejszym momentem jest zwykle ten tuż po doznaniu urazu, oparzenia czy zatrucia, zatem wiedza, co należy, kiedy i jak zrobić jest niezbędna i wymaga systematycznego odświeżania. Bezpieczny dom, otoczenie, dbający, odpowiedzialny i przeszkolony opiekun gwarantuje bezpieczne dzieciństwo.

Aby bezpiecznie korzystać z basenów i kąpielisk niezbędna jest nauka pływania. Każde dziecko powinno umieć dobrze pływać zanim samodzielnie zacznie zabawę w wodzie. Dzieci mniejsze podczas sportów wodnych należy ubrać w odpowiednie kamizelki ratunkowe. Bezpieczeństwo nad wodą i basenami to korzystanie z kąpielisk i pływalni, gdzie znajduje się wykwalifikowany ratownik. Niezmiernie ważne jest uświadamianie dzieciom niebezpieczeństw jakie wiążą się z kąpielami w nieznanych zbiornikach wodnych oraz zakazywanie skoków na główkę do wód o nieznanej głębokości i dnie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady