Budowa i funkcja skóry niemowlęcia. Czym różni się od skóry dorosłego?

Skóra noworodka, niemowlęcia i małego dziecka pod wieloma względami różni się od skóry osoby dorosłej. Jest bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Wynika to między innymi z jej niedojrzałości, ale również z różnic w budowie. Skóra dziecięca jest mniej sprężysta, cieńsza, a komórki ułożone są pomiędzy sobą luźniej. Płaszcz lipidowy chroniący skórę zawiera inny skład oraz ma inny, mniej kwaśny odczyn pH. Zatem można przyjąć, że skóra niemowlęca jest tak samo niedojrzała jak pozostałe układy i gruczoły dziecka.

Skóra to największy organ w ciele człowieka. Pełni niezmiernie ważną funkcje ochronną, stanowiąc barierę organizmu przed otaczającymi czynnikami zewnętrznymi. Dopiero kilkuletnie dziecko zaczyna mieć podobną budowę skóry i naskórka, co osoba dorosła. Skóra niemowlęcia ma cieńszy naskórek, jest mniej elastyczna, po ekspozycji na słońce produkuje mniej melaniny – barwnika, przez co jest jaśniejsza i bardziej przepuszczalna oraz wrażliwsza. Pełni również określoną, niezmiernie ważną rolę w regulacji temperatury ciała w zależności od warunków panujących w otoczeniu. Dziecięce gruczoły potowe nie są w pełni dojrzałe oraz jest ich znacznie mniej niż u dorosłego. Może to skutkować gorszą adaptacją do zmiennych, szczególnie skrajnych temperatur, co daje predyspozycje do zarówno przegrzania, jak i wychłodzenia organizmu. Włosy i paznokcie, czyli tak zwane przydatki skóry u niemowląt i małych dzieci, są cienkie i delikatne. Włoski łatwo się wycierają i wypadają oraz są cienkie i miękkie. Paznokcie zaś są łamliwe, cieniutkie i często bywają rozdwojone. Nie oznacza to jednak choroby czy niedoborów witamin. Włosy i paznokcie osiągną swoją ostateczną, zbliżoną do dorosłej formę w wieku kilku lat lub nawet dopiero w wieku wczesnoszkolnym. Biorąc pod uwagę fakt, że skóra małego dziecka jest cieńsza, jest ona również bardziej skłonna do przepuszczania i wchłaniania leków czy szkodliwych substancji chemicznych z otoczenia.

Skóra noworodków, niemowląt oraz małych dzieci wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji za pomocą odpowiednich produktów

Zacznijmy od kąpieli – jak często i jak właściwie powinna przebiegać kąpiel malucha?
Kąpiel powinna odbywać się kilka razy w tygodniu, a jeśli jest taka potrzeba można kąpać dziecko, nawet to najmniejsze, codziennie. Do kąpieli można wybrać specjalną wanienkę, wiaderko dla niemowląt lub kąpać dziecko pod prysznicem. Do mycia skóry niemowląt polecane są delikatne i przeznaczone do skóry dziecięcej kostki myjące lub emulsje do kąpieli. Produkty przeznaczone do mycia skóry dorosłych mogą okazać się nieodpowiednie i podrażniać wrażliwą skórę malucha. Najlepiej do mycia dziecka podczas kąpieli używać własnej ręki, gdyż ciężko jest utrzymać higienę podczas używania myjek czy gąbek. Włoski można myć tą samą emulsją czy kostką co ciało lub używać specjalnych, delikatnych szamponów. Wystarczy powtarzać tą czynność dwa lub trzy razy w tygodniu. Idealna temperatura wody zbliżona jest do temperatury ciała i wynosi około 33-34 stopnie Celsjusza. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, gdyż przesuszy to zbytnio skórę dziecka. Wystarczy kilka minut. Potem należy dokładnie osuszyć dziecko, otulając go miękkim, czystym ręcznikiem, zwracając szczególna uwagę na osuszenie fałdów skórnych.

Czym smarować skórę niemowlęcia i czy wszystkie dzieci muszą używać kremów?

Do pielęgnacji skóry maluszków najlepiej używać preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Szczególnie polecane i bezpieczne są produkty dostępne w aptece. Warto wybierać te proste w składzie, bezzapachowe i zawierające na opakowaniu informacje o przeznaczeniu dla niemowląt. Zdrowa skóra niemowlęcia wymaga dodatkowej, nawilżającej pielęgnacji jedynie jeśli dojdzie do jej podrażnienia lub przesuszeń. Jeśli skóra ma skłonność do przesuszeń, to preparat pielęgnacyjny o odpowiednim składzie pomoże złagodzić złuszczanie naskórka poprzez odbudowanie właściwego składu płaszcza lipidowego skóry.

Zdrowa skóra dziecka powinna być również profilaktycznie zabezpieczana przed szkodliwymi i drażniącymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak wiatr, mróz czy promienie słoneczne. Odpowiednie preparaty ochronne zawierają wówczas filtry przeciwsłoneczne bezpieczne dla najmniejszych dzieci oraz inne składniki działające ochronnie na skórę. Do pielęgnacji dzieci z rozpoznanym atopowym zapaleniem skóry należy stosować jedynie preparaty i wyroby przeznaczone dla skóry atopowej, które są dostępne w aptekach. Jeśli problem skórny jest nasilony, w doborze odpowiedniej pielęgnacji skóry pomoże lekarz pediatra lub dermatolog.

A co, gdy skóra sprawia problem? Jest sucha, podrażniona i swędząca?

Nawet zdrowe niemowlęta okresowo miewają skórę suchą czy podrażnioną. Na skórę delikatną, wrażliwą i atopową polecane przez ekspertów są emolienty przeznaczone do stosowania nawet od pierwszego dnia życia. Produkty te oparte są na jak najprostszym składzie, bez dodatków zapachowych, zawierają naturalne oleje. Stosowanie emolientów jest podstawą pielęgnacji i podtrzymania efektów leczenia wielu chorób skóry, w tym atopowego zapalenia skóry. Formuły produktów pozwalają na wszechstronne ich działanie w zależności od zastosowania: kąpiel i mycie, stosowane po kąpieli kremy i balsamy nawilżające i natłuszczające oraz barierowe. Właściwie dobrany emolient, w zależności od stopnia nasilenia suchości skóry, pozwala na wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry, zapobiega podrażnieniom i przesuszeniu skóry, łagodzi i koi świąd oraz zapobiega stanom zapalnym, nawrotom suchości i świądu. Emolienty w chorobach skóry powinny być stosowane codziennie, niekiedy nawet dwa czy trzy razy dziennie lub częściej, w zależności od potrzeb. Nawilżająca pielęgnacja skóry będzie miała najlepsze efekty jeśli zostanie zastosowana około 5 minut od zakończenia kąpieli.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady