Atopowe zapalenie skóry – jak myć i dbać o skórę z AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła, która może mieć okresy remisji (pozostaje wówczas w „uśpieniu” i nie daje objawów) oraz zaostrzeń (gdy występują objawy). Przypadłość ta jest niestety bardzo uciążliwa. Istnieją jednak specjalistyczne preparaty do skóry atopowej, które umożliwiają złagodzenie nieprzyjemnych objawów, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Dowiedz się, co to jest atopowe zapalenie skóry i jak dbać ociało dotknięte tym schorzeniem.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Co to jest AZS? To zapalna, alergiczna choroba skóry, która w większości przypadków ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. Ze względu na coraz częstsze występowanie chorób alergicznych w populacji również przypadki AZS wydają się wszechobecne. Dane na temat odsetka zachorowań są jednak rozbieżne. Szacunkowo problem ten dotyczy 5-20% populacji.

Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne. Skóra atopowa intensywnie swędzi, a drapanie się tym bardziej pogarsza jej stan. Atopowe zapalenie skóry u dzieci powoduje ich rozdrażnienie i kłopoty ze snem. Drugim kluczowym objawem jest nadmierna suchość skóry i wrażliwość na czynniki zewnętrzne. W ostrej fazie na skórze pojawia się rumień, grudki, pęcherzyki, nadżerki. W przypadku postaci przewlekłej atopowa skóra u dziecka lub osoby dorosłej staje się sucha i zgrubiała.

Czy lokalizacja zmian u każdej osoby jest taka sama? Nie, nie zawsze, a pewną rolę odgrywa tutaj wiek. Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci do 2 lat częściej ma postać pęcherzyków, grudek i strupów na głowie, policzkach i czole. U starszych dzieci AZS zwykle ujawnia się na wnętrzach nadgarstków, łokci i kolan. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych może poskutkować wypryskiem na twarzy, karku, dłoniach i stopach. Zmiany mogą się jednak pojawić również na innych obszarach ciała.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Terapia AZS jest dosyć skomplikowana. Jej celem jest przede wszystkim zapanowanie nad objawami choroby, ograniczenie stanu zapalnego oraz wzmocnienie skóry. Nie każdy pacjent korzysta z tych samych metod, bo ich dobór zależy od wieku i stopnia nasilenia objawów. „Złotym standardem” w leczeniu AZS są glikokortykosteroidy stosowane miejscowo, których głównym zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego skóry. Zdarza się jednak, że konieczne są także leki doustne. Kolejną ważną grupą leków są środki przeciwhistaminowe, które ograniczają świąd i pomagają w przypadku problemów z zasypianiem. Wielu specjalistów podkreśla jednak, że filarem, na którym powinna opierać się terapia AZS, jest odpowiednia troska o skórę i uporanie się z problemem jej suchości.

Preparaty do skóry atopowej dla dorosłych i dzieci – jaki produkt stosować do kąpieli?

Odpowiednio przygotowana kąpiel jest dla pacjenta z AZS bardzo ważna. Znaczenie ma bowiem czas jej trwania, temperatura oraz preparaty do mycia ciała. Długie wylegiwanie się w gorącej wodzie z bąbelkami niestety nie działa na skórę zbyt dobrze. Wręcz przeciwnie, bo wysusza ją, a dodatki w płynach i żelach, które nadają im zapach i sprawiają, że mocno się pienią, mogą być potężnym czynnikiem drażniącym skórę.

Co zatem zrobić, aby codzienna kąpiel pozostała przyjemnym dla zmysłów rytuałem, ale jednocześnie wspierała i koiła delikatną skórę atopową? Przede wszystkim postaraj się, aby zabieg nie trwał dłużej niż 10 minut i pamiętaj, że temperatura wody powinna być ciepła, ale nie gorąca. Dobór preparatów do mycia też ma znaczenie. Warto bowiem sięgnąć po nowoczesne rozwiązania, takie jak kremowy żel myjący Emotopic, zgodny z fizjologicznym pH skóry i pozbawiony SLS, SLES oraz mydła. Żel polubi nawet atopowa skóra u dziecka, bo jest bezpieczny dla niemowląt i można go stosować od pierwszego dnia życia. Efektem jest nawilżona, natłuszczona i ukojona skóra.

W ten prosty sposób łączysz codzienny zabieg kąpieli z profesjonalną profilaktyką prawidłowego dbania o skórę. Mimo wszystko pamiętaj, żeby po zabiegu dodatkowo zaaplikować na całe ciało balsam lub krem na atopowe zapalenie skóry, aby ją „uszczelnić” i zapewnić solidną warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą jej szkodzić.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady