Egzema – sos dla podrażnionej skóry

Co to jest egzema i czy jest zaraźliwa? Egzema, znana też jako wyprysk, to stan zapalny skóry o charakterze ostrym lub przewlekłym (częściej). Egzema dłoni lub innych części ciała jest problemem bardzo powszechnym, a w samych Stanach Zjednoczonych boryka się z nią ponad 30 milionów ludzi. Chociaż przyczyny egzemy nie zawsze są oczywiste, wiadomo, że mogą wywołać ją alergeny i substancje drażniące. Przeczytaj, jak leczyć egzemę i troszczyć się na co dzień o skórę dotkniętą wypryskiem.

Egzema – objawy

Egzema na twarzy, dłoniach, powiekach, plecach – wyprysk może objawiać się różnie u poszczególnych osób. Różnice te dotyczą zarówno umiejscowienia objawów, jak i ich nasilenia, są też widoczne w przypadku egzemy u dzieci i dorosłych. Możemy jednak mówić o pewnych uniwersalnych objawach, charakterystycznych dla egzemy. Jednym z nich jest świąd skóry. Przeważnie ma niewielkie lub średnie nasilenie, chociaż zdarza się, że jest bardzo intensywny, a pocieranie i drapanie zmian (czasami aż do krwi) zaostrza stan zapalny. Oprócz tego egzema skóry objawia się jej nadmiernym przesuszeniem i zaczerwienieniem. Na zajętym wypryskiem obszarze skóra staje się szorstka, łuszczy się, czasami pojawia się wysypka, której towarzyszą pęknięcia i wysięki. Stan zapalny objawia się też miejscowym obrzękiem. Nie u każdej osoby występują jednak wszystkie możliwe sygnały świadczące o egzemie. Najlepszym sposobem, aby ją zdiagnozować, jest wizyta u dermatologa, który też doradzi najlepiej, jak przynieść skórze ukojenie.

Egzema – czy można się zarazić wypryskiem?

Stan zapalny skóry, pęknięcia i wysięki mogą kojarzyć się z chorobą zakaźną. Jeśli masz w otoczeniu osobę z egzemą, nie musisz się jednak obawiać o swoje zdrowie, bo nie można się nią zarazić – to potwierdzone!

Egzema – leczenie

Chociaż nie ma sposobu na wyleczenie przyczyn wyprysku, istnieją leki, zabiegi oraz domowe sposoby na egzemę, które pomagają radzić sobie ze zmianami skórnymi. Co na egzemę jest najbardziej skuteczne? To zależy od danego przypadku, bo sposób terapii powinien być dobrany indywidualnie, ze względu na przebieg choroby u danego pacjenta. W leczeniu objawów stosowane są leki działające miejscowo (na receptę lub bez), leki doustne albo wilgotne okłady: najpierw na zmienione chorobowo miejsca aplikuje się krem na egzemę z kortykosteroidami, potem przykrywa się skórę mokrym bandażem, a następnie – suchym. Opinią skutecznej metody łagodzenia wyprysku cieszy się też fototerapia. Leczenie egzemy powinno być uzupełnione codziennym dbaniem o kondycję skóry.

Egzema u niemowlaka, starszego dziecka, osoby dorosłej – jak wspierać skórę na co dzień?

Bez względu na to, czy twoim problemem jest egzema między palcami, czy bardziej rozległe zmiany na ciele, warto zafundować skórze profesjonalną ochronę. Z myślą o potrzebach przesuszonej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry powstał intensywnie natłuszczający preparat 3 w 1 Emotopic. Ma unikalną formułę, umożliwiającą stosowanie go podczas kąpieli, do mycia ciała oraz natłuszczania skóry. Preparat wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i różnych postaci kontaktowych zapaleń skóry, wspierając jej funkcje barierowe i kojąc podrażnienia. Pamiętaj, że właściwa ochrona i profilaktyka powinny iść w parze i być systematyczne, a zabiegi natłuszczające warto fundować skórze nawet wtedy, gdy objawy nie są nasilone.

Egzema – jak „leczyć” wyprysk za pomocą technik relaksacyjnych?

Stres jest jednym z najczęściej wymienianych czynników zaostrzających egzemę. Dlatego farmakoterapię i codzienną pielęgnację najlepiej jest uzupełnić stosowaniem technik relaksacyjnych. Które z nich warto wypróbować? Sprawdź, jakie efekty może dać medytacja, joga, tai-chi, ćwiczenia oddechowe albo biofeedback. Na liście dobrych sposobów na stres są też muzykoterpia i wizualizacje. Umiejętność radzenia sobie z nerwami może odbić się korzystnie nie tylko na stanie skóry, ale też ogólnej kondycji organizmu, więc im szybciej zaczniesz praktykować techniki relaksacyjne, tym lepiej.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady