Panująca na świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 od miesięcy zagraża naszemu zdrowiu. I choć w największych stopniu zagraża osobom starszym i chorym, jej skutki odczuwamy wszyscy. Jak dbać o siebie, aby uniknąć zakażenia? Jak chronić dzieci i walczyć z chorobą jeśli już dotknie naszej rodziny? Co da nam szczepienie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Często używane skróty, ale czy wiemy co oznaczają? Co oznacza SARS-CoV2? Co to jest COVID-19?

Wirus SARS-CoV-2 to nowo odkryty wirus z grupy koronawirusów. Skrót SARS-Cov-2 pochodzi od angielskiego Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, czyli zespół ciężkiej niewydolności oddechowej. Jest to wirus posiadający genom w postaci jednoniciowego RNA. Nazwa tej grupy wirusów pochodzi od charakterystycznej budowy przypominającej w mikroskopie elektronowym koronę.

COVID-19 to choroba, którą wywołuje wirus SARS-CoV-2 i jest to skrót z języka angielskiego oznaczający Corona-Virus-Disease-2019 (choroba koronawirusowa).

Zatem koronawirus SARS-CoV2 powoduje chorobę COVID-19.

wirus covid 19
szkoła podczas pandemii

Początek pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie i w Polsce. Ważniejsze daty.

Ze względu na spowodowanie przez wirusa stanu zagrożenia zdrowia publicznego, 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię.

13 marca 2020 roku na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego, a 20 marca 2020 w Polsce, na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia, ogłoszono stan epidemii.

Jakie są objawy zakażenia wirusem SARS-Cov-2 u dorosłego człowieka? Czy przebieg zakażenia u dzieci różni się? Jakie są grupy ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia u dzieci?

Droga zakażenia koronawirusem jest to droga kropelkowa od osoby zakażonej, chorej na osobę zdrową. Do zakażenia dochodzi zatem drogą wziewną oraz przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną (np. podanie ręki) lub z przedmiotami z jej otoczenia. Ryzyko zakażenia rośnie jeśli kontakt trwa powyżej 15 minut i znajdujemy się w odległości mniejszej niż 2 metry w jednym pomieszczeniu. Wirus pozostaje zjadliwy na przedmiotach zanieczyszczonych wydzieliną z dróg oddechowych osoby chorej przez 4-24 godziny, w zależności od rodzaju powierzchni.

U dzieci objawy choroby COVID-19 są podobne do tych obserwowanych u dorosłych, lecz zwykle łagodniejsze. U dorosłych klasycznie zakażenie tym wirusem doprowadza do śródmiąższowego zapalenia płuc o często ciężkim przebiegu, mogącego doprowadzić do ostrej niewydolności oddechowej. Jednak z obserwacji wynika, iż dzieci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusowym mają często łagodniejszy przebieg choroby.

Objawy u dzieci zdrowych przypominają objawy przeziębienia, są podobne do grypy i rzadziej bywają stwierdzane zmiany w obrazie RTG płuc czy w badaniach laboratoryjnych. Okres wylęgania choroby szacuje się na 2-14 dni od kontaktu.

rozsiewanie wirusa covid drogą kropelkową
dziecko chore na covid

Objawy najczęściej występujące u dzieci to:

 • gorączka, często nie przekraczająca 39 stopni Celsjusza;
 • katar, zatkany nos;
 • suchy kaszel, bardzo rzadko duszność, czyli przyspieszony, spłycony oddech;
 • ból gardła, głowy, mięśni, ogólne rozbicie i zmęczenie;
 • biegunka i wymioty występujące szczególnie u dzieci do ukończenia 12. miesiąca życia;
 • praktycznie nie opisuje się u dzieci utraty węchu i smaku, co często jest pierwszym i dominującym objawem zakażenia u dorosłych.

Koniecznie należy wspomnieć, iż przebieg zakażenia u dzieci może być zupełnie bezobjawowy, co ma ogromne znaczenie w transmisji i przenoszeniu wirusa na osoby starsze i ich opiekunów. Dlatego tak ważna, szczególnie w przypadku dzieci, jest profilaktyka przeniesienia zakażenia przez czynności takie jak:

 • odpowiednia higiena rąk, częste i dokładne ich mycie oraz systematyczna dezynfekcja. Unikanie dotykania okolic twarzy;
 • prawidłowe nawyki podczas kichania czy kaszlu, czyli zasłanianie ust zgiętą w łokciu ręką;
 • systematyczne mycie i dezynfekcja powierzchni domowych i przedmiotów codziennego użytku;
 • zasłanianie twarzy i nosa poprzez prawidłowo używane, najlepiej jednorazowe, atestowane maski;
 • zachowane dystansu społecznego, czyli odległości minimum 1,5-2 metrów.

Jakie są czynniki ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci i dorosłych?

Do czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 należą:

 • wiek poniżej 12. miesiąca życia (czyli noworodki i niemowlęta, szczególnie poniżej 3. miesiąca życia) oraz wiek powyżej 60 lat;
 • otyłość, również u dzieci;
 • choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, astma, choroby przewlekłe płuc, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, inne choroby wielonarządowe, podawanie niektórych leków zmniejszających odporność (immunosupresyjnych);
 • u dzieci wymienia się również dodatkowo wrodzone wady metabolizmu, wady serca, niedobory immunologiczne, wady genetyczne.
dziecko chore na covid przyjmuje tlen
pobieranie próbki na covid od dziecka

Jakie są obecnie metody potwierdzające zakażenie SARS-CoV-2?

Obecnie uznanymi metodami diagnostycznymi w przypadku podejrzenia zachorowania dziecka na COVID-19 są:

 • metoda molekularna RT-PCR (real time-PCR), czyli metoda pozwalająca wykryć materiał genetyczny wirusa z próbki pobranej z wymazu z nosogardła dziecka. Wynik zwykle otrzymujemy po 24-48 godzinach;
 • szybki, kasetkowy test antygenowy wykonywany również z próbki pobranej podczas wymazu z nosa dziecka. Wynik dostępny jest w przeciągu 10-15 minut od wykonania testu.

Leczenie COVID-19 u dzieci

Dzieci chorujące w sposób bezobjawowy nie wymagają leczenia, jedynie izolacji domowej przez okres minimum 10 dni. Dzieci wykazujące skąpe, łagodne objawy pozostają w domu pod opieką swojego lekarza pediatry i są leczone jedynie objawowo oraz, tak samo jak w przypadku bezobjawowego przebiegu choroby, obowiązuje izolacja domowa. Cięższe przypadki charakteryzujące się wysoką gorączką, dusznością, spadkami saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem, powinny być kierowane do pediatrycznych oddziałów szpitalnych specjalnie przygotowanych do leczenia chorych z COVID-19. Tam lekarze zadecydują o najwłaściwszym leczeniu i ewentualnej konieczności podawania dziecku tlenu i innych leków.

chore na covid dziecko na kwarantannie domowej
mama karmi noworodka piersią

Karmienie piersią noworodka w sytuacji zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

W obecnej chwili Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca rozpoczynanie oraz kontynuowanie karmienia piersią noworodków i niemowląt, których matki są podejrzane lub zakażone SARS-CoV-2. Nie ma dowodów, aby wirus przenikał do pokarmu kobiecego, ani nie udowodniono zakażeń do których doszłoby w ten sposób. Jednak sytuacja ta wymaga dalszej obserwacji i aktualizacji zaleceń.

Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 u dzieci

Obecnie dostępne szczepionki nie będą zarejestrowane dla dzieci poniżej 16. roku życia, gdyż dotąd nie przeprowadzono badań ich skuteczności w tej grupie pacjentów. Pozostałe szczepienia ochronne u dzieci powinny być wykonywane zgodnie z kalendarzem szczepień. Warto zadbać o szczepienie osób dorosłych, ponieważ w ten sposób zmniejszymy również ryzyko zakażenia dzieci.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady