Atopowe Zapalenie Skóry dotyka osób w różnym wieku, zarówno najmniejszych dzieci, jak i dorosłych. Choroba ta jest przewlekłą, trudną do leczenia, uciążliwą i niekiedy stygmatyzującą dolegliwością. Niestety AZS jest również nieuleczalną chorobą skóry o podłożu immunologicznym i może być genetycznie uwarunkowana. Zrozumienie chorego i jego potrzeb jest niezmiernie istotne dla powodzenia leczenia. Przebieg AZS mogą zaostrzać czynniki psychologiczne w tym stres, u dziecka również ten związany z przedszkolem czy pójściem do szkoły. Cierpiące na AZS dzieci potrzebują odpowiedniej opieki oraz wsparcia zarówno ze strony rodziców, jak i opiekunek i nauczycieli.

Dziecko z AZS może być bardziej niegrzeczne, poddenerwowane, mieć kłopoty z koncentracją, gdyż odczuwa przewlekle dokuczliwy świąd skóry. Wpływa to na efektywność wyników w nauce oraz może również mieć odzwierciedlenie w gorszych relacjach społecznych. Warto podkreślić, że otoczenie powinno mieć świadomość, że jest to choroba, którą nie można się zarazić i pomimo niekiedy złego wyglądu skóry nie jest zakaźna. Edukacja osób z najbliższego otoczenia dziecka jest bardzo istotna, aby nie odczuwało ono izolacji, odrzucenia, a otrzymywało wsparcie i odpowiednią pomoc i opiekę. Pacjenci z ciężkim przebiegiem AZS mogą być narażeni nawet na depresję, czemu należy zapobiegać poprzez odpowiednie wsparcie otoczenia.

Czym jest AZS?

Atopowe Zapalenie Skóry, w skrócie AZS, jest jedną z chorób atopowych. Jest przewlekłą, nawracającą chorobą skóry, która charakteryzuje się czerwonymi, łuszczącymi, szorstkimi i zmianami, ogólną suchością i swędzeniem skóry. Zmiany mają typową lokalizację w zależności od wieku. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Osoby z AZS zmagają się na co dzień z ciągłym, dokuczliwym świądem.

. Drapanie jest jednym z typowych objawów występujących szczególnie u dzieci. Niestety poprzez wtórne od drapania uszkodzenie naskórka stan skory zwykle mocno się pogarsza. Pacjenci ci zmagają się z błędnym kołem świądu. Uszkodzenie naskórka może prowadzić do nasilania się stanu zapalnego oraz wtórnych zakażeń bakteryjnych lub wirusowych skóry. Szacuje się, że w Polsce dotkniętych tą chorobą jest około 1 milion ludzi, czyli co piąte dziecko i co dwudziesty dorosły. Obserwuje się również tendencje do zwiększania się diagnozowania nowych przypadków zachorowań.

Co jest przyczyną AZS?

Jest to choroba bardzo złożona. Układ immunologiczny chorego nadmiernie reaguje na obecne w otoczeniu alergeny pokarmowe lub wziewne, substancje kontaktowe (np. lateks), konserwanty, kosmetyki, substancje chemiczne, sierść zwierząt i inne. Dochodzi do zaburzenia równowagi czynników zapalnych obecnych w skórze oraz skład płaszcza lipidowego skóry jest nieprawidłowy. Czynnikami drażniącymi mogącymi mieć ogromny wpływ na stan skóry są między innymi:

  • temperatura otoczenia – zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska
  • pot
  • słońce
  • zwierzęta i ich sierść
  • kontakt z wodą np. na basenie
  • substancje chemiczne obecne w kosmetykach, mydłach, farbach, klejach, lakierach
  • kurz w meblach, dywanach i wykładzinach, pyłki oraz zanieczyszczenie powietrza
  • ubrania szczególnie zawierające ciemne barwniki, nie przewiewne lub sztuczne tkaniny. Atopik najlepiej będzie się czuł w ubraniach w jasnych, bądź pastelowych kolorach, a odzież powinna być wykonana w 100% z włókiem bawełnianych, lnianych lub jedwabnych. Aby pomóc w opanowaniu uporczywego świądu, szczególnie występującego wieczorem i w nocy zaprojektowano specjalistyczną, leczniczą odzież. Ubranka te mają dość ściśle opasywać skórę pacjenta oraz mogą być stosowane jako opatrunki suche lub mokre. Dobrze jest uprzedzić opiekunów lub nauczycieli, że dziecko posiada taką odzież, gdyż czasem konieczna jest pomoc drugiej osoby, aby taki strój zdjąć lub założyć.

Dziecko z AZS w przedszkolu lub szkole

W przypadku dziecka z AZS, opiekunowie powinni być w kontakcie z personelem przedszkola czy szkoły, aby przekazać najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania dziecka i jego odmiennych potrzeb w zakresie pielęgnacji skóry. Dobrze, aby personel wiedział również na co źle reaguje skóra danego atopika, aby unikać czynników drażniących. Ponieważ wygląd skóry może być niekiedy nieestetyczny (na skórze mogą być widoczne ślady po zadrapaniach, zaczerwienienia, rany bądź łuszczący się naskórek), warto przeprowadzić rozmowę edukacyjną również z rówieśnikami dziecka. Nauczyciel powinien brać pod uwagę szczególne potrzeby dziecka z AZS. Dla przykładu, po lekcji wychowania fizycznego czy innych zajęciach ruchowych dziecko powinno mieć możliwość umycia się swoimi, specjalistycznymi preparatami oraz zastosowania odpowiedni dla jego skóry emolientu.

Kuchnia również ma znaczenie, dlatego warto zadbać o hipoalergiczną dietę podczas przebywania w przedszkolu lub szkole. Pomoce naukowe czy zabawki też mogą być wykonane z ekologicznych, nie drażniących materiałów. Jeżeli istnieje konieczność podawania dziecku leków zaleconych przez lekarza w trakcie zajęć, placówka dydaktyczna powinna udostępnić taką możliwość. Lek może podać pielęgniarka lub opiekun czy nauczyciel po przejściu przeszkolenia. Wymagane jest przedstawienie przez rodziców zlecenia lekarskiego zawierającego diagnozę, nazwę leku oraz sposób jego dawkowania.

Spotkanie rodzica z nauczycielem/wychowawcą

Rozmowa o chorobie dziecka jest niezmiernie istotna. Ważne, aby wychowawca wiedział na jakie schorzenie choruje dziecko, jakie są jego objawy oraz co nasila występowanie objawów. Dobrze poinformować nauczyciela o emolientach i lekach przyjmowanych przez dziecko. Kuchnia lub firma cateringowa powinna mieć pełną informację o wykluczeniach w diecie dziecka. Dziecko powinno mieć swoje specjalne preparaty i emolienty, które stosuje podczas pobytu w placówce. Warto uczulić nauczyciela, aby przeprowadził rozmowę edukacyjną z rówieśnikami dziecka, aby zapobiec stygmatyzacji ze względu na wygląd skóry.

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady