Tradycyjne nosidła dla dzieci – ostrożnie wybrane to dobry wybór szczególnie dla starszych niemowląt.

Bywają jeszcze dostępne na rynku tradycyjne nosidła dla niemowląt jedne z wąskim pasem (taśmą) zakładaną dziecku pomiędzy nogi. Niestety ogromną ich wadą jest zwykle pozycja noszenia dziecka, kiedy nogi zwisają bezwładnie i swobodnie w dół. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że tego typu nosidełko jest nieodpowiednie dla niemowlęcia, gdyż taka pozycja zaburza prawidłowy rozwój panewek stawów biodrowych, obciąża nadmiernie kręgosłup i pozostałe stawy dziecka. Nie powinny być stosowane, a szczególnie przez kilka godzin dziennie.
Inny typ nosidełek posiadających szeroką rozpórkę pomiędzy nogami umożliwiającą noszenie w pozycji `żabki` jest bardziej korzystny. Ten rodzaj nosidełka (tzw. nosidła ergonomiczne) jest dobry i można go stosować u małych dzieci, lecz nie u noworodków i niemowląt, które nie potrafią samodzielnie siadać.

Dobre nosidełko powinno dawać swobodną możliwość regulacji kąta rozwarcia stawów biodrowych, aż do pozycji żabki. Jednocześnie, jego konstrukcja powinna umożliwiać odpowiednią stabilizację dziecka, aby nie wychylało się ono zbytnio na boki czy do przodu/tyłu oraz stabilnie zabezpieczało główkę dziecka. Najważniejsza jest pozycja położenia głowy dziecka. Dlatego do tego wieku, a nawet później nosimy dziecko w pozycji przodem do siebie. Po ukończeniu 8 miesięcy, gdy prawidłowo rozwijający się niemowlak zwykle stabilnie kontroluje już pozycję głowy można zastanowić się i wypróbować noszenie dziecka w nosidełku umieszczanym na plecach opiekuna (wciąż w pozycji brzuchem do ciała rodzica). Nie powinno się nosić dziecka w pozycji przodem do świata.
Należy zawsze zwrócić uwagę na pozycję ciała dziecka. Z całą pewnością należy unikać nosideł, w których dziecko całym ciężarem ciała opiera się na bioderkach i kroczu, a kończyny zwisają bezwładnie w przymusowej pozycji. Wówczas kręgosłup może być przeciążony, nadmiernie wygięty, a stawy biodrowe pozostają w niesprzyjającej pozycji. Stosowane przez kilka godzin dziennie tego rodzaju nosidła te mogą zaburzyć dojrzewanie panewek stawów biodrowych i krzywizn kręgosłupa.

Chusty dla niemowląt – nowoczesny i dobry wybór zarówno dla opiekuna jak i dziecka

Oferta rynkowa chust do noszenia noworodków i niemowląt jest bardzo bogata. We właściwym doborze i później prawidłowym użytkowaniu pomagają wykwalifikowani sprzedawcy i doradcy noszenia. Pomagają oni dobrać odpowiedni model, rozmiar oraz sposób wiązania najodpowiedniejszy dla wieku dziecka oraz wygody rodziców. Chusty są bardzo lubiane i cenione przez rodziców najmłodszych niemowląt, a nawet noworodków. Noszenie noworodka w chuście w pozycji przodem do mamy zapewnia mu warunki zbliżone do tych z życia płodowego, co daje mu poczucie bezpieczeństwa. Kontakt ciało do ciała z mamą, jej ciepło, bicie serca, zapach zapewniają noworodkowi bliskość, niezmiernie istotną w tym okresie, działa uspokajająco i pomaga się wyciszyć. Samo noszenie umożliwia dziecku odczuwanie ruchów osoby noszącej (może być to również tata), przypomina kołysanie podobne do tego zapamiętanego z życia wewnątrzpłodowego.
Aby noszenie w chuście było bezpieczne i służące dziecku, należy stosować określone reguły użytkowania. Dobrze zawiązana chusta powinna zapewniać prawidłowe podparcie główki, zapobiegając jej nadmiernemu wychylaniu się na boki oraz w przód czy tył oraz minimalizować przeciążenia wiotkich mięśni przykręgosłupowych. Jednocześnie ręce rodzica, czy opiekuna powinny pozostawać wolne i nie musieć dodatkowo asekurować np. pozycji główki. Prawidłowa pozycja w chuście zapewni również dobre ustawienie nóżek, aby stawy biodrowe miały optymalne warunki sprzyjające dojrzewaniu panewek stawowych.

Prawidłowo zawiązana chusta zapewnia:

    Prawidłowo zawiązana chusta zapewnia:

  • dość ciasne, przylegające do ciała opiekuna, stabilne otulenie ciała dziecka,
  • stabilne podtrzymanie główki dziecka,
  • zachowanie poprawnej postawy bioder w pozycji „żabki”, czyli szerokiego rozwarcia, kolanka powinny znajdować się w okolicy pępka dziecka,
  • zachowanie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa piersiowego, czyli ułożenie w kształcie literki C.

Dzieci nosimy w pozycji przodem do osoby noszącej, czyli brzuch dziecka do brzucha opiekuna. Pozycja przodem do świata nie jest zalecana, gdyż brak jest w niej kontroli nad pozycją ciała dziecka oraz obciążone zostają stawy. W drugim półroczu życia (lub kiedy poczujemy, że jesteśmy gotowi), możliwe jest również noszenie dziecka na własnych plecach pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa.

Przeciwwskazania medyczne do noszenia dzieci w chustach

Niektóre choroby dziecka oraz opiekuna mogą ograniczać lub nawet uniemożliwiać używanie chust i nosidełek. Do przeciwskazań można zaliczyć ciężkie choroby ogólne dziecka wymagające np. monitorowania parametrów życiowych, wady układu kostno-szkieletowego, zaburzenia napięcia mięśniowego, niektóre wady wrodzone, dysplazja stawów biodrowych. U opiekuna przeciwskazaniami do noszenia dziecka mogą być przepukliny, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wybrane choroby psychiczne. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza oraz wykwalifikowanego doradcy zajmującego się tematyką chust i nosidełek. Zwykle udaje się dobrać odpowiednią chustę czy pozycję, nawet jeśli istnieją izolowane przeciwskazania dla konkretnego schorzenia i dziecka.

Ogólnie obowiązujące zasady używania chust dla noworodków i niemowląt

Główka dziecka jest stabilnie podtrzymywana przez tkaninę i swobodnie opada i podpiera się na tułowiu opiekuna. Kręgosłup wygięty jest w literkę C, czyli pogłębiona jest fizjologiczna kifoza piersiowa. Nóżki rozwarte są w stawach biodrowych do pozycji żabki tak, aby kolanka znajdowały się mniej więcej na wysokości pępka. Ścisłe przyleganie chusty do ciała opiekuna zapobiega obciążeniu stawów dziecka i stabilnie podtrzymuje jego postawę. Starsze niemowlęta kontrolujące już stabilną pozycje główki mogą mieć nieco niżej położony górny brzeg chusty i swobodnie wyciągać z niej rączki. Aby dziecko mogło swobodnie zasnąć w chuście bez szkody dla kręgosłupa (podczas snu spada napięcie mięśniowe) niezmiernie ważne jest prawidłowe zawiązanie i użytkowanie chusty.

Pomimo znajomości prawidłowych zasad użytkowania chust i nosidełek warto zaznaczyć, że powinny one być używane wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę, jednocześnie dając dziecku czas na swobodę ruchów i poznawanie świata podczas leżenia (np. na macie, w wózku).Warto korzystać z chust i nosideł podczas spacerów, bez obaw, że dziecko „przyzwyczai się” do noszenia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady