Gdy na dworze robi się chłodno, czyli jak dbać o ubiór dziecka jesienią i zimą

Już ciepłe lato i sezon urlopowy zakończyły się na dobre. Nastaje zmienna, chłodna, czasem wietrzna jesienno-zimowa aura. Rano i wieczorem temperatura spada, ale w ciągu dnia niekiedy robi się dość ciepło i słoneczko dopisuje. Od początku września przedszkolaki i żłobkowicze wrócili do wspólnych zabaw z rówieśnikami, a place zabaw zapełniły się mamami z mniejszymi pociechami.  Wyzwanie dla rodziców może stanowić zarówno właściwy ubiór dziecka w takich warunkach, jak i zapewnienie odpowiedniej ochrony wrażliwej skóry o tej porze roku.  Idealnie byłoby uniknąć zarówno nadmiernego przegrzania, jak i zmarznięcia dziecka. Bardzo wrażliwa skóra, szczególnie dziecka ze skórą bardzo wrażliwą, czy z współistniejącą atopią, może zareagować przesuszeniami i podrażnieniem na rozpoczęcie sezonu grzewczego, wiatr, chłód i jesienne promienie słońca.

Najlepiej ubierać „na cebulkę”

Strój małego dziecka powinien być przede wszystkim wygodny zarówno dla opiekunów jak i samego malucha. Najlepszym sposobem na kaprysy pogodowe i  zmienną temperaturę w ciągu dnia jest ubiór składający się z kilku cienkich warstw. Kiedy zrobi się cieplej w środku dnia łatwo można wówczas zdjąć wierzchnią warstwę odzieży np. ocieplaną, pikowaną kamizelkę podczas ruchu na placu zabaw. Podczas biegania i wytężonego ruchu maluszkowi wystarczy cienki polar czy grubsza bluza założona pod jej spodem. W ten sposób unikniemy przegrzania  i spocenia, co w efekcie mogłoby doprowadzić do przeziębienia.

Ciepłe i wygodne buciki

Ważnym elementem stroju dziecka na chłodniejsze dni są oczywiście nowe, lekkie, ale ciepłe buty. Warto zwrócić uwagę na to, aby materiał, z którego wykonane jest obuwie, chronił przed chłodem, był nieprzemakalny, z odpowiednio dobraną membraną. Podeszwa powinna być nieco grubsza dla lepszej izolacji i utrzymania ciepła oraz mieć właściwości antypoślizgowe. Buciki najlepiej dobrać rozmiarem z pomocą doświadczonego sprzedawcy. Nie poleca się kupowania obuwia ze znacznym „zapasem”, gdyż stopa w nich bardziej marznie oraz niepotrzebnie się suwa. Każdy rodzic zapewne zgodzi się, że najwygodniejsze zapięcie dla ruchliwego przedszkolaka to tradycyjny rzep, choć suwaki również się sprawdzą.

Wybieramy stroje luźne i wygodne, z naturalnych tkanin

Dla dziecka liczy się nie tylko wygląd i elegancja, ale również funkcjonalność odzieży. Skóra dziecka z problemami skórnymi czy nadwrażliwością najlepiej będzie tolerowała ubranka z włókien naturalnych, oddychających, np. dobrej jakości bawełny. Wygodniejsze będą spodenki czy legginsy z gumką w pasie niż suwakami, guziczkami czy paskiem. Bluzeczki również powinny być z miękkiej bawełny, raczej bez guzików, suwaków i drażniących metek. Szczególną uwagę warto zwrócić na pierwszą warstwę przylegającą do ciała, aby była ciepła, ale miękka i oddychająca.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady