Jak objawia się alergia pokarmowa?

Objawy alergii pokarmowej pojawiają się najczęściej od kilku minut do 2 godzin od zjedzenia pokarmu, ale mogą też wystąpić dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach od zjedzenia pokarmu.

Zaraz po zjedzeniu uczulającego pokarmu może pojawić się jeden lub kilka z poniższych objawów:

  • pieczenie, mrowienie i swędzenie w ustach;
  • obrzęk warg i powiek;
  • wysypka oraz swędzenie skóry;
  • napadowe kichanie i wyciek wodnistej wydzieliny z nosa;
  • kolkowy ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka.

Do objawów szczególnie niebezpiecznych zaliczamy:

  • trudności w połykaniu i uczucie duszności z powodu obrzęku języka, gardła, krtani;
  • świszczący oddech i trudności w oddychaniu;
  • zasłabnięcie, a nawet utrata przytomności.

Tak ciężka reakcja alergiczna, czyli zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny, zdarza się tylko u 3% spośród wszystkich dzieci z alergią pokarmową. Szczególnie zagrożeni są chorzy na astmę, a do pokarmów najczęściej wywołujących wstrząs należą orzeszki ziemne, sezam, seler, jajo kurze oraz ryby i krewetki. Niekiedy zdarza się, że intensywny wysiłek fizyczny wyzwala wstrząs po zjedzeniu jakiegoś pokarmu.

Alergia pokarmowa może być przyczyną zapalenia błony śluzowej różnych odcinków przewodu pokarmowego, np. żołądka, jelita, czy zarzucania kwaśnej treści żołądka do przełyku (tzw. refluks).

Objawy o charakterze opóźnionym, występujące po kilku godzinach lub dniach od spożycia uczulającego pokarmu, są mało charakterystyczne i nie zawsze powiązane z alergią pokarmową.

Do takich objawów zaliczany jest powszechny u dzieci brak apetytu czy nawracający kaszel. Często występują także bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia oraz biegunki z domieszką śluzu, krwi czy ropy.

Alergolodzy przypuszczają, że alergia pokarmowa o charakterze opóźnionym najczęściej objawia się zmianami skórnymi (suchość, zaczerwienienie, grudki, złuszczanie się naskórka, zadrapania) i jest przyczyną zaostrzenia atopowego zapalenia skóry, szczególnie u niemowląt i małych dzieci, a także u starszych dzieci o szczególnie ciężkim przebiegu AZS.

Badania naukowe wykazały, że powszechnie problem alergii pokarmowej nie jest aż tak straszny jak go podejrzewamy.
Jak to w nauce, wyniki badań są zwykle nieco rozbieżne, ze względu na różnorodność populacji i stosowane metody. Wśród najczęściej występujących alergenów na próżno doszukiwać się naszych owoców sezonowych, co oczywiście nie wyklucza możliwości takiej przyczyny.

Uczulenie na owoce obserwowane jest na szczęście bardzo rzadko. W grupie 110 chorych z nadwrażliwością pokarmową rozpoznaną po 10. roku życia, tylko u 3% po zjedzeniu jabłka stwierdzono wystąpienie objawów chorobowych. Jeśli założymy, że 110 osób zaliczało się do 5% populacji, a 3%
z nich było uczulonymi na jabłko, to co najwyżej 15 osób spośród 10 tysięcy może mieć alergię na jabłka.

Reakcje alergiczne na pozostałe owoce występują rzadziej. Wiadomo także, że u najmłodszych alergie na owoce występują jeszcze rzadziej niż u młodzieży i dorosłych.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja do kąpieli
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelrany szampon kojący
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady