ostatnio dodane

Sucha skóra u dorosłych

Pielęgnacja skóry suchej i atopowej

rodzicielstwo bliskości

Skóra noworodków i niemowląt

Skóra sucha, wrażliwa

Skóra chronicznie sucha, atopowa

Budowanie bliskości

Wraz z upływem czasu (lub „z wiekiem”) wody w skórze ubywa (lub „jest coraz mniej”)- na początku “od środka”. Już wtedy widzimy, że nasza skóra staje się wiotka, mniej jędrna i małoelastyczna. Z czasem proces ten nasila się i  jeśli nie będziemy jej prawidłowo pielęgnować to zwiększoną utratę wody (tym razem na zewnątrz) rozpoznamy “gołym okiem” – skóra jest wówczas sucha, szorstka i nadmiernie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.

Warto pamiętać też, że suchość skóry może być objawem innych nieprawidłowości, np. zaburzonego mechanizmu wydzielania potu i łoju, chorób przewlekłych (tj. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek) lub stosowanych leków (np. retinoidów -w leczeniu ogólnym i miejscowym trądziku i łuszczycy).

Nadmierna suchość skóry może być także objawem atopii.

recepta na zdrowe dziecko

Dr n. med. Magdalena Wołoszko - pediatra

dr n. med. MAGDALENA WOŁOSZKO
pediatra

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalista pediatra z tytułem naukowym doktora nauk medycznych. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz jako starszy asystent w Oddziale Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, poprzez udział kursach oraz szkoleniach z zakresu pediatrii.