Jak poradzić sobie z ciemieniuchą u dziecka?

Ciemieniucha u niemowlaka, zwana też „czepcem kołyskowym”, przeważnie pojawia się u dzieci w pierwszych tygodniach życia. Choć przyczyny ciemieniuchy nie są do końca jasne, za jej rozwój prawdopodobnie odpowiadają czynniki hormonalne, które powodują nadmierne gromadzenie się łoju. Jak się objawia, czy jest groźna oraz jak pozbyć się ciemieniuchy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Ciemieniucha u dziecka – podstawowe informacje

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jaki preparat na ciemieniuchę pomaga zlikwidować objawy. Nic dziwnego, bo przypadłość ta nie prezentuje się najlepiej, a w niektórych przypadkach powoduje dalsze problemy skórne. Dlatego ważna jest szybka reakcja, a w przypadku nasilonych objawów (rozległa powierzchnia, wysięki) trzeba koniecznie skonsultować się z dermatologiem. Są to jednak sytuacje rzadkie.

Jakie są objawy ciemieniuchy? W jej przebiegu na głowie dziecka (zwykle na ciemiączku) pojawiają się „skorupka” w postaci tłustych łusek i strupów. U części maluchów występuje bardziej zaawansowana postać łojotokowego zapalenia skóry, wówczas objawy rozprzestrzeniają się i zajmują czoło, okolice uszu, policzki, szyję, a zdarza się, że nawet niżej położone obszary ciała. Gdy w grę wchodzą wysięki i stan zapalny, wówczas istnieje ryzyko nadkażeń, są to jednak rzadkie przypadki. U większości niemowląt ciemieniucha nie powoduje powikłań i mija po kilku tygodniach.

Jak się pozbyć ciemieniuchy: codzienne mycie głowy dziecka

Ciemieniucha – jak leczyć? Wśród porad jak zlikwidować ciemieniuchę u niemowląt jedną z najczęstszych jest codzienne mycie główki dziecka po uprzednim nasmarowaniu jej oliwką dla dzieci (powinna pozostać na głowie dziecka co najmniej przez kwadrans, aby mogła zmiękczyć skorupkę). Dobry szampon powinien być hipoalergiczny i bezpieczny dla niemowląt. Idealnie, jeśli zawiera składniki łagodzące suchość, podrażnienie i łupież, wówczas odpowiednio ukoi  i zmiękczy skórę. Preparatem, po który możesz sięgnąć, jeśli twoje dziecko ma ciemieniuchę, jest hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, który ma tak delikatną formułę, że można stosować go już od pierwszego dnia życia, nawet codziennie. Dlatego wybierając go, nie musisz się martwić, że częste mycie głowy dziecka może mu zaszkodzić.

Co na ciemieniuchę? Kilka słów o usuwaniu łusek

Oprócz codziennego mycia główki malca istnieją dodatkowe sposoby na ciemieniuchę, które pomagają złagodzić jej przebieg. Ważnym elementem domowej „terapii” jest systematyczne wyczesywanie łusek i strupów. Trzeba jednak robić to ostrożnie, delikatnie i po wcześniejszym zastosowaniu preparatów zmiękczających, które ułatwią tę procedurę. Do wyczesywania łusek odpowiednia będzie delikatna szczotka dla dzieci. Główki malca nie należy drapać ani szorować.

Ciemieniucha – czy można zapobiegać jej nawrotom?

Na początek dobra wiadomość. Z dużym prawdopodobieństwem raz przebyta ciemieniucha nie powinna nawracać. Jeżeli jednak „czepiec kołyskowy” utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, daje nawroty, a tym bardziej, gdy się rozprzestrzenia, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, który udzieli Ci odpowiednich wskazówek związanych z leczeniem.

Nie ma pewnego sposobu, który pozwala uniknąć ciemieniuchy. Właściwa troska o skórę w trakcie jej trwania zmniejsza jednak ryzyko rozwoju bardziej zaawansowanej postaci. Po jej ustąpieniu myj główkę dziecka co 2-3 dni delikatnym szamponem, który zadba o odpowiednie nawilżenie skóry i pomoże uniknąć podrażnień.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady