Mycie i kąpiel maluszka to jeden z ważnych i przyjemnych rytuałów codziennego życia. Dzieci zwykle lubią pluskanie się w wodzie. Wspólne kąpiele to również miłe spędzanie czasu, co wzmacnia i zacieśnia więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Każda mama może wypracować sobie własny schemat kąpieli, pielęgnacji skóry i włosków dziecka. Wymaga to jednak niewielkiej wprawy, a bywa szczególnie trudne dla początkującego rodzica. Warto poczytać kilka artykułów oraz opinii innych rodziców o ich sposobach pielęgnacji dziecka, a potem wybrać ten, który najlepiej pasuje nam i maluszkowi.

Kąpiele niemowląt

Dopóki dziecko nie czworaczkuje i nie chodzi, zwykle nie jest konieczna codzienna kąpiel. Może ona odbywać się co drugi dzień lub np. trzy razy w tygodniu. Oczywiście nie dotyczy to okolic intymnych, które na bieżąco są oczyszczane w ciągu dnia podczas zmiany pieluszki oraz buzi i rączek dziecka. Do kąpieli wygodna może okazać się zarówno wanienka dla niemowląt, jak i wiaderko kąpielowe w zależności od preferencji opiekunów i samego dziecka. Wiaderko kąpielowe jest mniejsze, co może zapewniać dziecku większe poczucie bezpieczeństwa w wodzie. Ale nie ma na to reguły. W podróży rewelacyjnie sprawdza się dmuchana wanienka turystyczna. Jest lekka, zajmuje mało miejsca i jest higieniczna. Ciało dziecka najlepiej namydlić dłonią, a na dno wanienki można położyć czystą pieluszkę tetrową aby zminimalizować poślizg.

Miejsce przyjazne kąpieli

Najczęściej jest to wspólna łazienka, choć zwykle w oddzielnej wanience. Wspólne kąpiele z rodzicem są również dozwolone, pod warunkiem zachowania wysokiej higieny (rodzic zanim weźmie dziecko do kąpieli wcześniej bierze prysznic lub kąpiel oraz nie ma do tego przeciwskazań zdrowotnych np. chorób skóry). Przydatne będzie miejsce z płaskim blatem, aby tam znalazł się wygodny, miękki przewijak. Obok dobrze jest mieć trochę miejsca na potrzebne preparaty pielęgnacyjne, ubranka i pieluszki. W pomieszczeniu kąpielowym powinno być widno i ciepło (około 22 stopni Celsjusza) oraz nie powinno być tam przeciągu czy nadmiernej wilgoci.

Odpowiednia pora dnia na kąpiel

Najczęściej wybieraną porą dnia na kąpiel maleństwa jest późne popołudnie lub wieczór. Choć nie musi być to regułą. Każda, stała pora dnia jest dobra jeśli stanowi dla dziecka rytuał. Wieczorna kąpiel ma ta zaletę, że wykąpane i wymasowane dziecko łatwiej zapada w nocny sen.

Niezbędne akcesoria kąpielowe i przygotowania i przebieg kąpieli

Przed rozpoczęciem kąpieli warto skompletować wszystkie potrzebne akcesoria. Będą to żel lub kostka myjąca dla dzieci, delikatny nieszczypiący w oczy szampon dla niemowląt, gaziki do przemywania oczu i twarzy i małżowin usznych, ręcznik kąpielowy, który może mieć kapturek, czyste pieluszki, ubranko na zmianę, maść lub krem na pośladki, emolient dla niemowląt. Kąpiel rozpoczynamy od najczystszych okolic ciała, potem brudniejsza woda nie będzie już do nich docierała. Odpowiednia temperatura wody będzie miała około 37 stopni Celsjusza – można to sprawdzić termometrem lub zanurzając w wodzie łokieć. Zawsze podtrzymujemy dziecko w kąpieli, aby nam się nie wyślizgnęło. Dopóki kikut pępowiny nie odpadnie, staramy się go nie moczyć zbyt długo. Po kąpieli jedynie go osuszamy.

Oczka przecieramy gazikiem nasączonym czystą wodą lub solą fizjologiczną zawsze w kierunku od zewnętrznego kącika oka do wewnątrz. Każde oko przecieramy innym gazikiem. Do mycia uszu użyć można gazików lub wacików myjąc jedynie zewnętrzną część małżowiny. Należy unikać wkładania czegokolwiek do przewodów słuchowych. Kolejnym ważnym miejscem do umycia są fałdy, szczególnie te pod szyją, gdzie zbiera się ulany pokarm, i pot, a także pachy i pachwiny. Dłonie myjemy starannie z obu stron, zwracając szczególną uwagę na wnętrze i dobre ich spłukanie. Okolice intymne myjemy również bardzo starannie, u dziewczynek zwracając uwagę na wymywanie zalegającej fizjologicznej wydzieliny pomiędzy wargami sromowymi mniejszymi i większymi. Dziewczynki myjemy w kierunku od przodu to tyłu. U chłopców należy delikatnie odsunąć skórkę napletka, aby wymyć zalegającą tam mastkę. Robimy to jednak bardzo delikatnie, do pierwszego oporu, aby nie spowodować uszkodzenia skóry.

Mycie głowy i włosków

Zwykle wystarczy myć główkę dziecka szamponem dla niemowląt raz lub dwa razy w tygodniu. Może być to konieczne częściej, gdy dziecko ma tendencję do sporego przetłuszczania włosów lub ma nasiloną ciemieniuchę. Po umyciu należy dokładnie spłukać owłosioną skórę dziecka, uważając przy tym na okolice oczu. Można do tego użyć kubeczka lub delikatnego strumienia z prysznica. Najwygodniej i najprościej spłukiwać główkę odchylając ją delikatnie do tyłu na własnej dłoni. Zaraz po spłukaniu szamponu wodą delikatnie osuszamy główkę dziecka i przechodzimy do dalszej części kąpieli.
Kąpiel dziecka może być źródłem ogromnej satysfakcji dla opiekunów i dziecka. Warto zarezerwować sobie na nią wystarczającą ilość czasu, aby uniknąć pośpiechu. To ważna część dnia mogąca przynieść sporo satysfakcji i przyjemności. Właściwie przygotowana będzie źródłem wspólnie spędzonego czasu, zacieśniania więzi.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady