Alergia pokarmowa - czy właśnie na nią cierpi moje dziecko?

Pojawiające się na skórze wypryski rodzice powszechnie łączą z alergią pokarmową. Najczęściej, w zależności od sezonu, jako sprawcę alergii podejrzewają różne owoce.

Ostatnio do gabinetu mama przyprowadziła pięcioletnią Marysię. Zaniepokoił ją szorstki rumień na prawym policzku dziecka. Mama była przekonana, że to alergia, której przyczyną są zjedzone truskawki, w zasadzie chciała jedynie potwierdzenia swojej diagnozy.

Badanie wykazało, że u dziecka występuje łagodne zakażenie górnych dróg oddechowych, a rumień odpowiada wypryskowi kontaktowemu. Podobne wypryski występowały u dziewczynki już wcześniej i często dokuczała jej sucha skóra. Uroda dziecka, tzn. długie rzęsy, cienie wokół oczu oraz wspomniana sucha skóra wskazywały na fenotyp atopowy, czyli taki, który ma skłonność do alergii. Do tej pory rodzice obserwowali jedynie silniejsze odczyny po ukąszeniach komarów oraz okresowo przedłużające się katary. Alergii pokarmowej dotychczas żaden lekarz nie rozpoznał, aczkolwiek z takimi podejrzeniami rodzice już kilkakrotnie zgłaszali się do specjalistów.
Również i tym razem nie było podstaw do zdiagnozowania
u małej pacjentki alergii pokarmowej. Rumień wystąpił tylko po stronie prawej. Dlaczego? Dziewczynka przytula się prawym policzkiem nie tylko do poduszki, ale także do wykładziny podłogowej podczas zabawy, czy do brody taty. Zdecydowanie występowało w tym miejscu nadmierne tarcie,
a może nawet dodatkowe podrażnienie z powodu kontaktu
z nieokreślonymi związkami chemicznymi.

Problem zdrowia, czy choroby jest bardzo skomplikowany, podobnie jak funkcjonowanie organizmu człowieka. Jedna nieprawidłowość prowokuje kolejne dysfunkcje, a efekt lawiny, w medycynie jest szczególnie powszechny, tak jakby jeden kamień potrącał kolejne i prowokował ich staczanie.

W przytoczonym zdarzeniu nie było podstaw do rozpoznania u małej pacjentki uczulenia na truskawki, podobnie jak nie ma przesłanek, żeby uznać, że jej długie rzęsy są efektem alergii. Należy jednak pamiętać, że nierozpoznanie alergii dziś, niczego nie wyklucza na przyszłość. Zawsze, gdy w grę wchodzi choroba warto zachować zdrowy rozsądek.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli
Emulsja do kąpieli
Hydro-Micelarnyszampon kojący
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady