Objawy alergiczne na skórze dziecka to najczęściej swędząca wysypka lub inne zmiany powodujące świąd, pieczenie i dyskomfort. Do najczęściej diagnozowanych chorób skóry należą egzema, kontaktowe zapalenie skóry oraz atopia.
• Egzema to zespół dolegliwości powodujących stan zapalny skóry, których podłożem może być m.in. alergia. Egzema to swędząca czerwona wysypka na stopach i dłoniach, ale występuje też na innych częściach ciała w postaci grudek, wyprysków, pęcherzyków z płynem surowiczym, które po jakimś czasie zasychają i złuszczają się. Istnieje również przewlekła postać egzemy, która charakteryzuje się długotrwałym stanem zapalnym, na skutek którego skóra przesusza się, grubieje i ma tendencję do silnego złuszczania się oraz powstawania wtórnych wykwitów. Egzema może iść w parze z astmą, alergią pokarmową lub z katarem siennym. Często stanowi początek tzw. marszu alergicznego3. Czynnikami, które mogą zaostrzać jej objawy, są suche powietrze, pot, kontakt skóry z niektórymi materiałami, substancjami zapachowymi lub detergentami.
• Kontaktowe zapalenie skóry jest rozpoznawane wtedy, gdy zmiany skórne u dziecka występują po kontakcie z substancją uczulającą, która może być obecna na przykład w stosowanym miejscowo leku albo kosmetyku. Alergia kontaktowa najczęściej ma postać swędzącej pokrzywki, czyli bąbli o różnym kształcie i wielkości, które pojawiają się na zaczerwienionej skórze (rumień)4. Przyczyną alergii i pojawienia się pokrzywki może być kontakt z substancjami chemicznymi i zapachowymi ukrytymi w detergentach, lekach i kosmetykach, z metalami, np. niklem, sierścią zwierząt, roztoczami, lateksem, a także nadmierna ekspozycja na słońce lub zimno.
• Atopia to predyspozycja do alergii objawiająca się nadmiernym wytwarzaniem immunoglobulin E (IgE), skierowanych głównie przeciwko alergenom, i powstawaniem m.in. stanu zapalnego skóry, czyli AZS. Atopia nie jest alergią, ale zwiększa jej ryzyko poprzez nieszczelność atopowej skóry, która nie jest wystarczającą ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, także przed alergenami. Atopowe zapalenie skóry objawia się bardzo swędzącą i bardzo suchą skórą, zaczerwienieniem, pojawieniem się na skórze grudek i częstych podrażnień. Zmiany dostrzec można głównie na buzi dziecka, w zgięciach kolan i łokci, czasem na ramionach i szyi5. AZS zaostrza się pod wpływem potu, stresu, kontaktu z szorstkimi materiałami (np. wełną) albo niektórymi kosmetykami. Atopia towarzyszy alergii pokarmowej, szczególnie na białko mleka krowiego, oraz alergiom wziewnym (np. na pyłki, roztocza kurzu domowego).