Jesienne spacery, czyli ochrona skóry przed wiatrem i mrozem

Nawet jesienno-zimowe promienie słoneczne, choć słabsze niż w lecie, mogą wywołać podrażnienie delikatnej skóry niemowlęcia i małego dziecka. Szczególnej pielęgnacji wymaga skóra odsłoniętych partii ciała, czyli  twarzy i dłoni. Warto pamiętać, aby zabezpieczać ją przed wyjściem na spacer ochronnym kremem z odpowiednimi właściwościami barierowymi i filtrem przeciwsłonecznym UVA/UVB. Dla najmniejszych dzieci  polecane jest używanie bezpiecznych filtrów mineralnych. Odpowiednio dobrany krem będzie chronił i nawilżał naskórek oraz zapobiegał powstaniu posłonecznych podrażnień, przesuszeń i zmian skórnych. Skóra bardzo sucha, atopowa, z AZS zwykle gorzej znosi sezon jesienno-zimowy niż letni. Nadmierne wysuszenie powietrza przez grzejące kaloryfery sprzyja świądowi i podrażnieniom. Dlatego o tej porze roku nie można zapominać o kremach wspomagających i wzmacniających barierę ochronną naskórka na działanie czynników zewnętrznych.

Jak najlepiej przygotować się na jesienny spacer wózkiem
z niemowlakiem?

Pomimo jesienno-zimowej aury nie trzeba rezygnować z codziennych spacerów z maluszkiem. Są one wręcz niezwykle istotne w budowaniu odporności i hartowaniu dojrzewającego organizmu. Aby spełniały dobroczynną funkcję trzeba się jedynie dobrze do nich przygotować. Leżący w wózku, często śpiący noworodek czy niemowlę ma jeszcze niedojrzałą funkcję termoregulacji, dlatego warto zadbać o ciepłe ubranie, również warstwowe, czyli „na cebulkę”. Niemowlę ubierzmy w body i śpioszki, a na wierzch cieplejszy kombinezon z rękawiczkami i kapciuszkami oraz miękką czapeczkę. Do przykrycia w cieplejsze dni wystarczy kocyk, a w chłodniejsze dni (poniżej 15 stC) lepiej sprawdzi się specjalny śpiworek do wózka. Jeżeli mamy wątpliwości czy dziecko marznie, czy jest przegrzane, można łatwo sprawdzić temperaturę ciała dotykając skóry karku. Na około 30 minut przed spacerem smarujemy buzię dziecka ochronnym kremem barierowym.

Kiedy zrezygnować ze spaceru jesienią i zimą?

Na jesienno – zimowe spacery niestety nie mogą być zabrane dzieci, u których rozwinęła się infekcja przebiegająca z gorączką, czyli temperaturą powyżej 38,5 stC. Jeśli natomiast podwyższona temperatura już ustąpi i lekarz wyrazi zgodę, lekkie przeziębienie, katar, nawet sporadyczne pokasływanie nie stanowią przeciwskazania do odbycia krótkiego, spokojnego spaceru. Błona śluzowa jam nosa i górnych dróg oddechowych, która podczas przeziębienia jest przekrwiona i obrzęknięta, zostanie podczas spaceru nawilżona chłodniejszym, świeżym powietrzem, co będzie sprzyjało jej regeneracji podczas infekcji.

Choć nie ma oficjalnych rekomendacji ekspertów, większość pediatrów zaleca, aby z noworodkiem, czy niemowlęciem zdrowym wstrzymać się od spacerów przy temperaturze zewnętrznej spadającej poniżej -5 -7 stC. Natomiast do tej temperatury otoczenia, jak i w trakcie pogody wietrznej, czy deszczowej, przy odpowiednim przygotowaniu się do spaceru można bezpiecznie wychodzić codziennie na dwór. Lepiej postępować w myśl zasady, iż hartowanie jest lepsze niż przegrzewanie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady