Podczas tej wyjątkowej i niecodziennej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na całym świecie zmuszeni jesteśmy do codziennego funkcjonowania w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Wiele już wiemy na temat koronawirusa, ale również bardzo wiele jeszcze pozostaje do potwierdzenia, zbadania i obserwacji. Wszyscy czekamy również na szczepionkę, nad którą pracuje wielu naukowców w laboratoriach całego świata.

Co to jest pandemia?

Pandemia to nie to samo co epidemia. Epidemia to występowanie w określonym czasie i na określonym terenie przypadków zachorowań na chorobę zakaźną, czyli jest to termin określający sytuację lokalną, ograniczoną do danego obszaru. Kiedy jednak choroba zakaźna obejmuje znacznie większy obszar – wiele krajów na wielu kontynentach, mówimy już o pandemii. Poprzednie pandemie dotyczyły zwykle grypy. W 1918 roku pandemię grypy hiszpanki wśród ludzi wywołał wirus grypy ptaków A/H1N1. Śmiertelność była wysoka, a pandemia zabiła ok. 50 milionów ludzi, głównie w wieku 20-40 lat. Do dziś uważana jest za najcięższą pandemię w historii.

Co oznacza skrót COVID-19?

Nazwa COVID-19 została oficjalnie ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i określa chorobę wywołaną przez koronawirus z Wuhan (2019-coV), czyli Corona-Virus-Disease-2019.

Co wiemy o koronawirusie SARS CoV-2?

Koronawirus dotarł z Azji do Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Afryki. Epidemia rozpoczęła się w grudniu 2019 roku w Wuhan, w Chinach. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową, czyli bezpośrednio przez kontakt z wydzielinami (kichanie, kaszel, ślina) i wydalinami (mocz i kał) chorej osoby. Do zakażenia może również dojść poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przez wydzieliny chorej osoby powierzchniami. Koronawirus 2019-nCoV należy do rodziny koronawirusów (coronaviridae) powodujących głównie zakażenia dróg oddechowych. Prawdopodobnie u dzieci poniżej 1. roku życia może również wywoływać biegunkę. U człowieka zakażenie tym wirusem może być bezobjawowe, lecz może także prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc z objawami niewydolności oddechowej. Typowe objawy zakażenia dotyczą układu oddechowego i są to:

 1. kaszel, zwykle suchy
 2. duszność
 3. gorączka

Dodatkowo objawami towarzyszącymi mogą być złe samopoczucie, bóle mięśni, głowy, krwioplucie, rzadko biegunka (2%). Okres wylęgania choroby to 2 do 14 dni po zakażeniu. Obecnie nie dysponujemy lekiem przyczynowym ani szczepionką przeciwko koronawirusowi. Na podstawie danych pochodzących z Chin wiemy, że najczęściej (87%) chorują osoby w wieku 30-79 lat, tylko 8% dotyczyło zachorowań osób w wieku 20-29 lat. Osoby po 70. roku życia stanowiły 3% zakażeń. W 14% zachorowań stwierdzono przebieg ciężki. Śmiertelność wśród wszystkich zakażonych w Chinach wynosiła 2-3%, jednak największa jest wśród osób starszych i sięgała nawet 14%. Jest to związane z występowaniem w tej grupie wiekowej chorób współistniejących, takich jak choroby układu krążenia, przewlekłe choroby układu oddechowego, cukrzyca, nowotwory. W tym miejscu warto dodać iż śmiertelność w przebiegu grypy sezonowej wynosi 0.1-0.5%.

Koronawirus z Wuhan – podstawowe zasady ochrony

Skoro wiemy, że wirus przenosi się głównie drogą kropelkową łatwiej jest nam zakażenia uniknąć przestrzegając określonych zasad higieny. Aktualnie dostępna wiedza pozwala stwierdzić iż wirus może przetrwać na powierzchni przedmiotów ok. kilku do kilkunastu godzin. Szczęśliwie, zwykłe środki dezynfekcyjne dostępne w gospodarstwach domowych skutecznie eliminują wirusa.

Oto kilka podstawowych zasad ochrony przez zakażeniem:

 • ponieważ nie ma szczepionki ani leku, najważniejsze jest unikanie kontaktu z wirusem;
 • przestrzeganie zaleceń władz dotyczących podróżowania;
 • pozostanie w domu, unikanie zbiorowisk ludzkich, imprez masowych, tłocznych galerii handlowych, komunikacji miejskiej;
 • przestrzeganie kwarantanny.

Stosowanie środków higieny takich jak:

  1. Częste mycie rąk wodą z mydłem lub innym środkiem na bazie alkoholu zabijającym wirusy. Całkowity czas mycia rąk powinien wynosić minimum 30 sekund. Należy zwrócić przy tym szczególną uwagę na technikę mycia rąk w tym dokładne mycie przestrzeni międzypalcowych oraz kciuka. Na stronach internetowych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępne są odpowiednie infografiki ułatwiające skuteczne mycie rąk.
  2. Zasady higieny układu oddechowego – gdy kichasz lub kaszlesz zasłoń usta i nos zgiętym w łokciu ramieniem lub jednorazową chusteczką. Zużytą chusteczkę natychmiast po użyciu wyrzuć do kosza i umyj lub zdezynfekuj ręce.
  3. Unikaj dotykania nosa, oczu, ust.
  4. Osoba z objawami kaszlu, gorączki, trudnością w oddychaniu powinna skontaktować się telefonicznie z najbliższą Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną lub Izbą Przyjęć Szpitala Zakaźnego.
  5. W miejscach publicznych noś maseczkę zakrywającą dokładnie nos i usta.
  6. Dezynfekcja powinna mieć miejsce po każdym kontakcie rąk z powierzchniami powszechnego użytku, przed i po dotknięciu maseczki w celu jej prawidłowego założenia lub zdjęcia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała przepis na samodzielne wykonanie płynu do dezynfekcji rąk. Instrukcja dostępna jest pod linkiem.

Jak prawidłowo używać maseczek ochronnych?

Przed założeniem maseczki umyj dokładnie ręce lub je zdezynfekuj środkiem na bazie alkoholu. Załóż ją szczelnie na usta i nos. Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli jej dotkniesz ponownie zdezynfekuj ręce. Wymiana maski powinna nastąpić po 2-3 godzinach jej noszenia lub wcześniej, gdy jest wilgotna. Nie używaj wielokrotnie masek jednorazowych. Aby zdjąć prawidłowo maskę należy chwycić ją od tyłu za wiązanie lub gumki. Maski jednorazowe wyrzucamy, a maski wielokrotnego użytku pierzemy w wysokiej temperaturze i jeśli są do tego przeznaczone prasujemy gorącym żelazkiem. Jeśli zdejmujemy maskę wielorazową poza domem nie wkładajmy jej do kieszeni, tylko owińmy w woreczek foliowy.

Higiena podczas pandemii

Poprzez ostatnie tygodnie wszyscy nauczyliśmy się żyć w nowej, odmiennej, zdominowanej przez czynnik zakaźny rzeczywistości. Rutyną stała się ciągła higiena rąk, zakładanie maseczek ochronnych, izolacja społeczna oraz powszechne stosowanie środków dezynfekujących ręce na bazie alkoholu. Codzienny kontakt skóry ze środkami myjącymi i dezynfekującymi sprawia iż skóra staje się przesuszona i podrażniona. Wówczas przydatne stają się preparaty nawilżająco-natłuszczające, a wyjątkowo pomocne są emolienty.

Życzę wszystkim dużo zdrowia!

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady