Ciąża to wyjątkowy i bardzo ważny okres dla kobiety, przyszłego taty i całego otoczenia. Niebawem ma się stać coś, co zmieni w dużym stopniu codzienność całej rodziny – narodzi się nowy jej członek. Przez długie dziewięć miesięcy organizm mamy zmienia się, ale również zmienia się jej psychika i nastawienie. W oczekiwaniu na narodziny dziecka cała rodzina czyni odpowiednie przygotowania. Warto ostatni trymestr fizjologicznej ciąży poświęcić (wspólne z bliskimi, rodziną i partnerem) na zastanowienie się, do czego i w jaki sposób należy się przygotować. Dziewiąty miesiąc ciąży to zarówno koniec pewnego etapu, ale i początek nowego. Zapewne będzie wiele nowych wyzwań, szczególnie wtedy, gdy urodzi się pierwsze dziecko.

Przygotowania na przyjście na świat noworodka

Pomocne w tej kwestii są wszelkiego rodzaju poradniki, prasa i internetowe portale parentingowe, szkoły rodzenia, wiarygodne blogi i wartościowe fora internetowe. A jest do czego się przygotowywać. Przyjście na świat noworodka niesie za sobą wiele wyzwań w wielu nowych dla świeżo upieczonych rodziców aspektach życia. Wiele z nich wymaga zastanowienia się i przedyskutowania.

Szkoły rodzenia

Szkoły rodzenia są bardzo potrzebne i wartościowe dla obojga rodziców szczególnie, gdy spodziewają się oni przyjścia na świat swojego pierwszego dziecka. Tu można zdobyć lub pogłębić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące samego przebiegu i techniki porodu, a potem pielęgnacji, karmienia i opieki nad noworodkiem. Bezcenna jest możliwość zadawania nurtujących pytań doświadczonym położnym oraz lekarzom. Do szkoły rodzenia mogą uczęszczać zarówno same przyszłe mamy, jak również ich partnerzy lub inne osoby wspierające. Wybór należy zawsze od sytuacji i oczekiwań. Jak wiadomo, szkoły rodzenia nie są obowiązkowe, zatem wszystko zależy od potrzeb.

Karmienie piersią, butelką, czy może mieszane

Według zaleceń, najkorzystniejsze dla mamy i dziecka jest karmienie piersią. Oczywiście – jeśli nie ma przeciwwskazań z obu stron. Karmienie piersią posiada wiele zalet. Mleko mamy zawsze jest sterylne i podawane w odpowiedniej temperaturze. Co więcej, również jego skład zawsze jest odpowiedni do potrzeb dziecka. Inny skład ma mleko matki wcześniaka, a inny dla dziecka donoszonego i urodzonego o czasie. Nawet podczas jednego karmienia skład mleka zmienia się. Na początku jest ono nieco bardziej rozcieńczone, aby zaspokoić pragnienie dziecka, z czasem trwania karmienia zmienia się na bardziej odżywcze i sycące. Również pierwsze mleko mamy po porodzie, czyli tak zwana siara ma wiele dobroczynnych składników, w tym tłuszczy i przeciwciał chroniących noworodka. Mleko mamy jest zawsze lekkostrawne, łatwo przyswajalne, zawiera ochronne przeciwciała, zalecane jest również w celu zapobiegania otyłości i alergii. Oprócz tych wielu zalet warto wspomnieć o ogromnej wygodzie oraz aspekcie ekonomicznym. Pozwala również na szybkie pozbycie się nadprogramowych kilogramów pozostałych po ciąży oraz na wspieranie naturalnej więzi pomiędzy mamą a noworodkiem. Niekiedy jednak karmienie naturalne z różnych przyczyn nie jest możliwe i wówczas, bez wyrzutów sumienia, dziecko karmione jest butelką. Karmienie mlekiem modyfikowanym również posiada kilka zalet np. dłuższą sytość dziecka, łatwiejszą kontrolę ilości spożytego pokarmu, nieco więcej swobody dla mamy, większy udział w karmieniu taty i innych opiekunów.

Zmiana stylu życia po porodzie

Nie ulega wątpliwości, że po przyjściu na świat noworodka wiele się zmieni. Choćby pory snu, posiłków, odpoczynku rodziców. Zwolnić może nieco tempo rozwoju kariery zawodowej, która zazwyczaj schodzi nieco na drugi plan. Nie bez znaczenia jest również wymiar finansowy nowej sytuacji życiowej. Wiele aspektów życia długo nie wróci do normy sprzed pojawienia się potomka. Lecz nie należy się na zapas martwić czy nadmiernie szykować. Wielu rodziców jest zgodnych, iż zmiany te są nader pozytywne, a życie pod wieloma względami pełniejsze i bogatsze. W opiekę nad dzieckiem zaangażowanych będzie zapewne więcej osób niż tylko rodzice. Codzienne obowiązki i wychowanie maluszka zapewne częściowo z czasem przejmie opiekunka, niania czy dziadkowie. Wychowanie dziecka to umiejętność współdziałania z otoczeniem w osiągnięciu wspólnego celu, jakim jest wychowanie pewnego siebie dziecka, a potem dorosłego.

Wybór imienia dla dziecka

Niektórzy rodzice od razu wiedzą jakie imię chcą nadać swojemu dziecku. Inni musza się nad tym zastanowić i odwlekają tą decyzje aż do porodu i do chwili, kiedy zobaczą dziecko. W rodzinach z bogatymi tradycjami dotyczącymi nadawania imion mogą one być nadane po przodkach. Jeśli tak nie jest warto wziąć pod uwagę kilka sugestii. Imię powinno podobać się obojgu rodzicom, nie być zbyt trudne do wymawiania czy zapisywania. Można inspirować się listami popularności imion nadawanych w danym kraju i roku oraz ewentualnie ulubionymi bohaterami literackimi, historycznymi czy filmowymi. Nadanie drugiego imienia może ułatwić dziecku jego używanie w razie, gdyby pierwsze nie przypadło mu do gustu.

Wybór przychodni i lekarza

Wybór przychodni czy lekarza, który będzie prowadził i szczepił dziecko od pierwszych dni życia, warto podjąć jeszcze przed jego narodzinami. W tym celu warto rozeznać się w okolicy, popytać znajomych już posiadających dzieci i dokonać właściwego wyboru. Alternatywą może być zorientowanie się w ofercie pakietów medycznych przychodni współpracujących z ubezpieczalniami. Warto mieć na uwadze, że pediatra będzie systematycznie badał, szczepił i oceniał dziecko wielokrotnie zarówno w pierwszym roku życia, jak i później. Częsta zmiana lekarzy, choć niekiedy konieczna, nie wyklucza posiadania jednego lekarza prowadzącego, co zawsze jest korzystne, gdyż wówczas najlepiej pozna on dziecko i rodzinę.

Zakupy

Maluszek będzie potrzebował sporej ilości akcesoriów, które ułatwią opiekę i pielęgnację. Zatem niektóre zakupy okażą się konieczne. Istnieje wiele list zakupowych pomagających we właściwym przygotowaniu wyprawki do szpitala czy pokoiku dla dziecka. Warto mieć na uwadze, że skład gotowych, kompletnych wyprawek dla dzieci nie zawsze może okazać się potrzebny Twojemu dziecku. Jeśli znajomi oferują oddanie dobrej jakości artykułów dziecięcych warto to rozważyć, mając na uwadze to, że dziecko szybko rośnie i mało zużywa niektóre akcesoria.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady