Gdy zarazków wokół nas jest dużo rośnie prawdopodobieństwo zakażenia, ale jeszcze gorzej, gdy na siłę wpychamy je do ust. Ważne, aby uczyć dzieci higieny i jej stosowania zgodnie z zasadą „im wcześniej tym lepiej”. Zabawne, ale na pewno pouczające mogą być „rozmowy rączek”.

Dziecko, patrząc na rączkę lewą, grozi jej paluszkiem rączki prawej i mówi: „no, no, no – rączko nie wchodź do buzi”. Powtarza 2-3 razy i zmienia rączki. Minimum dwukrotne powtarzanie dzienne daje efekty edukacyjne. Warto również tłumaczyć, że zabawek się nie zjada, a nawet nie wkłada do buzi.

Jak zapobiegać zakażeniom

Niestety, czasem okazuje się, że nasz mały zawodnik nie dorósł do “sportu”, jakim jest walka z wszechobecnymi zarazkami. Każde dziecko jest inne, ma różne potrzeby oraz możliwości. Niepowodzeniom szczególnie sprzyja rozpacz związana z rozłąką. Dziecko należy pozytywnie nastawiać do pozostawania w przedszkolu. Warto podkreślać jego “dorosłość” oraz przyjemność zabawy
z innymi dziećmi.

Jednocześnie pamiętajmy, że w domu maleństwo powinno spotykać zdrową rodzinę i odpoczywać od nadmiaru zarazków przedszkolnych, ponieważ dodatkowa, nadprogramowa walka z domowymi zarazkami jest niezwykle ryzykowna. Bez wątpienia zdrowie malca w bardzo dużym stopniu zależy od zdrowia całej rodziny. Optymistyczny pozostaje fakt, że każdy kolejny sezon przedszkolny powinien być zdrowszy dla dziecka, bowiem nasze maleństwo nabierze więcej odporności.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady