Wrodzone zmiany skórne u dzieci – znamiona pod lupą

Różnego rodzaju znamiona melanocytowe (barwnikowe) są u przedstawicieli rasy białej bardzo powszechne. Dane mówią, że niemal każdy z nas ma je już we wczesnym dzieciństwie, a niektóre mogą być nawet wrodzone. Czy są groźne? W większości przypadków nie, a w trakcie życia na skórze pojawia się ich nawet bardzo wiele. Jednak trzeba na nie uważać i przede wszystkim chronić przed szkodliwymi promieniami UV. Sprawdź, kiedy plamki na ciele dziecka należy skonsultować z dermatologiem i jak uniknąć związanych z nimi komplikacji.

Znamiona i plamki na ciele niemowlaka – jak powstają?

Wrodzone zmiany na skórze dziecka dotyczą mniej niż 2% noworodków. Mają okrągły lub owalny kształt i zabarwienie od jasno- do ciemnobrązowego. Zwykle są małe, jednak zdarza się, że mają kilka lub kilkanaście centymetrów średnicy, a niektóre nawet 20–30 centymetrów. Im większe jest znamię, tym większe ryzyko, że rozwinie się z niego czerniak. Jednak warto wiedzieć, że tak niebezpieczne zmiany skórne wśród dzieci są bardzo rzadkie.

Zmiany na skórze u dziecka mogą pojawić się z biegiem lat, a ich rozwojowi sprzyjają różne czynniki, w tym głównie promienie ultrafioletowe. Na ich szkodliwe działanie narażamy się przebywając długo na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia. Szczególnie niebezpieczne są ponadto poparzenia słoneczne i pęcherze. Czynnikiem ryzyka jest również fototerapia. Czasami za tendencję do powstawania lub rozrostu znamion odpowiadają czynniki hormonalne.

Niepokojące znamiona u dzieci – jak rozpoznać czerniaka?

Przede wszystkim każde wrodzone znamię musi mieć na oku dermatolog. Bardzo często potrzebna jest stała kontrola takiej zmiany oraz badanie diagnostyczne, które pozwoli stwierdzić, czy jest złośliwa. U osób dorosłych w ocenie znamion stosuje się regułę ABCDE – przy czym A (z angielskiego asymmetry) oznacza asymetrię, B (borders) – nierówną granicę, C (color) – kolor, który jest nierównomiernie rozłożony, a barwnik często skupiony punktowo, D (diameter) – średnica większa niż 0,5 cm oraz E (elevate) – uwypuklenie zmiany powyżej otaczającego ją naskórka. Te kryteria u dzieci nie zawsze jednak są przydatne i częściej odnoszą się do znamion nabytych. W przypadku zmian wrodzonych czerniak zwykle rozwija się w obrębie tych dużych lub olbrzymich i tylko regularna kontrola dermatoskopowa pomaga wcześnie stwierdzić, że dzieje się coś złego.

Zmiany skórne u niemowląt – jak je chronić?

W przypadku zmian wrodzonych podstawą jest stała opieka dermatologiczna i kontrolowanie znamion. Ponadto priorytetem powinna być ochrona skóry malca przed promieniami UV, które mogą negatywnie wpłynąć na istniejące znamiona oraz sprzyjają tworzeniu się kolejnych, które w zaawansowanych przypadkach mogą stać się złośliwe. Istniejące znamiona u dziecka najlepiej jest osłonić przed bezpośrednim działaniem promieni UV.

Filarem ochrony przeciwsłonecznej jest krem z filtrem 50 dla niemowląt, taki jak Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+, który działa barierowo, chroniąc skórę dziecka nie tylko przed promieniami UVA i UVB, ale też wiatrem i mrozem. Ten skuteczny krem dla niemowląt z filtrem można również stosować u starszych dzieci i osób dorosłych. Jest przyjazny dla skóry atopowej, wrażliwej, podatnej na alergie na promienie słoneczne i filtry chemicznej. Można stosować go codziennie na twarz i ciało, aby zapobiec poparzeniom słonecznym, wypryskom, podrażnieniom. Prawidłowo chroniona skóra ma mniejszą tendencję do powstawania nowych znamion, a te już na niej obecne są chronione przed szkodliwymi promieniami.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady