Typ skóry dziecka a prawidłowa pielęgnacja

Przed nami piękna, zimowa pora roku. Warto siebie i dziecko dobrze do niej przygotować, aby beztrosko cieszyć się jej urokami. Do pełnego przygotowania niemowlaka i dziecka potrzebne będą niezbędne zakupy. Aby chronić przed zimnem i działaniem zimowych czynników pogodowych przydadzą się ciepłe rękawiczki, czapka, szalik, wygodny, rozpinany kombinezon, ciepłe skarpetki, nieprzemakalne buciki, najlepiej posiadające specjalną membranę wodoodporną i wiatroodporną. Do zabezpieczenia przed zimnem dziecka w wózku warto wybrać dopasowany, ciepły śpiworek. Jest to szczególnie istotne dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie chodzą i podczas dłuższego zimowego spaceru bardziej narażone są na zmarznięcie. Dzieci ze względu na swój metabolizm oraz stosunek powierzchni skóry do masy ciała narażone są na większą utratę ciepła niż osoby dorosłe. Ubranka najlepiej dobierać tak, aby było kilka warstw cienkich niż jedna warstwa grubej odzieży. Śpiworek lub dodatkowy kocyk w wózku zabezpieczy przed wnikaniem wiatru, śniegu i wilgoci.

Żeby maluszkowi było ciepło na zimowym spacerze warto również pamiętać, aby przed spacerem podać ciepły, pożywny posiłek. Najedzone dziecko nie powinno szybko zmarznąć, gdyż zabezpieczą go przed tym spalane kalorie. Jeśli podczas zabawy na śniegu dziecko zamoczy ubranka, które nie są wodoodporne to powinniśmy szybciutko udać się do domu, aby je zdjąć i zmienić na suche.

To samo dotyczy bucików. Chodzące dziecko najlepiej będzie się czuło w nieprzemakalnych bucikach typu kozaki sięgających powyżej kostki. But powinien być nieco luźny, gdyż trzeba mieć na uwadze zakładanie grubszych, ciepłych zimowych skarpetek oraz lekki luz w okolicy palców, gdyż zgromadzone tam powietrze stanowi dodatkową warstwę izolacyjną.

Jeśli podróżujemy z dzieckiem zimą, wówczas w ciepłym środku lokomocji należy dziecko rozebrać z kurteczki i czapki, aby zapobiec przegrzaniu. Przegrzane dziecko bardziej jest narażone na zmarznięcie po ponownym wyjściu na dwór.

Niezmiernie ważna jest również prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Odsłonięte części ciała koniecznie należy zabezpieczyć specjalnym kremem barierowym. Zapobiegnie on suchości i szorstkości skóry oraz podrażnieniom spowodowanym wiatrem i mrozem. Krem barierowy chroni przed działaniem suchego powietrza i czynników drażniących. Dodatkowo zapobiega przesuszeniu skóry, zapewniając długotrwały i wielokierunkowy efekt natłuszczenia i nawilżenia. Kremy na wiatr i mróz chronią naskórek przez stworzenie na naskórku bariery ochronnej. Najbardziej wrażliwe na mróz są okolice twarzy oraz dłonie. Nawet osoby ze zdrową skórą w ciągu zimy odczuwają jej przesuszenie. Dlatego należy zabezpieczyć ją przed utratą wilgoci podczas spacerów, ale również ważna jest jej pielęgnacja podczas przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie jest zwykle suche powietrze. Sezon grzewczy sprawia, że powietrze staje się suche i gorące. Dbałość o prawidłowe nawilżenie skóry to również dbałość o właściwe postępowanie podczas kąpieli. Kąpiele powinny być ciepłe, ale nie gorące. Nie powinny one trwać długo. Wystarczy kilka minut albo najlepiej, aby była to krótka kąpiel prysznicowa. Mydła potrafią również dodatkowo wysuszać skórę, stąd warto stosować łagodne syndety. Do kąpieli powinny być stosowane płyny nawilżające i natłuszczające skórę. Skórę po kąpieli należy osuszać delikatnie unikając gwałtownego pocierania ręcznikiem. Lepiej osuszać poprzez delikatne dotykanie. Niedługo po kąpieli na skórę nałożyć preparat emolientowy. Balsamy, kremy, emulsje powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb skóry.

Dla zapewnienia optymalnych warunków warto rozważyć kupno nawilżacza i oczyszczacza powietrza domowego. Oferta rynkowa jest bardzo bogata. Nawilżanie skóry to również dbałość o prawidłowe nawodnienie organizmu poprzez podawanie dziecku dodatkowych napoi. Woda źródlana jest najlepszym napojem dla dziecka w każdym wieku.

Podczas zimy warto również zadbać o właściwe warunki domowe. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 20-22℃ w dzień i nawet 15-18℃ w nocy. Przegrzewane pomieszczenia mogą doprowadzić do przesuszenia błon śluzowych dróg oddechowych, co ułatwi wnikanie zarazków i alergenów do organizmu dziecka.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady