Powitajmy noworodka, czyli nowe, piękne wyzwanie dla rodziców i opiekunów.

Narodziny dziecka to nowe, piękne, ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Od tego momentu zmienia się całkowicie codzienność. Pojawiają się wyzwania, którym nowo upieczeni rodzice starają się dzielnie podołać. Nieprzespane noce, noszenie na rękach, kołysanie, tulenie, karmienie, przewijanie, niekiedy płacz dziecka, to od tej pory codzienna rutyna. Zanim jednak maluszek przyjdzie na świat występuje piękny okres ciąży oraz ważny i stresujący moment, czyli poród. Od wielu lat w Polsce zmieniają się na lepsze standardy opieki nad kobietą w ciąży, w trakcie porodu i połogu. Akcję tą wspierają różne fundacje. Wiele zmienia się na lepsze, aby opieka nad mamą i dzieckiem była dobra, profesjonalna i zapewniająca komfort, bezpieczeństwo oraz poczucie intymności. W specjalnym rozporządzeniu zawarto standardy opieki okołoporodowej.

POWITAJMY NOWORODKA, CZYLI NOWE, PIĘKNE WYZWANIE DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW.
STANDARDY OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ W PIGUŁCE

Standardy opieki okołoporodowej w pigułce

Obecnie obowiązujące standardy opieki okołoporodowej są zawarte w odpowiednim Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Jest to ważny dokument prawny regulujący wiele przywilejów pacjentek oraz obowiązków nałożonych na personel medyczny. Warto go znać, gdyż określa on warunki oraz organizację opieki nad kobietą ciężarną oraz jej nowonarodzonym dzieckiem. Ma on na celu poprawę i standaryzację opieki nad mamą i dzieckiem oraz obowiązuje wszystkie placówki medyczne opiekujące się rodzącą i jej dzieckiem w całej Polsce. Wytyczne zawarte w dokumencie mają na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa ciąży i porodu przy zachowaniu minimum interwencji medycznych. Wdrożenie ich podczas fizjologicznego porodu ma na celu ograniczenie interwencji do niezbędnych, i tylko wtedy, gdy istnieją wskazania medyczne do ich podjęcia. Każda kobieta ma prawo do wskazania bliskiej osoby, która może towarzyszyć jej podczas porodu. Oczywiście w sytuacjach wyjątkowych, jak np. w obecnym okresie epidemii obowiązują pewne ograniczenia. Wówczas nadrzędnym, ważniejszym jest zapewnienie bezpieczeństwa, nawet za cenę braku możliwości przebywania w szpitalu położniczym bliskiej osoby. W dokumencie można znaleźć listę badań wskazanych do wykonania na poszczególnych etapach ciąży. Ważny jest sam przebieg porodu. Personel medyczny opiekujący się kobietą w jego trakcie powinien mieć poszanowanie do jej intymności i prywatności. Traktując z szacunkiem każdą kobietę rodzącą informuje ją rzetelnie o sytuacji medycznej oraz każdorazowo pyta o zgodę na planowane procedury oraz zabiegi medyczne.

W ciążach przebiegających prawidłowo nadrzędnym celem jest zapewnienie wsparcia dla naturalnego przebiegu porodu. Warto wspomnieć o ogromnej roli indywidualnej rozmowy z przyszłą mamą o możliwych i dostosowanych do danej sytuacji sposobach łagodzących ból podczas porodu. Jest to ważne dla poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Każda kobieta w prawidłowej ciąży, po rozmowie z lekarzem położnikiem prowadzącym jej ciążę, powinna zastanowić się oraz mieć świadomość możliwych pozycji rodzenia i sposobów łagodzenia bólu towarzyszącego porodowi naturalnemu. Pomocne bywają umiejętności nabyte w szkołach rodzenia oraz porady doświadczonych położnych. Wiedza, informacja i świadomość tego, jak przebiega poród i okres połogu pomaga w zmniejszeniu napięcia oraz stresu towarzyszącego temu nowemu, niezmiernie ważnemu wydarzeniu w życiu. Podczas jego trwania, jeśli nie ma medycznych przeciwskazań, przyszła mama ma prawo do swobodnego zachowania, przyjmowania dogodnej dla siebie pozycji. Warto poznać wcześniej zalecane techniki relaksacji, wykorzystywania swobodnego oddechu, które ułatwiają jak najłagodniejszy przebieg porodu. W przypadku prawidłowo przebiegającego porodu kończącego się fizjologicznie – drogami natury – położna położy nowonarodzone dziecko na brzuchu świeżo upieczonej mamy, aby możliwy był kontakt skóra do skóry. To bardzo ważny element emocjonalny dla dziecka i mamy, który dodatkowo zapewnia prawidłową kolonizację dobroczynnymi bakteriami skóry noworodka. Przez dwie godziny można przytulać i poznawać swoje nowonarodzone dziecko. Takie postępowanie sprzyja nawiązaniu uczuciowej więzi pomiędzy mamą i dzieckiem oraz, jeśli to możliwe, wspiera rozpoczęcie i utrzymanie naturalnego karmienia piersią.

Pierwsze dni po porodzie – uczymy się siebie nawzajem

Pierwsze działania personelu medycznego po fizjologicznym porodzie drogami natury powinny zmierzać do edukacji i wspierania oraz utrzymania naturalnego karmienia piersią. Będzie on pomagał i służył swoją wiedzą. Siara, czyli pierwszy pokarm, który pojawi się w piersiach po porodzie jest niezwykle ważny i bogaty w przeciwciała chroniące dziecko. Mieszanki mleka modyfikowanego, czyli mleka w butelce mogą być podane dziecku tylko na wyraźną prośbę mamy lub na zlecenie lekarza prowadzącego dziecko. Również wszystkie możliwe zabiegi medyczne, takie jak pobrania krwi, szczepienia, pomiary, powinny odbywać się w obecności rodzica i za jego zgodą. Trzeba pamiętać, że rodzic w każdej chwili i na bieżąco ma prawo do informacji o aktualnym stanie zdrowia swojego dziecka. Po powrocie do domu mamę i dziecko odwiedza położna środowiskowa podczas wizyt patronażowych, minimum cztery razy. Pomaga ona w rozwianiu wszelkich pojawiających się pytań i wątpliwości. Warto to wykorzystać 😊

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady