U dzieci bardzo często obserwuje się suchą, zaczerwienioną, a nawet popękaną skórę na grzbietowej powierzchni dłoni. Zmiany te mogą budzić niepokój rodziców – czy to przypadkiem nie grzybica? Na szczęście, zwykle jest to wyprysk z podrażnienia, który jest łagodnym, a zarazem najczęstszym typem kontaktowego zapalenia skóry.

Do objawów ostrego wyprysku kontaktowego należą grudki na zaczerwienionej suchej skórze, czasem z obecnością pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą. Częstym objawem towarzyszącym jest świąd, uczucie pieczenia, a w niektórych przypadkach także ból. Może dochodzić również do złuszczania się naskórka oraz przewlekłej szorstkości skóry.

Choroba jak na dłoni

„Podrażniaczem” bywa częste mycie rąk mydłem zasadowym i niestaranne osuszanie, czyli to wszystko, co grzeczne przedszkolaki zwykle czynią. Grzebanie rączkami w piasku lub zachodzące na dłonie rękawy kurtek dodatkowo podrażniają skórę. Nadmierne moczenie rąk w wodzie także bywa szkodliwe. Lipidy warstwy rogowej skóry są w większości rozpuszczalne w wodzie i dłuższy kontakt skóry z wodą może powodować ich wypłukiwanie.

Wyprysk z podrażnienia może powstać już przy pierwszym zetknięciu z daną substancją, a jego nasilenie zależy od stężenia związku drażniącego i czasu narażenia na jego działanie. Pojawia się na skórze w różnych miejscach. Czasami można zaobserwować zapalenie skóry również na tej okolicy ciała, która dotyka deski klozetowej. Zmiany pojawiające się w następstwie podrażnienia przez środki chemiczne stosowane do czyszczenia toalet są rozmieszczone obustronnie i symetrycznie na tylnej powierzchni ud oraz pośladków. Wyprysku na dłoniach trudno nie zauważyć. Jest efektem nie tylko mydła, ale i innych podrażniających czynników jak: tarcie, wilgoć i chłód. Latem, gdy jest ciepło, objawy są mniej nasilone.

Uszkodzenie skóry możliwe jest nawet w wyniku kontaktu z substancjami o słabych właściwościach drażniących, jeśli te działają przewlekle. Ich kumulacja może prowadzić zarówno do obiektywnie stwierdzanych na skórze zmian wypryskowych, jak i wywoływać jedynie subiektywne uczucie świądu lub pieczenia skóry, bez widocznych lub wyczuwalnych zmian skórnych.

Zmiany na skórze, wywołane wypryskiem kontaktowym, nie przekraczają miejsca kontaktu. Po usunięciu substancji drażniącej nie nasilają się i stopniowo wygasają. W przeciwnej sytuacji nasilają inne stany zapalne jak AZS oraz ułatwiają zakażenia bakteryjne i grzybicze.

Podobnie jak w wielu innych problemach skórnych, podstawą leczenia wyprysku z podrażnienia jest właściwa pielęgnacja. Najważniejsze jest nie szkodzić, zatem należy chronić skórę przed podrażnieniem. Podstawą jest więc dobre mydło i nauka delikatnego starannego osuszania, odpowiednio chłonnym ręcznikiem.

Mydło mydłu nierówne. W zwykłych mydłach stosowane są sole sodowe lub potasowe wyższych kwasów tłuszczowych
o odczynie zasadowym. Na skórze, która naturalnie ma odczyn kwaśny, dochodzi do reakcji chemicznej (kwasu z zasadą) wywołującej stan zapalny. Powszechnie stosowane mydła wysuszają skórę, ponieważ wypłukują naturalne czynniki nawilżające, wymywają związki lipidowe i proteinowe oraz przyczyniają się do naruszenia równowagi hydrolipidowej naskórka.

Kostki myjące, zwane syndetami, tak naprawdę mydłami nie są, a to ze względu na istotne różnice chemiczne w składzie oraz powiązane z tym korzystne działanie na skórę. Syndety mają odczyn zbliżony do naturalnego pH skóry. Tym samym ich stosowanie nie doprowadza do destrukcyjnej dla naszej skóry reakcji chemicznej kwasu z zasadą. „Bezpieczne” kostki powinny zawierać naturalne oleje, zapewniające właściwe nawilżenie skóry oraz jednocześnie zapobiegać utracie wody. Syndety nie tylko wzmacniają naturalne funkcje barierowe naskórka, ale również wykazują wysoką skuteczność w łagodzeniu dolegliwości skóry suchej i wrażliwej. Dobry środek myjący ma istotne znaczenie dla utrzymania prawidłowej, czyli zdrowej kondycji skóry oraz jej pięknego wyglądu.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady