ostatnio dodane

rodzicielstwo bliskości

Skóra noworodków i niemowląt

Skóra sucha, wrażliwa

Skóra chronicznie sucha, atopowa

Wraz z upływem czasu (lub „z wiekiem”) wody w skórze ubywa (lub „jest coraz mniej”)- na początku „od środka”. Już wtedy widzimy, że nasza skóra staje się wiotka, mniej jędrna i małoelastyczna. Z czasem proces ten nasila się i  jeśli nie będziemy jej prawidłowo pielęgnować to zwiększoną utratę wody (tym razem na zewnątrz) rozpoznamy „gołym okiem” – skóra jest wówczas sucha, szorstka i nadmiernie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Warto pamiętać też, że suchość skóry może być objawem innych nieprawidłowości, np. zaburzonego mechanizmu wydzielania potu i łoju, chorób przewlekłych (tj. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek) lub stosowanych leków (np. retinoidów -w leczeniu ogólnym i miejscowym trądziku i łuszczycy).

Nadmierna suchość skóry może być także objawem atopii.

recepta na zdrowe dziecko

dr n. med. MAREK PLESKOT
specjalista chorób dzieci

W Internecie? Dlaczego nie? Internet może, ale nie musi być wiarygodnym źródłem informacji. Zalecana jest bardzo duża ostrożność w poradach „doktora Google”. Z relacji pacjentów wynika, że zwykle wczytują się oni w informacje przedstawiające czarne scenariusze i po lekturze są mocno wystraszeni, a nabyta w ten sposób wiedza nie zawsze jest zgodna z prawdą. Każdy może zamieszczać posty w Internecie, ale nie każdy jest przecież lekarzem. Medycyna jest złożoną dziedziną nauki, ponadto każdy problem zdrowotny powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Zapraszam na cykl porad RECEPTA NA ZROWE DZIECKO z perspektywy doświadczonego pediatry . Już wybierając studia marzyłem, że zostanę pediatrą, a pierwsze zajęcia z tej specjalizacji utwierdziły mnie w moich planach.

Przez 17 lat pracowałem w Klinicznym Szpitalu Dziecięcym AM im. prof. M. Michałowicza w Warszawie, gdzie oprócz działalności leczniczej zajmowałem się pracą naukową. Będąc adiunktem Akademii Medycznej uczyłem pediatrii studentów i specjalizujących się lekarzy, a od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny.

Bliskie mojemu sercu jest zdrowie i dobro najmłodszych pacjentów, właśnie dlatego pragniemy pomóc tym, którzy chcą uzyskać wiarygodne informacje medyczne. Nasze porady wesprą nie tylko świeżo upieczonych rodziców, ale mogą się okazać przydatne także pielęgniarkom środowiskowym czy szkołom rodzenia. Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem, doradzamy, jak pielęgnować dziecko, dbać o jego zdrowie i prawidłowy rozwój.

W przypadku gdy nie znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące pytanie w poniższych poradach, zachęcamy do skorzystania z zakładki „Zapytaj pediatrę”.