Jak leczyć alergię pokarmową?

W diagnostyce alergii pomocne jest przeprowadzenie odpowiednich badań i testów. W publikacjach alergologicznych eksperci podkreślają, że alergia na owoce może przebiegać  bezobjawowo i przejawić się jedynie obecnością swoistych przeciwciał, bądź dodatnimi próbami skórnymi. Nawet jeśli wynik testów skórnych z alergenami pokarmowymi czy badań z krwi będzie dodatni, nie oznacza to, że dziecko choruje na alergię pokarmową.

Wiadomo, że nie leczy się wyników badań, tylko chorego, a nie jest chorym ten, który nie ma patologicznych następstw choroby. Badania diagnostyczne wykonuje się pomocniczo, w celu ustalenia rodzaju uczulającego pokarmu. Rozpoznanie alergii pokarmowej opiera się przede wszystkim na dobrze zebranym wywiadzie od rodzica lub opiekuna dziecka oraz na objawach stwierdzanych u dziecka.

Dla dziecka jest bardzo ważne to, by nie stosować diet eliminacyjnych bez konieczności, istotne jest to, aby dziecko jadło owoce i warzywa, i to 5 razy dziennie.

Warto pamiętać, że o wiele częstszym i znacznie poważniejszym zagrożeniem dla jedzących owoce są:

  • nieumyte ręce i owoce, szczególnie jagody,
  • zbyt duże ilości zjedzonych owoców.

Niemniej jednak czujność należy zachować – wulkan też czasami wybucha.

Jeśli podejrzewasz alergię na pokarm u dziecka, wyeliminuj go z jego diety do czasu wizyty u lekarza.

Jeśli objawy alergii na pokarm wystąpiły nagle i niespodziewanie w postaci pokrzywki czy obrzęku warg lub twarzy, możesz podać dziecku lek przeciwhistaminowy (w kroplach bez recepty) i natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Przy objawach ciężkich (np. ze strony układu oddechowego) lub wstrząsu anafilaktycznego – natychmiast wezwij Pogotowie Ratunkowe. Tylko podanie adrenaliny może spowodować ustąpienie objawów, zahamowanie dalszej reakcji alergicznej …i uratuje życie dziecka.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady