emotopic terapia-sterydowa w AZS przebieg, działanie, alternatywy

Farmakologiczne leczenie AZS oraz innych chorób zapalnych zazwyczaj opiera się na miejscowych glikokortykosteroidach (mGKS). Leki te są bardzo pomocne w zwalczaniu stanu zapalnego o różnym nasileniu. Jako szeroko stosowane w dermatologii, są także dobrze przebadane pod kątem działania oraz skutków ubocznych, które niestety mogą pojawić się w wyniku terapii. Strach przed działaniami niepożądanymi skłania zresztą niektóre osoby do rezygnacji z używania mGKS. Czy są dla nich skuteczne alternatywy? Co można zrobić, aby zminimalizować konieczność terapii sterydowej? Poznaj kilka informacji na ten temat.

Co to znaczy „GKS” i co charakteryzuje tę grupę leków?

GKS to skrótowa nazwa leków z grupy glikokortykosteroidów. Można przyjmować je w różnych postaciach, jako leki wziewne, doustne albo aplikowane na skórę, czyli miejscowe (kremy, maści). Wówczas używamy skrótu mGKS. Potocznie mówi się o nich także sterydy.

Glikokortykosteroidy są naturalnymi hormonami, produkowanymi przez korę nadnerczy. W 1950 roku dwóch naukowców: Edward Kendal i Philip Hench za odkrycie GKS, opisanie ich struktury oraz działania otrzymało Nagrodę Nobla. Rok później dokonano syntezy hydrokortyzonu, czyli głównego syntetycznego hormonu kory nadnerczy. Szerokie zastosowanie GKS w dermatologii wynika głównie z ich silnego i szybkiego działania, zwalczającego stan zapalny. Oprócz terapii AZS stosuje się je do łagodzenia objawów łuszczycy, wyprysku kontaktowego i potnicowego, łysienia, bielactwa i wielu innych dermatoz.(1,2)

Atopowe zapalenie skóry – leczenie sterydowe

Zawsze, gdy mowa o farmakoterapii AZS, jako pierwsze wymieniane są sterydy, które pomagają skrócić i złagodzić fazę zaostrzenia choroby. Są zalecane wówczas, gdy na skórze tworzą się ogniska zapalne, grudki oraz gdy skóra ulega liszajowaceniu.(3)

Jak przebiega terapia? Otóż na podstawie objawów lekarz indywidualnie dobiera rodzaj leku, gdyż poszczególne preparaty mają różną siłę działania. Oprócz tego określa metodę leczenia. Zwykle opiera się ona na terapii klasycznej. Wówczas najpierw podawane są glikokortykosteroidy o silnym działaniu, a następnie leki słabsze. Inną metodą jest terapia przerywana, czyli naprzemienne aplikowanie mGKS z tak zwaną bazą, czyli preparatem obojętnym, który nie zawiera sterydów. Lekarz może zdecydować na przykład, że jednego dnia pacjent stosuje mGKS, drugiego bazę albo przez 3 dni sięga po mGKS, a przez kolejne 3 dni tylko po bazę. Możliwych kombinacji jest jednak więcej.(1)

Możliwe skutki uboczne stosowania glikokortykosteroidów

Niestety, pomimo wielu zalet glikokortykosteroidy nie są lekami idealnymi. Do możliwych skutków ubocznych, które mogą wystąpić na skutek używania mGKS, należą:

  • ścieńczenie naskórka i skóry właściwej,
  • większa podatność na zakażenia skórne, które i tak występują częściej u chorych na AZS niż u osób ze zdrową skórą,
  • teleangiektazje (poszerzanie drobnych naczyń krwionośnych),
  • zapalenia okołoustne i okołooczne,
  • rozstępy,
  • przebarwienie i odbarwienia skórne,
  • rumień posteroidowy występujący na twarzy,
  • nadmierne owłosienie,
  • ziarniak pośladków (dotyczy niemowląt),
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • trądzik posteroidowy (pospolity lub różowaty),
  • utrudnione gojenie się ran i owrzodzeń,
  • alergia kontaktowa,
  • choroby oczu: jaskra, zaćma.(4)

Czy to oznacza, że lepiej trzymać się od sterydów z daleka? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze przedyskutuj je z lekarzem. Gdy zaś zdecydujesz się na terapię, ściśle przestrzegaj zaleceń dotyczących dawkowania i długości leczenia. To podstawowy sposób na zmniejszenie ryzyka powikłań.

Inhibitory kalcyneuryny – bezpieczniejsza alternatywa dla GKS?

Inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus) stanowią nową generację leków o działaniu przeciwzapalnym i immonomodulującym (stymulującym system immunologiczny). Ich skuteczność w leczeniu objawów AZS została potwierdzona wieloma badaniami i mają opinię bezpieczniejszej alternatywy dla mGKS w przypadku leczenia zmian na skórze twarzy, szyi, zgięć stawowych oraz okolic płciowych.(5,6)

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry przy pomocy inhibitorów kalcyneuryny? W terapii AZS o łagodnym lub średnim przebiegu zalecany jest lek pimekrolimus, natomiast gdy przebieg jest ciężki – takrolimus. Preparat należy aplikować 2 razy dziennie do momentu, kiedy ustąpi stan zapalny. Lekarz może także zalecić leczenie podtrzymujące, w ramach profilaktyki nawrotów. Co istotne, leków tych nie można stosować u dzieci do ukończenia 2. roku życia.(5)

Jakie inne leki i metody terapeutyczne stosuje się u chorych na AZS?

AZS to jedna choroba, która może przebiegać różnie u poszczególnych pacjentów. Na przykład jeżeli rozwinie się infekcja bakteryjna, wówczas uzupełnieniem terapii musi być antybiotyk, jeżeli grzybicza lub wirusowa – lek przeciwgrzybiczy bądź przeciwwirusowy.(4)

Objawem, który mocno doskwiera chorym na AZS, jest także świąd. Aby nie zaburzał snu oraz normalnego funkcjonowania w ciągu dnia, konieczne jest wdrożenie postępowania przeciwświądowego. W tym celu stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz wilgotne opatrunki.(3)

W ciężkich przypadkach AZS lekarz może zadecydować o wysłaniu pacjenta na fototerapię, czyli naświetlania promieniami UV, a czasami nawet wskazana jest hospitalizacja. Jeśli zaś w grę wchodzi alergia, która nasila objawy AZS, ratunkiem może okazać się immunoterapia swoista, potocznie zwana odczulaniem.(2,3)

Pomimo lat doświadczeń i coraz szerszej wiedzy na temat atopowego zapalenia skóry, leczenie zmian może przysparzać wielu problemów, ponieważ AZS jest chorobą o skomplikowanym podłożu. U jej przyczyn leżą czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, a ze względu na zróżnicowany przebieg wymaga innych metod terapeutycznych.(6) Warto jednak wiedzieć, że leki nie są jedynym sposobem na poprawę stanu skóry u pacjentów z wypryskiem atopowym. Podstawą terapii jest bowiem nawilżanie i natłuszczanie skóry specjalistycznymi preparatami – emolientami, a ponadto unikanie czynników przyczyniających się do zaostrzeń choroby.

Emolienty w terapii AZS

U chorych na atopowe zapalenie skóry występuje defekt bariery skórno-naskórkowej, który sprawia, że jest ona „nieszczelna”. Bardzo szybko traci wilgoć, co skutkuje przesuszeniem, szorstkością, pękaniem, ale też podatnością na działanie substancji drażniących, alergizujących oraz drobnoustrojów, również tych wywołujących poważne infekcje. Dlatego bardzo ważną rolę w terapii choroby odgrywa odbudowanie funkcji barierowych skóry, co jest możliwe dzięki uzupełnianiu w niej poziomu lipidów. Do tego służą emolienty, działające natłuszczający i nawilżająco. Kremy, balsamy czy emulsje do kąpieli, w których składzie znajdują się naturalne oleje, tworzą na powierzchni skóry cieniutki film, który zapobiega utracie wilgoci. Jest to więc skuteczny sposób na przywrócenie i wspieranie funkcji barierowych skóry. Pewnym utrudnieniem jest konieczność stosowania emolientów kilka razy dziennie, zwykle zaleca się 3-4-krotną aplikację w ciągu dnia, jednak dyscyplina w tym zakresie może przynieść dobre rezultaty i jest kluczowym punktem programu profilaktycznego.(2,3) Jeżeli bowiem skóra jest wzmocniona i odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, wówczas istnieje mniejsze ryzyko zaostrzeń i ciężkiego stanu, który wymaga sięgania po mocne preparaty sterydowe.

W linii Emotopic znajdziesz duży wybór preparatów emolientowych o wysokim stopniu tolerancji przez skórę nawet bardzo malutkich dzieci. Przykładem produktu, który warto wypróbować, jest Preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała Emotopic, który można stosować wspomagająco w terapii AZS, różnego rodzaju egzem oraz łuszczycy, a także skóry zdrowej z tendencją do przesuszenia i podrażnień. Co wyróżnia ten preparat? Otóż można stosować go na 3 sposoby:

  • jako emulsję do kąpieli (od 1. dnia życia),
  • jako preparat do mycia ciała pod prysznicem (od 6. miesiąca życia),
  • jako preparat do natłuszczania ciała (od 6. miesiąca życia).

Jego unikalna formuła emolientowa intensywnie natłuszcza ciało, przyjemnie koi i łagodzi typowe dla AZS dolegliwości: suchość, uczucie napięcia, zaczerwienienia, podrażnienia. Dzięki niemu skóra jest lepiej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą nasilać objawy choroby. Preparat 3 w 1 oraz inne wyroby medyczne Emotopic to doskonałe uzupełnienie farmakoterapii oraz środek profilaktyczny w okresach remisji.

Jak wspomagać leczenie AZS?

Skóra atopowa to skóra ekstremalnie wrażliwa. Emolienty spełniają oczywiście ważne funkcje ochronne, jednak im mniej czynników szkodliwych w otoczeniu, tym lepiej. W przypadku alergii konieczne jest unikanie substancji uczulających, a ponadto wszelkich czynników drażniących (ubrania i akcesoria z wełny, chemikalia, dym papierosowy, suche powietrze). Preparaty do troski o ciało używane na co dzień powinny charakteryzować się wysokim stopniem tolerancji. Lepiej nie sięgać po przypadkowe produkty, które w przypadku zdrowej skóry mogą nie stanowić problemu, ale w sytuacji, gdy mamy do czynienie ze skóra wrażliwą, pozbawioną bariery ochronnej powodują nieprzyjemne objawy.

Czy dieta może wspomagać leczenie AZS? Ten temat jest podejmowany stosunkowo rzadko, oczywiście z wyjątkiem sytuacji, gdy ze względu na alergię pokarmową trzeba wyeliminować jakiś produkt lub grupę produktów: mleko i nabiał, orzechy, soję, jajka lub inne. Czasami możemy spotkać się z zaleceniem częstego sięgania po żywność bogatą w probiotyki, na przykład kiszoną kapustę, ogórki, fermentowane napoje mleczne. Czy należy stosować suplementy probiotyczne? Niektóre badania sugerują, że mogą one stanowić pomoc w leczeniu, jednak konieczne są dalsze obserwacje. W przypadku dzieci nie zależy podawać tego rodzaju preparatów bez konsultacji z lekarzem. (7,8) Również ryby, będące bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 (łosoś, sardynki, śledź) mogą być cennym elementem jadłospisu chorych, ze względu na działanie przeciwzapalne. Ze stanami zapalnymi pomagają także walczyć naturalne związki, zwane flawonoidami, których bogatym źródłem są kolorowe warzywa i owoce: szpinak, jarmuż, brokuły, wiśnie, jabłka.(7) Nie ma wprawdzie gwarancji, że skomponowana z udziałem tych produktów dieta przyniesie poprawę, jednak spożywanie dużej ilości owoców i warzyw w diecie (w tym fermentowanych), jest ogólnie zalecane jako podstawa zdrowego jadłospisu.

Jeszcze jednym wskazaniem, z którym możemy się spotkać, jest unikanie stresu.(3) Wprawdzie to nie zawsze jest proste, jednak dobrze mieć sprawdzone sposoby na relaks i radzenie sobie z nerwowymi sytuacjami. Kiedy zaś choroba dotyczy małego dziecka, które przez dyskomfort, świąd i problemy ze snem może być płaczliwe i rozdrażnione, trzeba okazać mu dużo zrozumienia, cierpliwości i spokoju, które są mu szczególnie potrzebne.

Emolienty w terapii AZS

  1. Kaszuba A., Pastuszka M., Kaszuba A. Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry – zalecane standardy postępowania. Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 5, 347–358.
  2. Bożek A. i wsp. Metody leczenia atopowego zapalenia skóry. Medycyna rodzinna 2014(4): 170-176.
  3. Jenerowicz D., Polańska A. Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci Data dostępu: 16.11.2019.
  4. Nowicki R. Leczenie infekcji skóry w atopowym zapaleniu skóry. Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 5, 323–329.
  5. Baran A., Flisiak I. Jak i kiedy zastosować preparaty kalcyneuryny? Czy obecnie uważane są one za preparaty bezpieczne? https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.7.1.43. Data dostępu: 16.11.2019.
  6. Alternatywa dla terapii sterydowej w atopowym zapaleniu skóry. http://swiatlekarza.pl/alternatywa-dla-terapii-sterydowej-w-atopowym-zapaleniu-skory/ Data dostępu: 16.11.2019.
  7. Nall R. Eczema elimination diet and foods to eat. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320855.php Data dostępu: 16.11.2019.
  8. Szajewska H. Czy prebiotyki lub probiotyki są skuteczne w profilaktyce lub leczeniu atopowego zapalenia skóry? https://www.mp.pl/pytania/pediatria/najnowsze-pytania/201478,czy-prebiotyki-lub-probiotyki-sa-skuteczne-w-profilaktyce-lub-leczeniu-azs Data dostępu: 16.11.2019.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady