Wychowanie dziecka – projekt na wiele lat. Satysfakcja i trudności życia codziennego rodziny.

Proces wychowania dziecka zaczyna się w momencie jego przyjścia na świat. Jest to proces długotrwały i wymagający sporych umiejętności oraz codziennego nakładu sił. Rodzicielstwo może być z jednej strony bardzo satysfakcjonujące, a drugiej strony niekiedy trudne i frustrujące. Takie są cienie i blaski bycia rodzicem. Zasady moralne, odróżnianie dobra od zła czy funkcjonowanie w grupie społecznej wynosi się z domu. Ciepły, uczciwy, otwarty, pełny zrozumienia dom to podstawa do wychowania szczęśliwego, pewnego siebie człowieka. Warto pamiętać, że psychika dziecka jest niezwykle wrażliwa i dlatego tym bardziej proces wychowawczy powinien być staranny, przepełniony miłością i zrozumieniem. Nie jest to łatwe przy obecnym tempie życia. Ale warto się na chwilę zatrzymać, aby wychować szczęśliwego, pewnego siebie młodego człowieka.

Ważne są zasady i jakość czasu spędzonego wspólnie z rodziną

Każdy człowiek od początku uczy się jak funkcjonować w grupie, klasie, społeczeństwie. Ludzie nie rodzą się dobrzy czy źli. To, co zdarzy się w ich życiu, determinuje kim się staną i jakimi postawami będą się kierowali. Podstawowych zasad moralnych uczy dom pełen miłości, szacunku i poczucia bezpieczeństwa. Nie ma rodziny i wychowania bez poświęcania czasu i uwagi. To niezmiernie ważne, aby spędzać razem jakościowy czas na wspólnych zabawach, podróżach, grach, czytaniu, nauce, gotowaniu, po prostu byciu razem. Nowa zabawka czy gadżet nie będą nigdy ważniejsze od stuprocentowej obecności rodzica. Dziecko doceni, że jest słyszane i słuchane przez rodzica. To da mu poczucie, że jego emocje i potrzeby są ważne. Nie wystarczy tylko zakazać, warto wytłumaczyć, dlaczego należy postąpić tak a nie inaczej. Dzieci rozumieją o wiele więcej niż nam się początkowo wydaje. Rozmowa dostosowana komunikatem do wieku i sytuacji bardzo ułatwi budowanie właściwej relacji z dzieckiem. Mówmy tak, żeby dziecko chciało nas słuchać.

Przydatne wskazówki dla rodzica

Na temat wychowywania dzieci napisano wiele tomów poradników, przeprowadzono wiele badań i eksperymentów psychologicznych. Nie ma jednej, słusznej metody wychowawczej, uniwersalnej dla każdej rodziny. Jednak wartościami czy filarami, którymi warto się kierować są:

  • troska o drugiego człowieka, traktowanie go z empatią, szacunkiem i życzliwością, niezależnie od wieku, płci, przekonań, pozycji społecznej czy innych różnic;
  • miłość, którą wyrażają gesty i słowa każdego dnia;
  • wdzięczność i umiejętność wyrażania wdzięczności;
  • dbałość o pozytywne i trwałe relacje w rodzinie, wśród rówieśników, przyjaciół;
  • bycie moralnym wzorem dla dziecka, gdyż dzieci to świetni obserwatorzy i powielają schematy zachowań i sposobów radzenia sobie przekazywanych przez rodzica;
  • konstruktywne, sprawne mechanizmy radzenia sobie z negatywnymi i stresującymi emocjami. Warto wpajać je dziecku od najmłodszych lat, gdyż nikt z nas nie uniknie życiowych trudności czy rozczarowań.

Ważne są granice, gdyż dają poczucie bezpieczeństwa

Każdy z nas zna zasadę, iż w procesie wychowania dziecko nie powinno otrzymywać tego co chce, tylko to, czego potrzebuje. Choć nie zawsze jest to łatwe do uzyskania, przynosi ogromne korzyści. W tą zasadę wbudowane jest stawianie wyraźnych, jasnych i zrozumiałych granic, których dziecku nie wolno przekraczać. Łagodne, stanowcze, konsekwentne ich egzekwowanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz uczy samokontroli i rozładowywania trudnych emocji. Dziecko powinno wiedzieć, dla jakich zachowań nie ma akceptacji i przyzwolenia rodzica (zalicza się do nich choćby krzywdzenie innych). Od początku warto dawać przykład traktowania siebie i otoczenia z szacunkiem i miłością. Pamiętajmy, że nikt nie jest nieomylny. Dziecko z pewnością doceni również, jeśli rodzic, który popełnił błąd, będzie potrafił przeprosić i go naprawić. To daje podstawę do budowania relacji z ludźmi opartej na prawdziwych, szczerych uczuciach.

Trudne emocje - jak je poskromić?

Każdy je ma, dzieci również. Towarzysząc im każdego dnia, pozwalajmy naszym pociechom odczuwać każdy rodzaj emocji, również tych złych, negatywnych, takich jak złość czy agresja. Pomóżmy dziecku nauczyć się je rozładowywać. Krzyk, płacz, zdenerwowanie, strach też są potrzebne. Pamiętajmy, że dzieckiem mogą targać emocje skrajne. Istnieją sposoby na ich rozładowywanie lub przekierowywanie. Warto zatem poczytać nieco poradników psychologicznych na ten temat lub udać się na specjalne kursy kompetencji i umiejętności rodzicielskich. Jeśli dziecko nadmiernie przeżywa różne emocje, a my nie czujemy się na siłach jemu i sobie pomóc, należy zgłosić się po poradę do psychologa dziecięcego.

Błędy wychowawcze - zawsze będą

Oczywiście nie sposób jest wymienić wszystkich pułapek, które czekają na rodzica. Jednak spróbujmy wymienić kilka z nich: dziecko zawstydzane uczy się poczucia winy, dziecko traktowane z agresją uczy się wrogości i walki, dziecko nadmiernie krytykowane uczy się źle myśleć o sobie i zaniża swoje poczucie własnej wartości, dziecko, które doświadcza kpin, uczy się nieśmiałości lub odreagowuje agresją na otoczeniu. Mechanizmy te potrafią jednak działać również w drugą stronę: dziecko wychowywane w atmosferze zachęty uczy się swojej wartości i śmiałości, dziecko traktowane uczciwie uczy się sprawiedliwości, dziecko akceptowane, otoczone ciepłem i miłością uczy się w przyszłości budować satysfakcjonujący dla siebie związek.

Dobre rady otoczenia nie zawsze chciane przez nas.
Jak sobie z nimi poradzić?

Rodzicielstwo jest wielką przygodą, która daje mnóstwo satysfakcji. Wiele osób z otoczenia będzie dawało rodzicom rady, chcąc – często w dobrej wierze – podzielić się swoim doświadczeniem. Jeśli niektóre są warte uwagi i zastosowania to dobrze, pamiętajmy jednak, że możemy się do nich nie zastosować i asertywnie odmówić. To rodzic wie najlepiej, co jest dobre dla jego dziecka, gdyż to on jest z nim najczęściej i najwięcej. Za dobrą radę warto zawsze uprzejmie podziękować, jednak nie ma obowiązku stosowania się do niej. Przykładowo można ująć to w ten sposób: „dziękujemy, pomyślimy nad tym i weźmiemy pod uwagę na przyszłość, jednak obecnie wydaje się, że postąpimy inaczej, gdyż tak podpowiada instynkt rodzicielski”. Na pewno żadna osoba z otoczenia nie poczuje się na długo urażona i z czasem podejdzie do tego ze zrozumieniem.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady