Wychowanie dziecka jest wspaniałą przygodą, ale również wyzwaniem, przez co ma swoje blaski i cienie. Jest zadaniem chwilami przyjemnym, a chwilami niełatwym, ale również przywilejem towarzyszenia dziecku w tym procesie. Może to być wspaniały, dobrze wykorzystany czas dla obu stron. Istnieje wiele teorii i podręczników wychowywania dzieci, w których znaleźć można mnóstwo przydatnych wskazówek i porad. Nic nie zastąpi jednak instynktu rodzicielskiego, w który warto się wsłuchać. Wychowanie to piękna, długa, ale niekiedy naszpikowana trudnościami podróż życia codziennego. Wiele dobrego może przydarzyć się w świadomym, planowanym rodzicielstwie. Niezmiernie ważna jest obecność rodzica przy maluszku, tulenie, kołysanie, dotyk. Dziecko odczuwa uwagę rodzica nakierowaną na niego, jako zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, a przecież to jedna z podstawowych potrzeb maluszka. Codziennie używane zabawki, pluszaki, kocyki czy pieluszka pachnąca mamą może być niekiedy ostoją w trudnych chwilach, np. rozłąki z opiekunem.

Wychowanie jest jak taniec – najpierw trzeba przytrzymać, przytulić, aby potem móc puścić wolno

Wymaga niejednokrotnie wielu wyrzeczeń, poświęcenia swoich potrzeb dla zaspokojenia potrzeb dziecka. Właściwe postępowanie z dzieckiem to odgadywanie jego potrzeb, nazywanie ich i odpowiadanie na nie w odpowiedni, dostosowany do sytuacji sposób. Nadrzędnym celem wychowania jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale również przyzwolenie na popełnianie własnych błędów. Błędy oraz płynąca z nich nauka i konsekwencje są nieuniknione. Pozwoli to dziecku wyrosnąć na osobę zdolną do podejmowania własnych, samodzielnych decyzji. Dając dziecku swobodę oraz przestrzeń na popełnianie własnych błędów, nabywa ono bezcenną umiejętność radzenia sobie z problemami życia codziennego. Każdy człowiek ma w sobie potrzebę niezależności, również dziecko. Decydowanie o sobie, branie odpowiedzialności za własne postępowanie i ponoszenie tego konsekwencji jest potrzebne. To samostanowienie w połączeniu ze społecznym dostosowaniem jest esencją dojrzałego życia, które może być potencjałem do wykorzystania. Dziecko, które otrzyma od rodzica lub opiekuna wystarczająco dużo uwagi i delikatnej troski zapewne będzie miało poczucie zrozumienia i wysłuchania. Rodzic w pewnym sensie moderuje poczynania dziecka. Mądry, pewny siebie i swoich umiejętności wychowawczych, zrównoważony opiekun interweniuje wtedy, kiedy trzeba – gdy naruszone zostają normy społeczne współegzystowania oraz gdy naruszone zostaje poczucie bezpieczeństwa dziecka lub bezpieczeństwo innych.

wychowanie_jak_taniec
Zaufanie, przytulanie, kołysanie

Zaufanie, przytulanie, kołysanie

Przytulanie, kołysanie, delikatny częsty dotyk sprzyjają budowaniu zaufania dziecka do opiekuna. Aby stworzyć taką więź można wykorzystać w codziennych rytuałach różne techniki masażu np. masaż Shantala. Jest to masaż wywodzący się z Indii, pełny czułości, rytmicznego głaskania. Może być wspaniałym uzupełnieniem codziennego rytuału kąpieli, wycisza dziecko i ułatwia zasypianie.

Czas

Czas poświęcony dziecku zawsze procentuje. Wspólne jego spędzanie na zabawach, grach, rozmowie, zwykłym pobyciu razem jest bezcenne. To jeden z przejawów miłości rodzica do dziecka. Liczy się jakość spędzanego razem czasu. Podczas wspólnych chwil z dzieckiem dobrze jest skupić się na jego potrzebach oraz podążać za upodobaniami i zainteresowaniami. Nie ma niczego cenniejszego niż ofiarowanie dziecku własnej uwagi i czasu.

Cierpliwość, samokontrola, obowiązki, motywacja

Wychowanie maluszka to wspaniałe wyzwanie, jednak nie zawsze jest łatwo. To również obowiązki dnia codziennego, poświęcanie mu czasu oraz własne wyrzeczenia. Nieuniknione jest podarowanie dziecku sporej części własnego życia, przestrzeni, uwagi i czasu. Stąd rodzicielstwo wymaga nauczenia się samokontroli własnych uczuć i potrzeb. Jeśli motywacją jest oddanie oraz miłość do dziecka staje się to łatwiejsze, naturalne, pożądane.

Frustracja

Pozwólmy dziecku jej doświadczyć. Nie jest prawdą, że należy dziecku za wszelką cenę usuwać spod nóg wszystkie przeszkody. Aby dziecko wyrosło na zaradnego, pewnego siebie dorosłego musi nauczyć się słowa „nie” i nieraz poczuć frustrację. Wtedy ma szansę doświadczyć i nauczyć się odpowiednich sposobów radzenia sobie w życiu codziennym, które nikogo przecież nie rozpieszcza. Powiedzenie „nie” we właściwym czasie i okolicznościach zaprocentuje w przyszłości.

Cierpliwość, samokontrola, obowiązki, motywacja

Uczucie

Uczucie rodzi niepodważalną motywację do właściwego postępowania. To instynkt najczęściej podpowiada jak zareagować w danej sytuacji. Warto wsłuchać się w siebie, aby go usłyszeć. Czasopisma, porady najbliższych, porady internetowe, książki i podręczniki mogą stanowić podpowiedz do dalszego postępowania, jednak nie są wyrocznią i jedynie słuszną drogą. Zaufaj sobie i swoim odczuciom rodzicielskim.

Szacunek, wiedza, rozsądek

Dojrzałe emocjonalnie dzieci rosną i poznają świat w oparciu o własne doświadczenie przy towarzyszącym wsparciu i obecności opiekunów. Rodzice rozumieją je, pomagają rozwiązywać ich problemy oraz stawiać czoła napotkanym przeciwnościom. Niezmiernie istotnym aspektem wychowania jest szkoła oraz dobra edukacja. To wartościowy bagaż jaki możemy podarować dziecku. Towarzyszmy mu w usamodzielnianiu się. Gdy w rodzinie panuje wzajemny szacunek, zaufanie i dobra otwarta komunikacja, łatwiej dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami jakimi mogą być złość, strach, gniew, zazdrość.

Miłość i potencjał

Cenną rzeczą, jaką możemy podarować dziecku to wspieranie jego rozwoju, potencjału, zdolności, sukcesów i osiągnięć. Nie wahajmy się zatem okazywać mu przy tym miłości, troski i szczerego uznania, jakie czujemy.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady