Witaj na świecie Maluszku – cud narodzin

Ciąża to okres kilku miesięcy, podczas których przyszli rodzice mają czas na oswojenie się z myślą o byciu mamą i tatą. To czas wyczekiwania na przyjście na świat maluszka, wypełniony wieloma uczuciami, zarówno tymi dobrymi, pozytywnymi, jak również niepewnością i obawami. To naturalne. Przyszli rodzice mogą skorzystać z wielu źródeł wiedzy, aby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Ogólnie dostępne są poradniki internetowe, fora, czasopisma tematyczne, poradniki książkowe, szkoły rodzenia, grupy wsparcia, koleżanki, doświadczeni znajomi, dziadkowie. A będzie co robić! Wybór lekarza prowadzącego ciążę, potem pediatry, wybór szpitala położniczego, sposobu karmienia, rodzaju pieluch, ubranek, potrzebnych sprzętów, imienia… to tylko część decyzji, które należy podjąć w tym okresie.

Szkoła rodzenia

Uczęszczanie na zajęcia w szkole rodzenia nie jest obowiązkowe. Warto się jednak zastanowić, czy nasza wiedza na tematy okołoporodowe i związane z samym przebiegiem porodu wymaga poszerzenia. Zwykle program merytoryczny takiego kursu przewiduje naukę technik ułatwiających poród naturalny, ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne oraz naukę podstawowych czynności przy dziecku, takich jak pozycje podczas karmienia, naukę przewijania, kąpania, pielęgnowania skóry dziecka, technik usypiania niemowlęcia. Na zajęcia można chodzić samodzielnie, z przyjaciółką lub partnerem. Są one szczególnie przydatne podczas oczekiwania na pierwsze dziecko. Odbywają się pod okiem doświadczonych wykładowców, w tym położnych, pielęgniarek, doradców laktacyjnych i lekarzy.

Wybór sposobu karmienia noworodka

Niepodważalnie, jeśli nie ma do tego medycznych przeciwskazań, najlepszym sposobem karmienia noworodka i niemowlęcia jest karmienie piersią. Jego zalety są niezaprzeczalne. Można tu wymienić: wygodę – pokarm mamy jest zawsze dostępny (w odpowiednim składzie i temperaturze) oraz jałowy. Nie potrzeba butelek, smoczków, sterylizatorów, podgrzewaczy i innych sprzętów. Mleko mamy ma zawsze właściwy skład dla zaspokojenia potrzeb dziecka. Jest inne jeśli urodzi się wcześniak, a inne dla noworodka donoszonego. Skład zmienia się wraz z czasem trwania pojedynczego karmienia i zależy również od pory dnia. W pierwszej fazie wypływu pokarm jest bardziej wodnisty dla zaspokojenia pragnienia, a pod koniec karmienia bardziej tłusty, sycący dla zaspokojenia głodu. Karmienie piersią to również oszczędność czasu i środków. Czasem jednak nie mamy na to wpływu, gdy np. z przyczyn medycznych (wcześniactwo, trudności ze ssaniem czy brak pokarmu) maluszek będzie początkowo lub stale karmiony, nie pokarmem mamy, tylko mlekiem modyfikowanym przez butelkę ze smoczkiem.

Jeśli ciąża przebiega fizjologicznie, a mama planuje karmić dziecko piersią i wszystko jest w porządku, nie warto kupować butelek, smoczków do karmienia i mleka modyfikowanego na zapas. Być może w ogóle się nie przydadzą. Jeśli jednak chcemy się mimo wszystko zabezpieczyć i mieć w torbie spakowanej do szpitala mleko modyfikowane z butelką i smoczkiem, to wygodnym rozwiązaniem jest kupienie w aptece, bez recepty, gotowej (RTF – ready to feed) butelki mleka modyfikowanego, już rozpuszczonego w wodzie o objętości zwykle 90 ml. Jest to produkt gotowy do spożycia. Do zestawu dokupujemy jednorazowy, jałowo zapakowany smoczek do karmienia dla noworodka donoszonego lub wcześniaka. Wybór rodzaju mleka modyfikowanego warto ustalić wcześniej z położną lub lekarzem neonatologiem czy pediatrą. Dla najmniejszych dzieci wybieramy mleko modyfikowane początkowe, czyli z oznaczeniem 1.

Wybór lekarza i opieki medycznej dla dziecka

Warto wiedzieć, co będzie się działo po przyjściu na świat naszego pierwszego dziecka. Zwykle kilka pierwszych dni po porodzie mama i noworodek spędzają w szpitalu pod czujną opieką lekarzy położnika i neonatologa. Potem, w zależności od stanu dziecka i mamy, następuje wypis do domu. W zależności od wyboru, w domu odbędzie się kilka wizyt położnej środowiskowej. Warto wcześniej mieć rozeznanie, gdzie znajdują się okoliczne przychodnie dla dzieci, czy dana przychodnia ma dostępnego lekarza pediatrę codziennie, czy posiada oddzielną część dla dzieci chorych i dla dzieci zdrowych. Przyjdzie czas decyzji jakiego lekarza prowadzącego dla dziecka wybrać, gdzie szczepić (tam trafi Karta Uodpornienia), gdzie zwrócić się o pomoc w razie nagłego zachorowania po godzinach pracy przychodni, czyli adresy najbliższych placówek Nocnej Pomocy Lekarskiej. Gdzie udać się w razie nagłego wypadku, czyli gdzie znajduje się najbliższy szpital dziecięcy ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.

Pierwsza pomoc dziecku – kursy, szkolenia

Bardzo cennym doświadczeniem jest odbycie kursu pierwszej pomocy przedszpitalnej BLS (basic life support). Zwykle jest to kurs jedno lub maksymalnie dwudniowy. Czasem, co warto sprawdzić, znajduje się w programie wykładów i zajęć w szkole rodzenia. Umiejętność niesienia pierwszej pomocy przyda się każdemu rodzicowi w razie urazu, oparzenia czy nagłego zachorowania. Niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy materiały edukacyjne można nawet wydrukować i trzymać w łatwo dostępnym miejscu. W stresie związanym z nagłym wypadkiem ułatwiają właściwe postępowanie.

Syndrom wicia gniazda – czyli przygotowanie domu i pokoju dla dziecka

Maluszek będzie niezaprzeczalnie potrzebować własnego kącika w domu. Być może potrzebne będzie niewielkie przemeblowanie połączone z remontem, malowaniem, składaniem mebelków. Warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy, zaopatrzyć się w zestaw ubrań dla dziecka, pościeli, kosmetyków i przyborów toaletowych, apteczkę, akcesoria do karmienia. Jest wiele do zrobienia. Umeblowanie kącika dziecka to wstawienie kołyski lub łóżeczka z odpowiednim, nowym materacem. Pomyślmy, gdzie wygodnie będzie nam służył przewijak, czy warto kupić oddzielną wanienkę do kąpieli, leżaczek czy poduszkę do karmienia. Jest jeszcze całe mnóstwo sprzętów, które przydadzą się dziecku. Wózek głęboki, potem spacerówka, fotelik samochodowy czy chusta. A gdy dziecko podrośnie, krzesełko do karmienia, bramka na schody, ewentualnie kojec i nosidło miękkie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady