Kąpiel niemowlaka – delikatne produkty dla najmłodszej skóry

Skóra niemowlęcia jest wręcz przysłowiowym przykładem miękkości i delikatności. W rzeczywistości jednak trudno utrzymać ją w dobrej kondycji, unikając podrażnień, wysypek i alergii kontaktowych. Jak zatroszczyć się o delikatną, młodą skórę niemowlęcia? Odpowiednio dobrane preparaty pozwolą prawidłowo zadbać o skórę maleństwa, uprzyjemnić kąpiele, a także ukoić podrażnienia.

Na rynku dostępne są setki preparatów do kąpieli i pielęgnacji niemowląt – młodzi rodzice mogą się zastanawiać, który z nich najlepiej wybrać. Bardzo ważnym elementem w wyborze preparatu odpowiedniego dla maleńkiego dziecka jest skład danego produktu. Nazwy środków umieszczone na opakowaniach kosmetyków nie muszą być znane wszystkim, jednak najlepszą zasadą w doborze produktów do pielęgnacji młodziutkiej i delikatnej skóry jest wybór preparatu o najprostszym, krótkim składzie. Nie wszystkie preparaty oznaczone jako odpowiednie dla dzieci są zdrowe i bezpieczne. Niektóre z nich zawierać mogą sztuczne substancje, parabeny oraz SLS – środki silnie oczyszczające, które owszem, dokładnie umyją skórę dziecka, jednak przy okazji pozbawią ją naturalnej bariery ochronnej, podrażniając i przerywając warstwę hydrolipidową. Warstwa hydrolipidowa ma za zadanie chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia, natłuszczenia oraz zapobiegając podrażnieniom wynikającym z kontaktu z szorstkimi materiałami, zmienną temperaturą i innymi czynnikami drażniącymi.

Odpowiednią kondycję warstwy hydrolipidowej skóry świetnie wspierają preparaty emoliencyjne – emolienty. Emolienty są głównym składnikiem produktów szczególnie polecanych do pielęgnacji skóry dzieci, a także dorosłych mających problemy z atopowym zapaleniem skóry (AZS), egzemą lub łuszczycą. Seria preparatów emoliencyjnych zawierających naturalne oleje Emotopic jest odpowiednia dla skóry noworodków, a także dla osób w każdym wieku, które potrzebują w szczególny sposób dbać oswoją skórę, łagodnie ją oczyszczać i chronić przed podrażnieniami. Przykładem produktu z serii Emotopic jest Emulsja do codziennej kąpieli, odpowiednia do stosowania już od pierwszego dnia życia dziecka. Emulsja wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, łagodzi podrażnienia oraz chroni przed ich powstawaniem. Naturalne oleje zawarte w Emulsji do kąpieli Emotopic: olej sojowy, olej konopny i olej canola chronią skórę przed utratą wody oraz optymalnie ją natłuszczają, sprawiając, że pozostaje miękka, gładka, ale także odporna na działanie czynników zewnętrznych. Emulsja do kąpieli Emotopic pozwala na delikatne, a jednocześnie skuteczne umycie niemowlęcia w wodzie o mlecznej konsystencji, bez drażniącej piany oraz sztucznych środków zapachowych lub barwiących, które mogą wywoływać podrażnienia delikatnej i skłonnej do alergii skóry.

Skóra noworodka po kąpieli

Przez wiele lat popularnym zabiegiem wykonywanym po wykąpaniu niemowlęcia było natłuszczenie jego skóry oliwką dla dzieci. Obecnie wiadomo już, że oliwki obciążają skórę, zatykając jej pory, a także mogą – paradoksalnie – wysuszać skórę dziecka. Lepszym sposobem na utrzymanie nawilżenia skóry dziecka po kąpieli są delikatne balsamy nawilżające i łagodzące, mające naturalny skład, który nie zaburza równowagi pH skóry oraz natłuszcza ją, jednocześnie nie pozostawiając na niej tłustego filmu. W ofercie Emotopic znajdziemy również tego typu preparaty, takie jak na przykład balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała, odpowiedni do codziennego stosowania już od pierwszego dnia życia. Tak jak inne produkty Emotopic, balsam nawilżająco-natłuszczający może być stosowany również przez dorosłych, zwłaszcza tych z problemami skórnymi.

Natłuszczanie i ochrona skóry niemowlęcia są szczególnie ważne z powodu ciągłego kontaktu ciałka dziecka z mogącymi je odparzać pieluchami oraz materiałem ubranek ocierającym się o skórę. Wzmacnianie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry pozwala na jej uodpornienie i ochronę przed występowaniem podrażnień oraz wysypek czy innych reakcji alergicznych.

Dobra kondycja skóry niemowlaka to komfort zarówno dla dziecka, które mając zdrową i niepodrażnioną skórę, jest spokojniejsze i bardziej odprężone, jak i dla rodzica, który wie, że odpowiednio dba o maleństwo.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady