Mało kto wie, że skóra dziecka osiąga strukturę podobną do skóry dorosłego dopiero w wieku 2–3 lat1. Jest bardziej uwrażliwiona i narażona na podrażnienia czy przesuszenie. To wystarczający powód, dla którego troska o nią musi być niezwykle uważna i delikatna. Jak ją prowadzić? Jakie preparaty wykorzystać? Podpowiadamy.

Troska o skórę noworodka – najważniejsze zasady

Wiesz już, że skóra noworodka jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Warto również pamiętać, że dużą grupę maluchów dotyka atopowe zapalenie skóry – ta dermatoza zaczyna się w pierwszych 6 miesiącach życia aż u 45% osób chorujących na AZS2, a możliwa do diagnozy jest już po ukończeniu 4. miesiąca. Dlatego rodzice powinni zadbać o szczególnie uważną dbałość o skórę swojego dziecka już od pierwszych dni życia.

O czym warto pamiętać w pierwszej kolejności3?

Codzienne kąpiele maluszka

Noworodki oraz niemowlęta powinny być kąpane regularnie – w zależności od potrzeb i zaleceń lekarza. Pamiętaj, że skóra maleństwa jest wyjątkowo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom — nie tylko przez samą pieluszkę, ale także w kontakcie z moczem i kałem, które mogą działać drażniąco. Uwaga! Jeżeli nie ma wyraźnej potrzeby, nie kąp pociechy częściej niż raz na dobę. Ten zabieg higieniczny przeprowadzany ze zbyt dużą częstotliwością może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia się skóry.

Odpowiedni ubiór niemowlaka

W trosce o bezpieczeństwo skóry noworodka i niemowlaka zwróć też uwagę na to, z jakich tkanin są ubrania maluszka. Powinny być one lekkie, przewiewne, naturalne oraz bezpieczne w kontakcie ze skórą dziecka – zwróć uwagę na certyfikaty, które to potwierdzają. Unikaj również sięgania po odzież z tkanin syntetycznych, a także po zbyt ciasne ubranka.

Właściwa temperatura wody podczas kąpieli

Temperatura wody w wanience powinna wynosić ok. 33-34°C. To wartość neutralna, która będzie przyjemna dla niemowlęcia oraz bezpieczna dla jego skóry. Najlepiej zmierzyć ciepło termometrem, ale można również przeprowadzić test, wkładając do wanienki dłoń albo łokieć – woda nie powinna ani parzyć, ani chłodzić. Wtedy jest odpowiednia.

Uwaga! Równie ważna jest temperatura w łazience. Powinna być odpowiednio wysoka, aby maluszek się nie wyziębił i czuł się komfortowo.

Jakie preparaty są bezpieczne dla skóry noworodka?

Przy codziennej trosce o skórę noworodka czy niemowlaka zwróć szczególną uwagę na to, po jakie preparaty sięgasz. Zwykły żel pod prysznic czy mydło przeznaczone dla dorosłych mogą zawierać składniki, które podrażnią delikatną skórę pociechy.

Rozwiązaniem rekomendowanym przez ekspertów są emolienty przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia. Takie, które zostały opracowane pod nadzorem dermatologów oraz przebadane pod kątem biozgodności. Muszą one zapewniać wysoki stopień tolerancji.

Świadomy wybór preparatów do kąpieli niemowlaka w połączeniu z uważną dbałością o skórę – oto recepta na miękką i gładką skórę oraz pełen komfort maluszka od pierwszych dni życia. Warto pamiętać o tych zasadach i stosować je na co dzień.

Bibliografia:

1. Czarnecka-Operacz M., Jenerowicz D, Pielęgnacja skóry noworodka, kąpiel noworodka i niemowlęcia, Medycyna Praktyczna 2023, dostęp: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-noworodka-kapiel-noworodka-i-niemowlecia

2. Świerczyńska-Krępa M., Aropowe zapalenie skóry (AZS) u dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna2022, dostęp: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory

3. Czarnecka-Operacz M., Jenerowicz D, Pielęgnacja skóry noworodka, kąpiel noworodka i niemowlęcia, Medycyna Praktyczna 2023, dostęp: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-noworodka-kapiel-noworodka-i-niemowlecia

Inne porady