Pierwsze dni w przedszkolu lub żłobku to „wielka rewolucja” zarówno dla dziecka, jak i całej rodziny. Do tej pory wychowywało się ono i przebywało w domowym, bezpiecznym środowisku, wśród najbliższych, troskliwych osób. Nie musiało odnajdywać swojego miejsca w większej grupie i poznawać nieznajomych. Uwaga rodziców i opiekunów zwrócona była prawie wyłącznie na dziecku. Żłobek czy przedszkole są czymś nowym, stanowią wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Czy można przygotować dziecko do rozstania?

Na pewno można złagodzić stres związany z rozłąką. Podczas okresu adaptacji maluszek i rodzic mogą zwiedzić i poznać nowy budynek, pierwszą salę, podwórko i plac zabaw, szatnię, toalety oraz zapoznać panie nauczycielki i inne osoby pracujące w placówce. Dość ważne dla dziecka może okazać się wskazanie mu jego własnego miejsca w szatni i sali (własna szafeczka z przydzielonym znaczkiem).

Rytuał pożegnania, który warto stworzyć

Z czasem wypracowany rytuał bardzo ułatwi rozstania i da dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nie warto przedłużać chwil rozstania z dzieckiem – ono i tak nastąpi. Dwa buziaki, dwa przytulenia i idziemy do pani. Warto mieć na uwadze, że wprowadzenie rytuału może nieco potrwać, a zrozumienie przez dziecko, że będzie odbierane o stałej porze może zająć kilka lub nawet kilkanaście dni, które trzeba przetrwać. Z czasem jednak powinno być coraz łatwiej.

Punktualność – bardzo ważna

Odbieranie dziecka o stałej porze z przedszkola daje mu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Dziecko nie znające jeszcze pojęcia czasu, godzin i zegara będzie czuło się znacznie bezpiecznej jeśli regularnie będzie odbierane na przykład po podwieczorku. Unikajmy spóźnień, gdyż każda minuta po podwieczorku może wydawać się dziecku sygnałem porzucenia i odbierać poczucie bezpieczeństwa.

Płacz dziecka - jak sobie z nim radzić?

Niepokój, zdenerwowanie, płacz, kurczowe łapanie się rodzica, tulenie są naturalnymi zachowaniami towarzyszącymi dziecku na początku adaptacji przedszkolnej. Dajmy naszej pociesze na to pozwolenie i czas. W ten sposób wyraża ono swój smutek, bezradność, frustrację i brak cierpliwości.

Kawałek domu, czyli co zabrać ze sobą do przedszkola?

Niektóre placówki pozwalają na przynoszenie ze sobą ulubionej zabawki, pluszaka lub kocyka. W zależności od zwyczajów danego miejsca może ona być zabierana codziennie lub tylko w określone dni tygodnia, np. w piątki. Nauczyciele i opiekunowie poinformują również rodziców, jakie przedmioty są konieczne do przyniesienia, np. pościel, ręcznik, piżamka, przybory toaletowe, buty na zmianę i inne.

Nauka samodzielności

Zawczasu można pomóc dziecku w przygotowaniach do trudnego wyzwania, jakim jest rozpoczęcie samodzielnego pobytu w przedszkolu. Już kilka tygodni wcześniej warto podjąć próby zachęcania dziecka do samodzielnych wizyt w toalecie czy samodzielnego używana sztućców.

Wyleczyć chorobę do końca

Dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym zwykle sporo chorują. To naturalne. Zadbajmy jednak w miarę możliwości o to, aby dziecko miało możliwość „wychorowania” się w warunkach domowych i niedoleczone nie musiało wracać do przedszkola. Stres plus złe samopoczucie związane z chorobą tylko dodatkowo pogorszą sytuację tęskniącego maluszka.

Szczepionki przed, czyli jak maksymalnie zabezpieczyć maluszka przez groźnymi chorobami?

Odpowiednio wcześniej, czyli minimum kilka tygodni przed rozpoczęciem codziennego uczęszczania do żłobka czy przedszkola, warto odbyć rozmowę z pediatrą prowadzącym na temat szczepień ochronnych – zarówno obowiązkowych, jak i zalecanych. Przebywanie w dużej grupie rówieśniczej narażana nasze dziecko na kontakt z wieloma nowymi chorobami wieku dziecięcego. Na niektóre z nich istnieją szczepionki zalecane (nieobowiązkowe). Przed pójściem do żłobka, przedszkola dobrze jest ukończyć pełen schemat szczepień ochronnych dla wieku, który może składać się z kilku dawek podawanych w kilkutygodniowych odstępach.

Mycie rączek – higiena to podstawa, aby chronić siebie i innych

Poprawna higiena rąk stanowi podstawę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, w tym powszechnych chorób wieku dziecięcego. Ponad połowę z nich stanowią choroby wirusowe, rzadziej bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Brudne ręce często wędrują u dzieci w okolicę ust, oczu, co stanowi wrota zakażenia i wniknięcia drobnoustroju do organizmu. Higiena rąk jest dlatego niezmiernie ważna. Prawidłowe mycie rąk mydłem powinno trwać nie krócej niż 30 sekund i powinno obejmować obszary często pomijane, takie jak okolice kciuka, opuszków palców, przestrzeni międzypalcowych i wierzchów dłoni. Najbardziej higieniczne jest używanie ręczników jednorazowych, które od razu są wyrzucane do pojemnika na śmieci. Aby zachęcić małe dzieci do dokładnego mycia rąk, powstało wiele piosenek (np. znane ”Mydło wszystko umyje”) lub rymowanych wierszyków oraz nawet aplikacji mobilnych. Nauka mycia rąk przez zabawę jest najbardziej efektywna w tym wieku. Małe rączki powinny być umyte zawsze po przyjściu z dworu, placu zabaw, przed każdym posiłkiem, po każdorazowym skorzystaniu z toalety czy zabawie ze zwierzętami.

Podsumowanie – kilka rad dla rodziców

Adaptację do pozostania w przedszkolu przechodzi każde dziecko. Lęk separacyjny odczuwają wszystkie dzieci, bez wyjątku. Trwa on w różnym nasileniu od około szóstego miesiąca życia do okresu wczesnoszkolnego. Jedne dzieci przeżywają go bardziej burzliwie, drugie mniej. Adaptacja może potrwać nawet 6-8 tygodni lub dłużej oraz powtarzać się, np. po okresach dłuższej nieobecności z powodu choroby.

Dla ułatwienia dziecku tego procesu warto znać kilka porad dla rodziców:

  • współpracować i słuchać doświadczonych opiekunów i nauczycieli – oni już wiele widzieli i potrafią doradzić,
  • być samemu gotowym na rozstanie z dzieckiem,
  • uwierzyć, że dziecku w przedszkolu będzie dobrze, a edukacja przedszkolna przyniesie wiele korzyści,
  • mieć realistyczne oczekiwania wobec przedszkola,
  • nie planować w tym czasie dużych zmian w życiu codziennym (np. przeprowadzka),
  • wysłuchać skargi dziecka, które oświadcza, że nie chce iść do przedszkola – dzieci wysłuchane, a nie zanegowane łatwiej pójdą dnia następnego do przedszkola.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady