Zabawy na świeżym powietrzu

Zima nam niestraszna!
Zabawy na świeżym powietrzu, w śniegu, przy mroźnej pogodzie

Zima to dla dziecka idealna pora roku na zabawy na świeżym powietrzu. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekają na pierwszy śnieg. O tej porze roku chodzący już maluch ma ogromną ilość możliwości zabaw z opiekunem, nawet gdy temperatura otoczenia spada poniżej zera. Gdy tylko rodzic zadba o właściwy strój i potrzebny sprzęt, zimowej frajdy na śniegu nigdy nie będzie dość. Dzieci uwielbiają beztroskie zabawy w puszystym śniegu.

Właściwa temperatura otoczenia, czyli nawet mróz nie jest straszny

Dziecko, które już samodzielnie chodzi na pewno będzie miało ogromną radość z wchodzenia w śnieg i brodzenia w nim. Spacery możliwe są nawet, gdy temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza. Mróz, opady świeżego śniegu czy zlodowacenie też nie jest przeszkodą. Odpowiedni, ciepły strój dla dziecka i rodzica, zabezpieczenie skóry kremem na zimę oraz dostosowanie czasu spaceru do warunków atmosferycznych pozwoli na przyjemną i bezpieczną zabawę na dworze. W bardzo mroźne dni, gdy temperatura spada poniżej -10 stC spacer z dzieckiem również jest możliwy, ale będzie on krótki, czyli około 15-20 minut. Powyżej tej temperatury
w zależności od wieku i możliwości dziecka spacery mogą trwać nawet 1-1,5 godziny.

Właściwy strój na zimowe zabawy: ciepły i wodoodporny

Przed wyjściem na zimowy spacer z zabawami w śniegu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie. Dziecku z pewnością przyda się nieprzemakalny kombinezon, jedno lub dwuczęściowy. Dla mniejszych dzieci wygodniejsze są kombinezony jednoczęściowe, gdyż mamy pewność, że zimny i mokry śnieg nie dostanie się pod kurteczkę. Jeśli nasz maluch będzie turlał się w śniegu, siadał na nim, warto zadbać, aby okrycie wierzchnie było zaopatrzone w odpowiednią, zapewniającą wodoodporność membranę. Jeśli dodatkowo planujemy zabawy ze zjeżdżaniem na pupie zwróćmy uwagę, czy kombinezon ma dodatkowe wzmocnienie w okolicy krocza. Przydatny jest kaptur, który ociepli okolice głowy oraz odpowiednie zaczepy na rękawiczki i gumki zabezpieczające nogawki przed dostaniem się w nie śniegu podczas zabawy. Czapeczka powinna być dopasowana rozmiarem, ciepła, najlepiej dwuwarstwowa z miękką wyściółką oraz zakrywać uszy. Szalik można zastąpić bawełnianym lub polarowym golfikiem, który szczelnie okryje szyję dziecka. Na zabawy w śniegu najlepiej nadają się dłuższe rękawiczki, takie z przedłużonym do minimum połowy przedramienia ściągaczem. Spytajmy sprzedawcę, czy rękawiczki, które planujemy kupić również posiadają wodoodporną membranę. Buciki zimowe powinny być nieco wyższe, mieć grubszą, antypoślizgowa podeszwę, a w środku posiadać wodoodporną membranę. Dla najmniejszych dzieci wygodne jest zapięcie na rzep. Doświadczony rodzić wie, że na wszelki wypadek, na spacer z dzieckiem w śniegu warto zabrać choćby jedną zapasową parę rękawiczek i suchą czapeczkę.

Właściwy krem zabezpieczy odsłonięte części skóry przez wiatrem i mrozem

Gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza na odsłoniętą skórę dziecka należy zastosować krem ma wiatr i mróz. Powinien być on przeznaczony dla dzieci, być przebadany oraz posiadać odpowiedni mineralny filtr UV. Tego typu preparaty zawierają w składzie mniejszą ilość wody i są tłustsze, niż zwykłe kremy nawilżające. Nakładamy je na około 15-20 minut przed wyjściem na dwór, cienką warstwą na policzki, czoło i nosek dziecka. Starannie omijamy okolicę oczu i ust. Na wargi najlepiej zastosować zwykłą ochronną pomadkę wazelinową. Jeśli warunki na to pozwalają i spacer przedłuża się powyżej 1,5-2 godziny to wskazane jest dosmarowanie dodatkową cienką warstwą kremu.

Właściwy sprzęt, czyli bezpieczna zimowa zabawa

Nie ma zimowej zabawy bez zjeżdżania na sankach lub jazdy na nartach czy łyżwach. Saneczki, plastikowe jabłuszka gwarantują dobrą zabawę na każdej śnieżnej górce. Najlepiej wybierać niezbyt strome górki w parkach czy ogrodach jordanowskich, które są ogrodzone i położone daleko od ruchu kołowego. Kupując sanki upewnijmy się, czy mają oparcie pleców i bezpieczny, wytrzymały drewniany lub metalowy stelaż. Powinny być stabilne i niezbyt lekkie. W zależności od wieku dziecka dostępne są modele z linką do ciągnięcia lub drążkiem do pchania. Dla najmniejszych można wybrać model z zimowym śpiworkiem w komplecie. Sanki warto zatem dobrać do wieku dziecka i jego potrzeb. Dla mniejszego dziecka dobieramy modele większe, cięższe, wygodne w prowadzeniu dla opiekuna. Dla starszych, samodzielnie zjeżdżających dzieci warto wybrać modele lżejsze, ale solidne, umożliwiające zjeżdżanie w pojedynkę. Ślizgacze i jabłuszka to dobre rozwiązanie dla starszych, sprytniejszych dzieci. Zadbajmy, aby plastik z którego są wykonane był dobrej jakości, a ponieważ zjazdy na nich są szybkie, dziecko powinno zakładać odpowiedni do wieku zimowy kask. Dobór odpowiednich do wieku i umiejętności nart lub łyżew lepiej pozostawić specjalnemu doradcy w sklepie sportowym. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

Oto kilka propozycji zimowych zabaw z dzieckiem na śniegu:

 • Obowiązkowe lepienie bałwana. Może być on mały, duży,
  z nosem z marchewki i guziczkami lub tylko z patyczkami
  i gałązkami. Toczenie śnieżnej kuli może być świetną zabawą nawet dla najmniejszych dzieci. Starszaki będą dobrze bawiły się, gdy np. zaproponujemy lepienie bałwana na czas.
 • Zjeżdżanie ze śnieżnej górki. Nie ważne, czy na sankach, jabłuszku, ślizgaczu, butach czy pupie. Ta forma zabawy jest jedną z ulubionych dziecięcych radości.
 • Śnieżne budowle, zamki, labirynty, igloo to doskonała zabawa z rodzicem.
 • Bitwa na śnieżki czy rzucanie śnieżkami do celu. Zabawa bardzo lubiana przez dzieci.
 • Własna ślizgawka na zmarzniętej kałuży. Ze względów bezpieczeństwa unikamy wchodzenia na zamarznięte rzeki
  i jeziora.
 • Dla starszych dzieci nauka jazdy na nartach i łyżwach. Oba te sporty świetnie hartują, a przy okazji rozwijają kondycję
  i koordynacje ruchową.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady